Co jsou tzv. non-fungible tokeny a jak fungují?

2.1
(9)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Většina z nás je zvyklá na myšlenku mincí a tokenů ve světě kryptoměn, protože jsou přirozeným rozšířením fiatového světa. Používáme je tak, jak jsme zvyklí u peněz. Existuje však jiný typ kryptoměn, který vlastnosti peněz nemá. Tento ty se nazývá non-fungible (NFT), čili nenahraditelné tokeny.

Nahraditelnost a nenahraditelnost

Nahraditelnost je charakteristika věcí se stejnými specifikacemi. Jsou vzájemně zaměnitelné bez ztráty hodnoty. Např. dvacetikorunová mince – každá má stejnou hodnotu jako jakákoli jiná, takže získání jedné je stejné jako získání jiné, ​​samozřejmě za předpokladu dobrého stavu. Jsou nahraditelné jednoduše proto, že ČNB říká, že mají stejnou hodnotu.

To znamená, že nahraditelnost není jen charakteristikou předmětu, ale také vlastností, kterou lze legálně přenést do předmětu.

Opačným případem je nenahraditelnost. Zde je každá položka nebo skupina položek vzácná a mnohem méně nahraditelná. Například karta Sporting News Babe Ruth z roku 1916, Na světě jich je jen málo a bylo by obtížné najít aktuální baseballovou kartu, která by odpovídala takové hodnotě. Díky své vzácnosti jsou velmi drahé.

Tato myšlenka byla také uplatněna v blockchainu a napomohla vytvořit zvláštní třídu tokenů, které nejsou nahraditelné.

Jaké jsou některé aplikace nenahraditelných tokenů?

Sběratelské předměty jsou nejbezprostřednější aplikací NFT. Prvním příkladem a stále jedním z nejúspěšnějších je CryptoKitties, kde hráči chovají, starají se a vyměňují digitální kočičky na blockchainu Ethereum. Další velmi oblíbenou aplikací jsou karetní hry.

Do prostoru vstupují také sportovní franšízy. Začátkem tohoto roku Major League Baseball oznámila, že plánuje zahájit příští dávku sběratelských karet na blockchainu, a tím spojit minulost a budoucnost sbírání baseballových karet.

Jak se NFT vyrábí?

Když se tyto tokeny poprvé objevily na blockchainu Ethereum, existovaly dva standardy.

ERC721, představený týmem CryptoKitties, se stal prvním standardem pro vytváření NFT v blockchain protokolu. Standard byl navržen v jazyce Solidity, takže šablony pro vytvoření a vyladění těchto typů aktiv jsou snadno dostupné z knihovny OpenZeppelin.

Obecně vzato, vše, co je potřeba k vytvoření NFT, jsou dvě věci. První je způsob, jak ověřit, kdo co vlastní, a druhá je metoda převodu vlastnictví. Standard ERC721 je ve své základní koncepci relativně základní, takže se snadno používá a rychle mění.

ERC1155, vytvořený vývojáři v Enjinu, je standardem, který poskytuje semi-funkčnost. ID v tomto standardu představují třídy aktiv namísto jednotlivých objektů. Například v karetní hře můžete chtít vytvořit třídu karet představujících ledové draky. Místo toho, aby NFT představoval každou jednotlivou kartu, může hra vytvořit set patnácti karet v této třídě.

Tím se otevírá možnost hromadného přenosu tokenů. Majitel čtyř set ledových draků mohl polovinu z nich dát do aukce nebo je přesunout na jiný účet. To dříve pomocí standardu ERC721 nebylo možné. Díky této vyšší úrovni účinnosti se mnoho nových vývojářských týmů při vytváření nových projektů přesouvá z ERC271 na ERC1155.

Ethereum samozřejmě není jedinou platformou, která poskytuje standardy pro NFT tokeny, ačkoli většina inovací a vývoje se obvykle vyskytuje v jeho prostoru. Například SuperRare používá NFT k prodeji a sběru digitálního umění.

Závěr

Svět NFT tokenů otevírá zcela nový prostor možností pro lidi a projekty.  Stejně jako u cokoli v kryptosvětě je to relativně nová věc. CryptoKitties je tady méně než pět let a všechny následující projekty ani to ne. Trh se však dramaticky mění. Sbíráte také nějaké NFT tokeny?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.1 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdroju.today
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Apin

Vlastním pár skinů v Lightnite https://lightnite.cz

spot_img