Které vlády se účastní závodu o vydání vlastního CBDC?

4.8
(10)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Objem obchodování na Binance dosáhl ATH • Doteď spící Ripple velryba přesunula 40 mil. XRP na Bitstamp • a další zprávy

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Chcete si nakoupit kryptoměny, nebo...

[Večerní souhrn článků] • Zakladatel yearn.finance oznamuje Deriswap • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

V polovině minulého roku vydala společnost BeInCrypto zajímavý článek o závodu, ve kterém jde o to, který stát jako první vydá vlastní digitální měnu (CBDC). Kdo se závodu účastní a jak velká je konkurence?

Čína vévodí závodu

V roce 2018 došlo na kryptoměnovém trhu k explozi stablecoinů, když Čína poprvé oznámila své plány na vytvoření digitální měny vydané centrální bankou. Když před rokem společnost Facebook oznámila vlastní stablecoin Libra, bylo na čase přemýšlet o větších geopolitických silách.

Čína, která svoje ambice oznámila před dvěma lety, již testuje digitální jüan ve větších městech země a během několika příštích měsíců chystá vypustit finální podobu. Země tak chce být v tomto závodě první a získat mezinárodní výhody. Dle některých zpráv může lehce zničit dominanci amerického dolaru.

Během vrcholu pandemie koronaviru se téma CBDC objevovalo stále častěji, protože oproti současnému modelu mají mnoho výhod. Kromě vyšší účinnosti a nižším nákladům se podporuje také větší transparentnost a bezpečnost. K použití digitální měny také není potřeba fyzický kontakt, který se jeví v současné koronavirové krizi jako nevhodný.

Čína však výhody digitálního jüanu může také pozměnit k bezprecedentnímu manipulování s cenou a sledováním občanů a všech peněžních toků. Mnoho zemí se tak obává moci, kterou by digitální měny mohly zemi poskytnout, proto vzniká závod ve vytváření CBDC.

Další státy vstupují do závodu

V březnu letošního roku skupina ekonomů a odborníků na finanční trhy začala vytvářet koncept digitálního dolaru. Whitepaper projektu již spatřil světlo světa v květnu a na celé jeho znění se můžete podívat zde.

Evropa v tomto závodě rozhodně nezaostává a některé státy také pracují na vlastní digitální měně. Evropská centrální banka na začátku letošního roku zkoumala výhody a implementaci technologie blockchain a CBDC.

Švédsko, které je v této oblasti nejdál, letos v únoru zahájilo testování své e-krony a do konce roku by mělo přijít s výsledky. Velká Británie, která již v roce 2017 uvažovala o možném přechodu na digitální měny, teprve letos v březnu zveřejnila vlastní koncept CBDC, který si můžete přečíst zde.

Závěr

Do závodu o vlastní digitální měnu se zapojuje mnoho zemí po celém světě. Kromě států se také zapojují i nadnárodní korporace, které přichází s vlastním stablecoinem.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře