Právní bitva mezi USA a kryptoměnovou burzovní platformou Binance byla označena jako začátek agresivního zájmu a pronásledování. Alespoň podle vnímání Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC – Commodity Futures Trading Commission).
Dosavadní ředitel Changpeng Zhao (CZ) byl v důsledku vyšetřování odvolán z funkce generálního ředitele společnosti a jak on, tak Binance musí zaplatit obrovské částky.
CFTC poznamenala, že její stíhání bude nestranné a zaměří se na stíhání subjektů mimo USA, které obchodují s finančními aktivy, včetně digitálních měn.
Binance v centru dění kryptoměnových platforem, které čelí právním problémům
Caroline D. Phamová, komisařka CFTC, uvedla, že agenda úřadu nemá ve svém stíhání žádné hranice, a to ani pro kryptoměnovou legendu CZ. Od konce loňského roku, kdy došlo ke kolapsu firmy FTX, to byla pro kryptografický průmysl náročná jízda. Mnozí významní hráči oboru, včetně již zmiňované Binance, si tak často připadali jak na právní “horské dráze”. Phamová pak zejména zdůraznila:
Mělo by být naprosto jasné, že CFTC se ve svém stíhání neamerických subjektů nezastaví.
Tento týden se burza dostala na titulní stránky mnoha světových novin. Její generální ředitel se totiž přiznal ke vzneseným obviněním včetně porušení zákonů proti praní špinavých peněz, které jsou ve Spojených státech zavedeny.
Jeho přiznání viny je součástí vyrovnání, kdy burza musí zaplatit pokutu ve výši 4,3 miliardy dolarů. Tím se zapisuje do historie jako největší vyrovnání ze strany finanční společnosti. Changpeng Zhao má rovněž zaplatit pokutu ve výši 50 milionů dolarů. Část vyrovnání bude směřována právě CFTC.
Do funkce nového generálního ředitele společnosti Binance tak nastoupil Richard Teng. CZ byl shledán vinným z porušení amerických zákonů a po zaplacení kauce 175 milionů dolarů byl z vazby propuštěn. Podle posledních dostupných zpráv je závěrečné slyšení stanoveno na únor příštího roku.
Společnost Binance se před několika měsíci snažila odmítnout všechna obvinění, která proti ní americká CFTC vznesla. Aktuální vývoj tak podnítil CFTC k dalšímu kolu agresivního zkoumání kryptoměnových burzovních firem.
Další komentář k probíhajícímu spolu mezi společností Binance a americkou CFTC
Christy Goldsmith Romero, další komisařka CFTC, v souvislosti s vývojem případu dodala:
Na amerických trzích nemají “pirátské lodě “co dělat […] přístup k americkým zákazníkům je výsadou, nikoli právem.
Naznačila tak, že tento orgán hodlá i nadále pokračovat ve svých plánech, kdy se hodlá agresivně zaměřit na kryptoměnové burzy. Zejména pak jestli jsou jimi poskytované služby v souladu se zákony, které požadují vládní orgány.
Goldsmithová navíc také upozornila, že používání VPN nebude tolerováno, stejně jako další akce prováděné s cílem vyhnout se pravidlům KYC.
Nové řízení proti Binance a CZ přichází uprostřed další právní bitvy, ve které hraje jednu z hlavních rolí bývalý generální ředitel krypto burzy FTX Sam Bankman-Fried. Ten sice tvrdí, že nic nespáchal, ale soud uznal SBF vinným z několika trestných činů, které mimo jiné zahrnovaly spiknutí za účelem praní špinavých peněz.
SBF je v současné době zadržován v newyorské metropolitní vazební věznici a čeká na vynesení rozsudku. K tomu by mělo dojít 28. března 2024. Hrozí mu až 115 let odnětí svobody.
Závěr
V nedávno zveřejněném příspěvku na platformě X (dříve Twitter) účtem Whale Wire se znovu mluví o dalekosáhlých důsledcích probíhající kauzy Binance.
Obvinění z praní špinavých peněz mohou být pro společnost i jejího bývalého generálního ředitele jen začátkem právních problémů. Komise má nyní přístup ke všem záznamům burzy, které by mohly sloužit jako katalyzátor pro odhalování dalších případů nesprávně manipulovaných finančních prostředků nebo podezření na podvodné aktivity. Vypadá to, že CFTC ve své snaze zajistit, aby společnosti dodržovaly regulační rámec země, půjde po mnohých.
Urcite to neni tak jak to z toho clanku muze budit dojem, ze CZimu jen tak sdelili sankce a on řekl ok prijedu, zaplatim a sklonim se. To ze to bylo cele nejakou dobu trvajici jednani obou stran je vice nez zrejme, kde samozřejmě nevidíme vsechny zakulisni události. A nejake silacke kecy ze strany CFTC na urovni “my jsme vladci sveta” jsou spíše usmevne, ikdyz ty snahy tam jiste maji 🙂
Jojo presne 😀