Changpeng “CZ” Zhao odstoupil z vedení Binance – co to znamená pro kryptoměny?

5
(14)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Včera jsme vás informovali o návrhu dohody o urovnání obvinění kryptoměnové burzy Binance a ministerstva spravedlnosti USA. Částka pokuty převyšuje 4 miliardy USD. Včera v podvečer přišlo oficiální oznámení ze strany Changpeng “CZ” Zhao, CEO a zakladatele Binance. Uznává, že se staly chyby a odstupuje z vedení. Co to znamená pro kryptoměny?

Burza byla založená v červenci 2017 a je největší kryptoměnovou burzou podle objemu. Jen za loňský rok přes ní protekly více než dvě třetiny všech kryptoměnových obchodů. Samozřejmě si nemůže dovolit být bez vedení. Do jejího čela byl okamžitě jmenován Richard Teng, který doposud pracoval na pozici globálního ředitele regionálních trhů. Pohybuje se již více než tři desetiletí v oblasti finančních služeb a má zkušenosti s regulacemi.

Zajistí tak, aby Binance pokračovala v rozšíření zabezpečení, transparentnosti, dodržování předpisů a růstu. Historicky pracoval jako generální ředitel úřadu pro regulaci finančních služeb v Abu Dhabi Global Market (ADGM), jako výkonný ředitel pro regulaci singapurské burzy (SGX) a jako ředitel podnikových financí v Monetárním úřadu Singapuru.

Kryptoměny zažily krušnou noc

Všichni samozřejmě ujišťují, že se nic neděje a fondy investorů jsou v bezpečí. Přesto přišel očekávaný pokles, hlavně v oblasti tokenu Binance Coinu (BNB). Během pár hodin se jeho hodnota propadla skoro o 15 %. Kurz ceny bitcoinu se propadl jen o 5 %.

Závěr

Samozřejmě se vyrojilo i mnoho spekulací. Americký trh je natolik významný, že příležitost k návratu na něj stojí i za pár miliard USD a výměnu CEO. Navíc nový ředitel se velice dobře orientuje v regulacích a dokáže tak burzu provést úskalími, která jí čekají. Ale to jsou jen spekulace.

Neznáme přesné detaily dohody a nevíme zda součástí dohody bylo i ukončení obvinění pro samotného CZ. Podle některých zdrojů se má Zhao i doznat k obviněním souvisejícím s porušením zákonů proti praní špinavých peněz, za což mu bude umožněno si ponechat většinový podíl ve společnosti.

Aktuálně je ale stále rezidentem Spojených arabských emirátů a nemusí být tedy do USA vydán. Ve svém oznámení o odstoupení poukazuje na fakt, že v dohodě se Spojenými státy není ani zmínka o jakémkoliv zpronevěření klientských prostředků a ani žádná zmínka o podílu Binance na manipulaci s trhem. Tak uvidíme.

Pro kryptoměny to ale není žádný velký problém. Krátkodobě to jistě přinese zvýšenou volatilitu a možná přelévání prostředků mezi burzami. Ale z dlouhodobého hlediska se nic neděje. Každý je nahraditelný. Bohužel.

fastchange2

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan H.

Dekujeme za info 🙂 Myslenka ze jste dolarovy miliardar a vite ze ve vasi firme nebylo vsechno “košér”, tak by jste taky pustili par miliard, aby vam smazli tu pomyslnou opratku z krku. Jojo peníze zvítezi nad lží a nenávistí. Trošku mi to pripomina ten serial Bilions 😀

Fantom

Za vším hledej BlackRock. Byla odstraněna další překážka na cestě ke schválení spotového BTC ETF. CZ už nebude ve vedení Binance a pokud bude nový CEO rozumný, bude vše OK.
Ještě je otázka jak to bude s Tetherem. Směřujeme k situaci kdy bude legální krypto (zřejmě pouze BTC a možná i ETH) hračkou v rukách BR a ostatní bude v šedé zóně.
Kraken je znovu pod palbou SEC i když už v únoru uzavřel “Dohodu o vyrovnání”. To asi pro SEC nic neznamená. Mimochodem je to snad jediná důvěryhodná (Poloniex byl hacknut) burza se sídlem v USA kde je možné koupit Monero.
Vládní agentury v USA tlačí krypto do ilegality a povolí jen to co bude chtít BR a ten si s tím bude hrát podle libosti.
Kdo jde proti BR bude odstraněn, nejde-li to po dobrém (akvizice/spolupráce), tak to půjde po zlém (vše vyřídí vládní agentury USA). Jít proti BR nemá smysl, ale můžete zkoušet hrát jejich hru. Ovšem podle jejich pravidel.

Fantom

Rozhodně souhlasím. CZ prostě dostal nabídku kterou nemohl odmítnout. Pravděpodobně i počítá s mírným trestem. Je ale otázka, zda může slibům věřit. Ostatně víme jak dopadl zakladatel Silk Road Ross Ulbricht.
Skutečnost se nikdy nedozvíme, osobně dost pochybuji o právním základu hlavního obvinění (umožnění financování terorismu) – domnívám se že jde jen o záminku.
Ostatně i informace z analytických firem sledujcící blockchainy potvrzují že krypto se na financování terorismu podílí nepatrně a věřit tomu že teroristé na Binance přesouvali finance po milionech je poněkud naivní.
Je to velká hra, kde je BR hlavním protagonistou.

Kenny

Hrozi realne to ze bv BR chtel ovladnout BTC? Tedy je to jeho cilem? A pokud je to jeho cilem, co pak s tim zamysli?

bkf1

Tak to jsem nečekal, že se to tak vyhrotí. Každopádně trh to zjevně nebere nějak tragicky a to chceme.

Čumsem

JJ., taky bych čekal, že se to propíše víc, na druhou stranu ono v kryptu se někdy události propisují s až absurdním zpožděním, klidně i několika dnů, takže možná ještě něco uvidíme… 🙂

Mimochodem jestli mi na burzách typu Binance něco vadí, tak to není “financování terorizmu” 😀 , nýbrž ty jejich zcela zmanipulované burzovní tokeny, do kterých naženou hejly s vidinou nízkých poplatků. Tohle by se imho nějak regulovat (resp. spíš zakázat, jako je tomu ostatně všude v mimokryptovém světě) mělo… 🙂

Kenny

Tomu nerozumim, clovek ma snad svuj mozek a rozhodne se sam jakou si chce koupit minci. Pak muzete tvrdit ze vsechny mince krom BTC jsou spatne, tak je zakazeme. To je samozrejme blbost.

spot_img