Cena BTC dosáhla pětiměsíčního maxima – Co se vyplatí sledovat?

3.5
(6)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoin (BTC) je ve vrcholné formě a do nového týdne vstupuje se ztrátou necelých 15 % z historických maxim. Klasický koktejl faktorů položil základy pro finále 4. čtvrtletí, které analytici nyní směle přirovnávají k bull runům z let 2013 a 2017. 

Altcoiny zaostávají před „bitcoinovou sezónou“

Se začátkem týdne to pro obchodníky s bitcoiny vypadá růžově, čtyřměsíční maxima z minulého týdne jsou zpět a překonána. S výjimkou kuriózní anomálie na burze Bitstamp, kde došlo k chvilkovému propadu na 51 000 USD, klidný víkend zachoval předchozí zisky.

Nyní se zdá, že se chystá útok na konečnou rezistenci pod historickými maximy 64 500 USD, a cenová akce BTC tak účastníky trhu těší. Za silou Bitcoinu však stojí ještě jeden aspekt. Ten, který by mohl v krátkodobém horizontu zachovat další růst.

Altcoinům se nedaří, což vede k předpovědím o „bitcoinové sezóně“ před tím, než se později opět objeví nějaká forma „altsezóny“. To by se tak mohlo stát až v roce 2022. Situace je patrná zejména u Ethere (ETH), největšího altcoinu podle tržní kapitalizace, který je nyní vůči BTC nejníže od začátku srpna.

ETH/BTC 1denní svíčka (Bitstamp) | Zdroj: TradingView

 

„Jsi tady“

Pokud jde o cenovou akci BTC, je třeba hodně potěšit bitcoinery. Jak ví každý dlouholetý obyvatel krypto Twitteru, i ty nejneočekávanější pohyby na BTC/USD mohou uspokojit sentiment jen na tak dlouho, než se investoři začnou dožadovat více.

O tom, kam až by cena BTC mohla stoupnout, se intenzivně diskutuje, a zatímco někteří tvrdí, že 200 000 nebo dokonce 300 000 dolarů je „naprogramováno“, jiní již ztrácejí víru a tvrdí, že tento cyklus nemůže být jako dva předchozí.

Zdá se však, že porovnání let po vyhoření přináší téměř jednomyslný verdikt ohledně šancí Bitcoinu – hlavní vzestup k vyhoření na vrchol teprve začne. Například zářijový propad pod 40 000 USD je opakováním podobných událostí z let 2013 a 2017. Ty přišly bezprostředně před startem a působily jako „konečná“ past na medvědy.

Jeden den btc, zpracováno 31 miliard dolarů

V průběhu býčího období 2020-2021 se hodně pozornosti soustředilo na základy sítě, ale je toho víc. Vzhledem k tomu, že hashrate a obtížnost se téměř zotavily a blíží se historickým maximům, čerstvé údaje ukazují, že i další aspekty Bitcoinu zaznamenávají vlastní rekordy.

Tento týden jde o kapacitu sítě a škálování, to vše v řetězci, ještě před započtením Lightning Network.

Jak poznamenal analytik Kevin Rooke, během jediného dne minulého týdne Bitcoin zpracoval hodnotu přes 30 miliard dolarů.

Graf denního objemu transakcí bitcoinu | Zdroj: Kevin Rooke/Twitter

Působivou transformaci doprovází konzistence nákladů – poplatky za transakce s Bitcoinem zůstávají nízké.

Otázky týkající se GBTC

Odpočítávání do rozhodnutí o burzovně obchodovaném fondu (ETF) na BTC tento týden pokračuje, ale je schválení již „zaplaceno“?

Zatímco americký regulační orgán Securities and Exchange Commission (SEC) posunul termín rozhodnutí o osudu spotových Bitcoin ETF na listopad, tento měsíc se dočkáme rozhodnutí v případě ETF produktů založených na futures.

Ty vzbudily stejnou měrou chválu i kritiku, přičemž otazník visí také nad osudem stávajících institucionálních nástrojů pro bitcoin, zejména těžké váhy trhu, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).

Graf GBTC Premium | Zdroj: Bybt.com

Na pozadí rychle rostoucí ceny Bitcoinu se GBTC nadále obchoduje s výrazným diskontem vůči spotovému kurzu a tento trend se v posledních týdnech jen prohloubil. Pokud ETF dostanou zelenou, analytici tvrdí, že do nich bude proudit stále více kapitálu, a to dlouho předtím, než Grayscale sám převede své fondy na ETF.

Udržitelná chamtivost?

Podle měřiče sentimentu Crypto Fear & Greed Index je nejnovější vzestup cen BTC pevně zakořeněn v udržitelném růstu. To kontrastuje s normou, pohyby na maxima, a zejména v blízkosti historických maxim, mají tendenci vidět, jak Index dosahuje „extrémní chamtivosti“. To zase naznačuje neudržitelný trh, který se snadno destabilizuje a vyvolá cenovou korekci.

Zatím, i když je blízko 57 000 USD, měří Fear & Greed pouze 71/100 – spíše „chamtivost“ než „extrémní chamtivost“ a stále daleko od klasické oblasti vrcholu 95/100 a výše.

Crypto Fear & Greed Index k 11. říjnu | Zdroj: Alternative.me

Říjen nicméně přinesl významné změny v sentimentu. Například 30. září, tedy před pouhými dvěma týdny, naměřil index 20/100 – „extrémní strach“.

Přidejte se na náš oficiální discord server ZDE.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

5 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr 2
Hodnocení článku :
     

Oplati se sledovat jak přichází Kill Bill

Budou jatka 🤣🤣🤣🤣

Kalim

Od doby co sem chodím ( cca 3 roky ) jsem od tebe nečetl jeden jediný příspěvek, který by byl jakkoli býčí. Na to že sem píšeš každý den, tak je to celkem málo. Hlavně jestli si připadáš důležitě.

Tomáš

tzv. novinkář. Bude to hejtit, protože vidí jak to jde hezky nahoru a nemá na to aby do toho dal floka, asi tak.

Zee Prime
Hodnocení článku :
     

Navrhnul bych místo Google translátoru používat DeepL…😒

Petr 2

Nervozita a agrese Moon hejlu stoupá.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: