MMF stanoví podmínky pro přijetí kryptoměn v rozvojových ekonomikách

3.1
(7)

Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval k upřednostnění globálních standardů při zvládání rostoucího přijetí kryptoměn. Organizace poukázala zejména na fakt, že neregulovaný růst může mít pro místní ekonomiky katastrofální důsledky.

MMF identifikuje potenciální výzvy

MMF ve svém příspěvku na blogu zdůraznil, že navzdory růstu kryptoekosystému na více než 2 biliony dolarů „riziko ochrany spotřebitele zůstává i nadále poměrně značné. Dále cituje rostoucí počet projektů uvedených na burzách, které nemají žádné aktivní vývojáře ani objem. Fond tvrdí, že tyto třídy kryptoměn byly vytvořeny pro podvody, spekulace, financování terorismu a dokonce pro praní špinavých peněz.

V jejich podání se dále můžeme dočíst, že „hrozby pro fiskální politiku by se také mohly zintenzivnit, vzhledem k potenciálu kryptoměn usnadňujících daňové úniky“ a míry masové adopce. Z těchto a dalších důvodů mají podle MMF sklon způsobit obrovské odlivy kapitálu, které jsou pro místní ekonomiku nezdravé. Vzhledem k tomu, že těžaři kryptoměn nacházejí nové domovy, MMF identifikuje potenciální zátěž, kterou by těžební činnosti mohly mít v národní elektrické síti, „zejména v zemích, které se spoléhají na formy energie náročnější na CO2“.

Publikace také prozkoumala problém stablecoinů. MMF poznamenává, že „stablecoiny by mohly podléhat běhům“, které mohou mít hluboké následky v důsledku ztráty důvěry investorů ve věrohodnost rezerv a v rychlost, s jakou mohou být rezervy likvidovány. Vzhledem k tomu, že v globální spolupráci existuje značná mezera, dohled a vymáhání se tak stávají obtížným úkolem.

Cesta ven?

Za účelem zlepšení současného stavu a omezení negativních dopadů doporučuje MMF zásadní politickou akci. Navrhuje, aby orgány činné v trestním řízení spolupracovaly na omezení „regulační arbitráže“ a účinně odstranily veškeré mezery, které by bylo možné využít. Dále požaduje, aby regulační orgány zvýšily předpisy vztahující se na stablecoiny a potenciálně je zařadily do stejných kategorií, jako jsou zařazeny banky a jiné finanční instituce.

Míra přijetí kryptoměn v rozvojových zemích prudce stoupá a tento trend lze přičíst nedostatku důvěry v jejich centrální banky a v neefektivní platební systémy. Aby se předešlo negativním dopadům “kryptomizace”, MMF radí vládám, aby vyvinuly politiky, které jsou přizpůsobeny k posílení makroekonomických metrik. V globálním měřítku se také zemím doporučuje, aby přijaly plán přeshraničních plateb G20, který by zlepšil současný režim přeshraničních plateb.

Fond zdůraznil naléhavost těchto výzev a poznamenal, že:

„čas je zásadní a opatření musí být rozhodující, rychlá a dobře koordinovaná na celém světě, aby se projevily přínosy, ale zároveň se také musí řešit zranitelná místa“.

Závěr

Připomínáme, že MMF v minulosti důrazně varoval před přijetím Bitcoinu jako oficiálního platidla ze strany Salvadoru a označoval jej za „nevhodnou zkratku“. Tato finanční instituce, se dílem v USA, byla založena již v roce 1944 a mezi její cíle patří mimo jiné snížení chudoby, usnadnění mezinárodního obchodu a zajištění finanční stability.  

Tak si říkám, nesnaží se o to samé právě i Bitcoin?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.1 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr 2
Hodnocení článku :
     

A už to bublá, myslím že už něco uvařili jen se čeká kdy s tím vylezou .
A přesně jak jsem předpokládal zkoordinovat to po celém světě.

spot_img