Použití BTC jako legálního prostředku měny v Salvadoru by mohlo mít vážné následky, varuje MMF

0
(0)

Zprávy a souhrny

Mezinárodní měnový fond (MMF) reagoval kritikou na rozhodnutí Salvadoru přijmout bitcoiny jako zákonné platidlo a uvedl, že tento krok pravděpodobně povede k nepředvídaným ekonomickým rizikům a regulačním komplikacím.

Podle prohlášení mluvčího MMF Gerryho Riceeho by přijetí Bitcoinu (BTC) jako zákonného platidla v zemi mohlo způsobit komplikované právní, finanční a makroekonomické problémy. Rice uvedl, že MMF pečlivě sleduje vývoj v oblasti zákonného platidla, aby provedl náležitou a pečlivou analýzu, po které budou následovat konzultace s příslušnými orgány.

„Kryptoměny mohou představovat významná rizika a při jejich řešení jsou velmi důležitá účinná regulační opatření“

MMF chce dohlížet na proces přijímání BTC v Salvadoru

Prezident Nayib Bukele oznámil přijetí BTC jako oficiálního a zákonnného platidla v zemi teprve nedávno, ale MMF již k celé situaci vytvořil tým, který se chystá přezkoumat celou záležitost. Přezkum zahrnuje potenciální úvěrový program a další politiky k posílení správy ekonomických záležitostí v zemi.

V důsledku nedávného vývoje krypto komunita pozitivně reagovala a vyjadřovala podporu rozhodnutí Salvadoru ohledně přijetí bitcoinu jako oficiálního platidla a využití geotermální energie pro bitcoinové těžební farmy. Komunita také kritizuje MMF za to, že se snaží zasahovat do procesu přijímání BTC. Jeden z vývojářů blockchainu, Dan Held, řekl:

„Salvador nebude jedinou zemí, která učiní z bitcoinu zákonné platidlo“

Jak jsme již dříve informovali, použití Bitcoinu jako zákonného platidla bylo schváleno, aby umožnilo jednotlivcům, veřejným i soukromým subjektům obchodovat s bitcoiny bez jakýchkoli omezení. To podnikům velmi usnadní používání bitcoinů jako prostředku měny za zboží a služby.

Podle prezidenta Nayana Bukeleho pomůže tento krok zlepšit málo rozvinutou bankovní situaci v zemi a také snížit náklady na zasílání remitencí. Bukele také oznámil podporu země pro farmy na těžbu bitcoinů, které by zde mohly získat a využívat čistou, obnovitelnou a dostupnou elektřinu vyrobenou z geotermální energie v zemi.

Bojí se snad MMF možného dopadu BTC na další rozvojové země?

Jak dobře poznamenal jeden z uživatelů Twitteru, MMF by se mohl obávat, že díky Bitcoinu se stane jeho působení v Salvadoru a dalších podobných rozvojových zemích zastaralým. Hlavním argumentem je, že MMF a bitcoiny sdílejí v těchto rozvojových zemích tři hlavní cíle, a to dohlížet na ekonomický rozvoj, podporovat budování kapacit a snižovat globální chudobu.

Všichni navíc dobře víme, že MMF těmto zemím nabízí a poskytuje půjčky a jakmile se zde bitcoiny začnou masivně používat, tento kanál příjmů může nakonec úplně vyschnout.

„Oblast půjček – to je to místo, kde by mohl mít MMF problém – nebude již moci země vykořisťovat.“

Závěr

I když je tento argument v souladu s cílem Bitcoinu decentralizovat celou světovou strukturu včetně finančního sektoru, existují také oprávněné obavy z volatility bitcoinů a obrovského vlivu velryb na kryptotrh. Tyto dva faktory jsou pochopitelně zcela oprávněnou obavou, zejména po nedávných „výstřelcích“ generálního ředitele SpaceX a Tesly, Elona Muska, které výrazně zamávaly s cenou BTC a dalších kryptoměn.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

7 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: