Mezinárodní měnový fond (MMF) reagoval kritikou na rozhodnutí Salvadoru přijmout bitcoiny jako zákonné platidlo a uvedl, že tento krok pravděpodobně povede k nepředvídaným ekonomickým rizikům a regulačním komplikacím.
Podle prohlášení mluvčího MMF Gerryho Riceeho by přijetí Bitcoinu (BTC) jako zákonného platidla v zemi mohlo způsobit komplikované právní, finanční a makroekonomické problémy. Rice uvedl, že MMF pečlivě sleduje vývoj v oblasti zákonného platidla, aby provedl náležitou a pečlivou analýzu, po které budou následovat konzultace s příslušnými orgány.
“Kryptoměny mohou představovat významná rizika a při jejich řešení jsou velmi důležitá účinná regulační opatření”
MMF chce dohlížet na proces přijímání BTC v Salvadoru
Prezident Nayib Bukele oznámil přijetí BTC jako oficiálního a zákonnného platidla v zemi teprve nedávno, ale MMF již k celé situaci vytvořil tým, který se chystá přezkoumat celou záležitost. Přezkum zahrnuje potenciální úvěrový program a další politiky k posílení správy ekonomických záležitostí v zemi.
V důsledku nedávného vývoje krypto komunita pozitivně reagovala a vyjadřovala podporu rozhodnutí Salvadoru ohledně přijetí bitcoinu jako oficiálního platidla a využití geotermální energie pro bitcoinové těžební farmy. Komunita také kritizuje MMF za to, že se snaží zasahovat do procesu přijímání BTC. Jeden z vývojářů blockchainu, Dan Held, řekl:
“Salvador nebude jedinou zemí, která učiní z bitcoinu zákonné platidlo”
Jak jsme již dříve informovali, použití Bitcoinu jako zákonného platidla bylo schváleno, aby umožnilo jednotlivcům, veřejným i soukromým subjektům obchodovat s bitcoiny bez jakýchkoli omezení. To podnikům velmi usnadní používání bitcoinů jako prostředku měny za zboží a služby.
Podle prezidenta Nayana Bukeleho pomůže tento krok zlepšit málo rozvinutou bankovní situaci v zemi a také snížit náklady na zasílání remitencí. Bukele také oznámil podporu země pro farmy na těžbu bitcoinů, které by zde mohly získat a využívat čistou, obnovitelnou a dostupnou elektřinu vyrobenou z geotermální energie v zemi.
Bojí se snad MMF možného dopadu BTC na další rozvojové země?
Jak dobře poznamenal jeden z uživatelů Twitteru, MMF by se mohl obávat, že díky Bitcoinu se stane jeho působení v Salvadoru a dalších podobných rozvojových zemích zastaralým. Hlavním argumentem je, že MMF a bitcoiny sdílejí v těchto rozvojových zemích tři hlavní cíle, a to dohlížet na ekonomický rozvoj, podporovat budování kapacit a snižovat globální chudobu.
Všichni navíc dobře víme, že MMF těmto zemím nabízí a poskytuje půjčky a jakmile se zde bitcoiny začnou masivně používat, tento kanál příjmů může nakonec úplně vyschnout.
“Oblast půjček – to je to místo, kde by mohl mít MMF problém – nebude již moci země vykořisťovat.”
Závěr
I když je tento argument v souladu s cílem Bitcoinu decentralizovat celou světovou strukturu včetně finančního sektoru, existují také oprávněné obavy z volatility bitcoinů a obrovského vlivu velryb na kryptotrh. Tyto dva faktory jsou pochopitelně zcela oprávněnou obavou, zejména po nedávných “výstřelcích” generálního ředitele SpaceX a Tesly, Elona Muska, které výrazně zamávaly s cenou BTC a dalších kryptoměn.
Co ma co kecat nejaky debilni MMF do svrchovaneho statu?!? Hajzli jedni nenazrani. Zas chteji dirigovat, narizovat, zakazovat, regulovat.
Ale kdepak. Oni jsou jen strachy pokadění, protože jakmile to uzná jeden stát jako měnu, tak se jim začne bortit jejich sen o zdanění kryptoměn. Transakce mezi měnami se pak nedaní a tedy pokud držíte pět let bitcoin a on za tu dobu narostl tisíckrát, tak v Salvadoru nebudete muset danit rozdíl mezi nákupem a prodejem. No a tím se stávají kryptoměny ještě více něčím co je odpovědí na zlodějinu nazvanou vznešeným názvem kvantitativní uvolňování u nás spíše známou jako bezhlavý tisk peněz za účelem ochuzení obyvatel o pracně nabyté hodnoty.
Samozřejmě, že to musí MMF důkladně sledovat. To by občané mohli na to státy posvěcené okrádání hodit kakáč.
MMF poskytuje půjčky, které jsou pro tyto země nezbytné, pokud si některý stát, který je příjemce půjček, rozhodne pro sociální experiment s vysoce volatilním aktivem, tak prostě mají strach o návratnost jejich půjčených peněz. Pokud vrátí peníze MMF s nebudou si dále půjčovat, pak jim do toho nikdo kecat nebude. Je to stejné jako s Agrofertem, Babiš vykřikuje, že nejsme kolonii EU, ale prachy na dotace z EU mu nesmrdí a rád je přijímá. Pokud někomu půjčím peníze a on půjde do casina, tak mu taky do toho budu kecat, kapišto:)
Nic proti, otázkou zůstává pokud chce Salvador používat crypto jako měnu, proč zvolil BTC, který se pro tento účel hodí snad nejméně ze všech kryptoměn. Spíš to vypadá, že pohlaváři v Salvadoru mají nakoupeno a trh jde proti nim, tak si řekli, co zmůže jedem Musk dokážeme my taky :-)).
Máte pravdu, BTC je z pohledu běžného používání nejméně vhodný, ale tady nejde o technologii, ale i politiku. Současný prezident je oblíbený mezi mladými lidmi, tím si upevňuje oblibu, to že bude mít osobní zájem, protože pár BTC bude mít, taky nebude pochyb a za třetí doufá, že to že mě přinese nový kapitál. Salvádor je jedna z nejchudších zemí střední Ameriky a možná si myslí, že BTC je zachrání, kdo ví, ale v tom to případě bych byl raději větší kámoš s MMF:)
no asi protože to má nejdál k šhitcoinu a protože dlouhodobě měnovou stabilitu na národní úrovni asi třikrát nezařídí flexibilní pružná inflační (co mi to připomíná sakra) polověc jako ETH a ostatní blbosti ano.
Rusko, Čína i další státy pracuji na přijetí vlastní kryptomeny…časem to bude čekat i další státy a měnové subjekty. Ano digitální měna, y jsou budoucností, ale vždy to bude s nějakou kontrolou….Otázka je jestli po boku současných kryptomen nebo bez nich a tím i spadnutí současných bublin. Povozit se do té doby nahoru, dolu proč ne.