Průlomový zákon, který dává Bitcoinu status oficiálního platidla, byl schválen v Salvadoru

0
(0)

Je to jednoznačně historický okamžik. Salvadorská republika se stala vůbec prvním suverénní zemí, která uzná bitcoiny jako legální platidlo. Salvadorský Kongres před několika hodinami skutečně výraznou většinou schválil návrh zákona, který předložil prezident Nayib Bukele, a který přijímá bitcoiny jako zákonné platidlo v zemi.

Jak jsme vás již dříve informovali, Bukele během konference Bitcoin 2021 v Miami oznámil, že uvažuje o předložení zákona Kongresu, který by nejstarší kryptoměně dal status zákonného platidla země společně s americkým dolarem poté, co navázal partnerství s platební společností Strike.

Zákon o bitcoinech přijat

V úterý kolem 20:00 oznámil Bukele na Twitteru, že představil „zákon o bitcoinech“ salvadorskému zákonodárnému sboru a připojil kopie zákona v angličtině a španělštině. O několik hodin později byl zákon v Kongresu skutečně schválen, neboť pro zákon hlasovala nadpoloviční většina Kongresu. Konkrétně 62 členů zákonodárného sboru Salvadoru hlasovalo pro návrh zákona, 19 bylo proti a 3 nebyli přítomni.

Bukele prozradil, že návrh zákona podepíše co nejdříve. S oficiálním schválením zákona je Salvador nyní první zemí na světě, která ve svém finančním systému přijala bitcoiny jako zákonné platidlo. Bukele a další vládní úředníci se ve čtvrtek sejdou s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), aby projednali, jak tento plán implementovat.

Klíčové podrobnosti nového salvadorského zákona

Návrh zákona zejména opravňuje všechny ekonomické subjekty v Salvadoru přijímat bitcoiny jako platební prostředek. Prezident země se k tomu vyjádřil takto:

“Musí jej přijmout ze zákona. Pokud jedete do Mexika, musí vám vzít vaše pesos. V případě Salvadoru budou bitcoiny zákonným platidlem stejně jako americký dolar”

Vláda tyto bitcoiny okamžitě převede na dolary, aby vyrovnala divokou volatilitu kryptoměn.

Vláda také zamýšlí vytvořit vládní trust v Development Bank of Salvador, která bude držet bitcoiny v ekvivalentu 150 milionů dolarů. Vláda se také chystá odhalit bitcoinovou peněženku pro občany země, i když v současnosti nemá plány na přidání bitcoinů do svých rezerv. Zajímavé také je, že zákon obsahuje ustanovení, které umožní imigrantům získat v zemi trvalý pobyt za cenu 3 BTC.

Všeobecně se očekává, že přijetí bitcoinů ze strany Salvadoru významnou měrou podpoří ekonomiku země, ale nejde o krok k de-dollarizaci. Velmi důležité je, že Salvador teď budou bedlivě sledovat mnohé suverénní národy a je pravděpodobné, že vlajkovou loď kryptoměn přijmou ve více či méně vzdálené budoucnosti i další země. Salvador mezitím zpracuje nezbytné “školení a mechanismy”, které lidem pomůžou provádět bitcoinové transakce.

Závěr

Bitcoin jako oficiální státní platidlo je pro mne naprosto přelomový krok a oči mnohých kryptoměnových nadšenců, ekonomů a dalších se teď budou na tento přímořský stát pozorně upírat. Salvadoru se tímto krokem dostalo celosvětové pozornosti a Bitcoin získal další porci legitimity a důvěryhodnosti.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
E15

Z praktického pohledu je na tom nejzajímavější to, že odpadají daně (a proto se to jinde jen tak neprosadí).

spot_img