Nyní by to snad už mohlo stačit, Elone Musku! [Komentář]

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Nedá mi to a dovolím si krátký komentář ohledně celého vývoje a posledních událostí s Elonem Muskem, který poslední dobou hlasitě zasahoval do dění.

Je na čase přestat sledovat Elona Muska

Možná ne napořád, možná ne zcela striktně, ale na příštích pár týdnů nebo měsíců by už Elon Musk mohl ustoupit do pozadí, pokud jde o Bitcoin. Komunita by se mohla vzpamatovat a znovu si uvědomit, že tu máme spoustu jiných osobností, které mají ke kryptu co říct. Mnozí z nich toho mají ve skutečnosti mnohem víc, než Musk.

Vystřízlivěli jsme a jde se dál!

Když Elon Musk začal tweetovat o Bitcoinu, přiznám se, že jsem to bral stejně jako asi drtivá většina z vás velmi pozitivně. Muskův veřejný obraz přispěl k tomu, že jsme ho brali jako určitého sympatického miliardáře, který se věnuje zajímavým projektům a neunikl mu potenciál Bitcoinu. V sobotním videu, které neslo charakteristické znaky a podpis hackerské skupiny Anonymous, byl tento obraz poměrně razantně vyvrácen.

Když Tesla kupovala Bitcoin a Musk vypouštěl nejasné tweety o BTC, předpokládali jsme, že je to bohatý a velmi rozumný člověk, který ví co dělá a proč. Kryptoměnová komunita si začala Muska glorifikovat a je skutečně jen naše vina, že když následně tyto vybájené představy nenaplnil, začali jím mnozí naopak pohrdat, nebo ho vinit z vlastních neúspěchů.

Jen další událost v historii mladého kryptotrhu

Není vinou Bitcoinu, jak se někteří domnívají, že je možné manipulovat s jeho cenou. Existence faktorů, které ovlivňují cenu, je věc trhů a v zásadě normální. Problém zde nastal v tom, že se trh začal příliš zabývat tím, co napsal Elon Musk na Twitteru. To ukazuje na nevyspělost kryptotrhů a obchodníků, kteří nerozlišují důležité fundamentální zprávy od FUDu a v zásadě bezvýznamného “cvrlikání”.

Také to bohužel ukazuje na fakt, že až příliš nezkušených lidí zkouší trading či dokonce pákový trading. Ten je přitom disciplínou, kde jen hrstka disciplinovaných sofistikovaných jedinců dokáže uspět, zatímco ostatní často končí ve ztrátě. Především pákový trading byl i v tomto případě tou hlavní příčinou, proč lidé ztratili peníze během Muskem vyvolaných propadů.

Muskovo manipulování trhem je rozhodně zavrženíhodné. Stejně tak výsměch do očí lidí, kterým zlikvidoval pozice. Nicméně to byli sami obchodníci, kdo přikládal význam jeho tweetům a řekněme si upřímně, že šlo převážně o nevalné příspěvky s nejasným obsahem sdělení. Není to chyba pouze Muska, že vyvolalo paniku a propady bezvýznamné plácání.

Závěr

Zaznamenal jsem, že část komunity hovoří o regulaci, která by Muskovi či komunoli dalšímu neumožnila manipulovat kryptorhem. Byť říkám, že už toho zřejmě bylo dost, nevěřím, že by zrovna zákaz psát na Twitteru něco o Bitcoinu dlouhodobě jakémukoli trhu prospěl. Snažit se někoho umlčet navíc není cesta, která by korespondovala s ideály svobodné decentralizované měny. Svoboda však přináší odpovědnost a je odpovědností každého z nás, aby své rozhodnutí stavěl na reálných základech.

Nechť je poučením celá tato eskapáda s egocentrickým miliardářem, který nejprve povzbudil FOMO, aby následně jedním tweetem vyvolával drastický FUD a v konečném důsledku za to byl potrestán vlnou kritiky a zaměřen hackery z Anonymous. Kdo by před pár lety věřil, že se dočkáme takové taškařice, ale vzhledem k nevyspělosti tohoto mladého trhu se bohužel i tohle muselo stát, abychom se poučili.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
25 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Honza B
Hodnocení článku :
     

Díky za dobrý, věčný a střízlivě napsaný článek.

Pet

Pokud máte aktivum, jehož cena já dána pouze vírou, že jeho cena poroste do nebes, tak stačí něčí prd, aby šel ke dnu. Krypto je bohužel zatím pouze ovládáno strachem a chamtivosti. Těším se na chvíli, kdy krypto přestane být ideologií a stane se uznávanou technologií a cena bude úměrná přirozené poptávce, která bude vyvolána užitečnosti DLT. Teď je to buď FUD nebo hype a samotná DLT technologie moc lidí nezajímá, ale to se časem změní:)

ppetr1

Jasny, jenže až bude cena určena podle užitečnosti tak to budou nejméně 20x nižší hodnoty.

Pet

A to si myslíte proč? Jako ve všem, tak i krypto bude pod vlivem spekulací, jen by cena nemusela tak lítat a padat nebo růst o desítky procent za den, protože by nebyla ovládaná nestabilními emocemi držitelů. Předpokládám, že i velikost trhu bude mnohem větší, i Apple má větší tržní kapitalizaci než celý kryptotrh.

ozzyx

Pro trolla Muskova ražení je největším trestem to, že ho všichni budou ignorovat, tak snad se lidi poučí… :-))

Libor

Musk iba zrkadlí realitu. Poukázal na naivitu a infantilnosť kryptonadšencov, ktorí sa hrajú na “investorov” ako malé deti keď hrajú spoločenskú hru monopoly. Ale nielen Musk si z nich robí “bláznov”, robia to napr. aj “burzy investičných nástrojov” keď zaraďujú na “parket” aj Doge coin. A ovce nič, zožerú všetko. Musk je figliar, hlupáci sú na druhej strane.

E15

No nevím, podle mě se od člověka na určité pozici očekává určitá úroveň. A tady mi to prostě nějak nesedí, “technokingem” počínaje a “děláním si bláznů z naivních investorů” konče. Ale jestli SchEl(d)on “nemocný” a tak trochu blázen a nebo jen vyčůraný z toho fakt nepoznám…

Martin

Musk je predevsim clovek s velmi problematickym svedomim.

pietro

Hmm.. tak nějak se dívám kolem sebe a hledám někoho kdo problematické svědomí nemá, a je to docela těžká úloha. Vážení, Elon vám nastavil zrcadlo.. 🙂

Martin

Nezbyva nez souhlasit a to svoje hlidat, co to jde 😊

E15

Svědomím a nebo sebevědomím? ;-)))

Jiří

Správně je sebesvědomí 🙂 A určitě si ho hlídat min. do sebesvědění až do sebebezvědomí

Rob

Naštěstí se tato diskuse nenese v duchu, který bych primárně očekával. I tak zanechám svůj názor. Řekněme si, co pro BTC investory Bitcoin vlastně představuje. Svobodu? Aha, ale to nevadí, že tato skupina svobodomyslných zakládá petice a vyvíjí tlak na to, aby někomu zavřeli hubu, protože jim kazí jejich, jinak bezchybný, Bitcoin? Lidé, toužící po anonymitě, zároveň lační po cenzuře? Vážení, podívejme se na to trochu reálně. Pokud jeden jediný člověk opravdu dokáže masivně zmanipulovat celý trh nějakým výkřikem na sociální síti, pak je chyba buď na straně návrhu Bitcoinu nebo v publiku samotných investorů. Já si tedy myslím, že B je správně. A pokud ne, tak co může být pro Bitcoin LEPŠÍHO, než reálný test jeho odolnosti? Když uspěje, tak fajn. A pokud ne, tak super, protože pak už víme, že tudy cesta nevede. Ale ještě jsem neslyšel o zmizení chyby díky tomu, že se před ní zavírají oči.

Bohužel velkou skupinou investorů nejsou příliš inteligentní lidé. Málokdo se opravdu zajímá o to, co je podstatné a všichni chtějí hlavně co nejrychleji zbohatnout. Proto ten trh vypadá tak, jak vypadá. Nicméně i bez Muska se dalo hned na začátku cyklu (od 11.5.2020) předpokládat, že cena BTC se po prvotním výmiku ponoří zpět k hladinám kolem $20’000 a v extrému na $10’000 (což je momentální hladina kapitulace velkého množství těžařů). Pokud globální hashrate příliš nepoklesne, dá se předpokládat, že se na řečené extrémní hodnotě cena příliš dlouho neohřeje a půjde opět nahoru. Psal jsem to zde už před rokem, psal jsem to, když stál Bitcoin kolem $60’000 a píšu to opět dnes. Pod $20’000 by měl BTC klesat v tomto období jen výjimečně.

pietro

Velmi výstižný komentář. 🙂 Dovolím si doplnit pár vlastních postřehů. Pokud by byl bitcoin opravdu závislý na tom jak se někdo vyspí a jak se projeví na twitteru, bylo by to s ním opravdu dost špatné – a nezasloužil by nic jiného, než zánik. Věřím ale, že tomu je jinak. Prostě Elon aktivoval malý test, a pravděpodobně se u toho opravdu dobře baví.. a bavím se i já. Pokud si většina myslí, že 50% pád/korekci způsobil Elon jedním tweetem, je to opravdu úsměvné.. Pravda je ale nejspíš jinde. Vy co tu hejtujete Elona, podívali jste se na to o kolik bitcoin vzrostl od loňského low? Není náhodou pád/korekce způsobena spíš tím, že růst byl příliš velký a rychlý? A Elon pouze hodil jiskru.. Za mě tedy je současná cenová hladina bitcoinu úplně v poho a pro zdraví bitcoinu prospěšná. A dále, Elonovy připomínky ohledně energetické náročnosti úplně od věci nejsou. Energetická náročnost těžby BTC je mj. přímo úměrná jeho ceně, nepřímo úměrná ceně energie a při neměnných cenách se v čase snižuje vlivem halvingů. Pokud je v současné době energetická náročnost na úrovni celkové spotřeby menšího vyspělého státu, je to podle mého názoru vzhledem k významu této technologie tak akorát. Ale pokud by bitcoin dál prudce rostl, podobně jako poslední rok, mohlo by to opravdu znamenat energetický problém – a to by nebylo dobře..

E15

No hodil jiskru… On těch jisker naházel trochu víc a ještě nevypadá, že by s tím končil… Pyroman hadr :-))). A jako můžeme si stokrát říct, že lidi, co se tím řídí jsou “blbci”, ale to jeho potřeštěné chování neomlouvá, spíše naopak. Ale jestli se chce Elon zařadit do “kategorie McAfee”, OK, podle mě už od toho není zase tak daleko…

pietro

No tak Elon je střelec, o tom žádná. Sám o sobě napsal, že ten kdo chce poslat raketu se 100 lidma na Mars přeci nemůže být normální.. 🙂

Rob

Díky, pietro! A… Já nevím, jestli máte pravdu nebo ne, ale já bych se pod to klidně podepsal. Myslím si totiž úplně to samý. Na BTC je mimochodem zajímavé, že to, jak je “zelený”, není prakticky v žádné úměrnosti s tím, kolik energie reálně propálí. Protože pokud je mnoho těžařů, ale cena BTC je optikou fiat peněz kriticky nízko, vyplatí se těžba v podstatě pouze z energie, která je zdarma – a tedy z obnovitelných zdrojů. Emise CO2 začíná produkovat Bitcoin, který je oproti globálnímu hashrate optikou fiat peněz drahý, protože za takové situace se může občas (a zpravidla na omezenou dobu) vyplácet těžba z energie, získané ze zdrojů dlouhodobě neudržitelných. Já nijak nezatracuji BTC. Naopak fandím mu, protože právě BTC přinesl revoluční myšlenku nových, lepších, peněz. Ale dnes ještě více fandím kryptoměnám, které jsou daleko více “zelené”. Pro investory se zpravidla jedná o aktiva, kde bývají výnosy nižší, ale zato s daleko vyšším rizikem. Inu… 🙂

pietro

Jj Robe, my 2 spolu názorově souzníme.. Navrhuji tykání. 🙂

Rob

Ok, pietro, tak ahoj! 🙂

E15

No nicméně říkat o Muskovi, co si o něm myslíme a klidně mu i něco vzkázat, tak to je přece taky svoboda. Samozřejmě nesmí to přejí ve vyhrožovaní (třeba i jen náznakem), s tím rozhodně nesouhlasím.

Rob

S tím souhlasím. Každopádně BTC, aby byl dobře funkční, se nesmí nechat rozházet jedním člověkem, ikdyby to byl bambiliardář a nejmocnější člověk planety. Na druhou stranu já si nemyslím, že by Elon měl až takový vliv na Bitcoin. Souhlasím vlastně s tím, co napsal pietro v reakci na můj komentář.

czhunter

A pokud ne, tak co může být pro Bitcoin LEPŠÍHO, než reálný test jeho odolnosti? Když uspěje, tak fajn. A pokud ne, tak super ..”

No … dobře … a jak se u aktiva definuje “úspěch” a “neúspěch” ?

Je to, že něco po jednom tweetu (reálně docela málo zainteresované osoby) spadne o 20 % a po druhém stoupne o 15 % “úspěch” nebo “neúspěch”?
Je “úspěch” že aktivum skáče jak hyperaktivní děcko s OCD, nebo že je to téměř netečné?

Hmm?
Já to nevím.
To asi záleží co po tom kdo chce.

pietro

No já bych řekl, že úspěch/neúspěch není tak úplně pouze o ceně..

Poslední editace 2 let před přes pietro
Rob

Úspěch je, když aktivum udrží hodnotu. Jestli jste si koupil BTC za desetikorunu před deseti lety, tak tam tu desetikorunu jistě máte. Takže jako udržitel hodnoty to funguje. A potom to tedy funguje…

czhunter

To je sic pravda, ale zároveň je to velmi nízký nárok na “funkci” nového instrumentu, protože dle stejné metriky “fungují” skoro všechny aktiva a nespotřební zboží.

Nicméně nelze popřít, že takto nízké požadavky BTC plní.

spot_img