Nyní by to snad už mohlo stačit, Elone Musku! [Komentář]

25
elon musk smoke
Zdroj: bbc.com

Nedá mi to a dovolím si krátký komentář ohledně celého vývoje a posledních událostí s Elonem Muskem, který poslední dobou hlasitě zasahoval do dění.

Je na čase přestat sledovat Elona Muska

Možná ne napořád, možná ne zcela striktně, ale na příštích pár týdnů nebo měsíců by už Elon Musk mohl ustoupit do pozadí, pokud jde o Bitcoin. Komunita by se mohla vzpamatovat a znovu si uvědomit, že tu máme spoustu jiných osobností, které mají ke kryptu co říct. Mnozí z nich toho mají ve skutečnosti mnohem víc, než Musk.

Vystřízlivěli jsme a jde se dál!

Když Elon Musk začal tweetovat o Bitcoinu, přiznám se, že jsem to bral stejně jako asi drtivá většina z vás velmi pozitivně. Muskův veřejný obraz přispěl k tomu, že jsme ho brali jako určitého sympatického miliardáře, který se věnuje zajímavým projektům a neunikl mu potenciál Bitcoinu. V sobotním videu, které neslo charakteristické znaky a podpis hackerské skupiny Anonymous, byl tento obraz poměrně razantně vyvrácen.

Když Tesla kupovala Bitcoin a Musk vypouštěl nejasné tweety o BTC, předpokládali jsme, že je to bohatý a velmi rozumný člověk, který ví co dělá a proč. Kryptoměnová komunita si začala Muska glorifikovat a je skutečně jen naše vina, že když následně tyto vybájené představy nenaplnil, začali jím mnozí naopak pohrdat, nebo ho vinit z vlastních neúspěchů.

Jen další událost v historii mladého kryptotrhu

Není vinou Bitcoinu, jak se někteří domnívají, že je možné manipulovat s jeho cenou. Existence faktorů, které ovlivňují cenu, je věc trhů a v zásadě normální. Problém zde nastal v tom, že se trh začal příliš zabývat tím, co napsal Elon Musk na Twitteru. To ukazuje na nevyspělost kryptotrhů a obchodníků, kteří nerozlišují důležité fundamentální zprávy od FUDu a v zásadě bezvýznamného „cvrlikání“.

Také to bohužel ukazuje na fakt, že až příliš nezkušených lidí zkouší trading či dokonce pákový trading. Ten je přitom disciplínou, kde jen hrstka disciplinovaných sofistikovaných jedinců dokáže uspět, zatímco ostatní často končí ve ztrátě. Především pákový trading byl i v tomto případě tou hlavní příčinou, proč lidé ztratili peníze během Muskem vyvolaných propadů.

Muskovo manipulování trhem je rozhodně zavrženíhodné. Stejně tak výsměch do očí lidí, kterým zlikvidoval pozice. Nicméně to byli sami obchodníci, kdo přikládal význam jeho tweetům a řekněme si upřímně, že šlo převážně o nevalné příspěvky s nejasným obsahem sdělení. Není to chyba pouze Muska, že vyvolalo paniku a propady bezvýznamné plácání.

Závěr

Zaznamenal jsem, že část komunity hovoří o regulaci, která by Muskovi či komunoli dalšímu neumožnila manipulovat kryptorhem. Byť říkám, že už toho zřejmě bylo dost, nevěřím, že by zrovna zákaz psát na Twitteru něco o Bitcoinu dlouhodobě jakémukoli trhu prospěl. Snažit se někoho umlčet navíc není cesta, která by korespondovala s ideály svobodné decentralizované měny. Svoboda však přináší odpovědnost a je odpovědností každého z nás, aby své rozhodnutí stavěl na reálných základech.

Nechť je poučením celá tato eskapáda s egocentrickým miliardářem, který nejprve povzbudil FOMO, aby následně jedním tweetem vyvolával drastický FUD a v konečném důsledku za to byl potrestán vlnou kritiky a zaměřen hackery z Anonymous. Kdo by před pár lety věřil, že se dočkáme takové taškařice, ale vzhledem k nevyspělosti tohoto mladého trhu se bohužel i tohle muselo stát, abychom se poučili.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
25 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře