Cena bitcoinu velmi brzy poskočí na 38 600 USD

4.3
(17)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Kurz ceny bitcoinu nám roste již šest týdnů v kuse. Technická analýza grafů bitcoinu sice ukazuje množství varovných signálů před potenciálním poklesem, ale zatím se zdá, že blížící se možné schválení spotových ETF drží trh ve varu. Objemy jsou již skoro čtyři týdny stabilní. Kam se posune cena v následujícím týdnu? Pokusíme se najít odpovědi v dnešní analýze.

Tento týden nebyl na makroekonomické události zase tolik zajímavý. Ve Spojených státech měli jiné starosti, protože ve čtvrtek jedli krocana (Den díkůvzdání) a v pátek začali masově nakupovat dárky (Black Friday). Přesto si můžeme všimnout, že zveřejnění FOMC Minutes mělo pro cenu bitcoinu negativní dopad a naopak výrazný pokles objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech trh vyhodnotil pro nás příznivě. V pátek expirovaly opce za více něž 4 miliardy USD a boj s přehledem vyhráli býci. I přes čtvrteční svátek dokázali zvýšit cenu během 24 hodin skoro o 1 500 USD.

Co je pro nás aktuálně důležité je páteční uzavření ceny bitcoinových futures na obchodní burze v Chicagu (CME). Bitcoin v pátek uzavřel s hodnotu 38 575 USD. Aktuálně se cena pohybuje kolem 37 750 USD. Je tedy vysoká pravděpodobnost, že ještě dnes večer nebo na začátku týdne dojde k vyplnění tohoto rozdílu (gapu).

Bitcoin stále tvoří medvědí divergenci

Na čtyřhodinovém grafu si můžeme všimnout potvrzení medvědí divergence. Graf jí vytváří již měsíc a i přes páteční dosažení letošní aktuálně nejvyšší ceny bitcoinu se nepodařilo jí prolomit. Relative Strength Index (RSI) stále klesá s rostoucí cenou bitcoinu. Z technického hlediska jednoznačně medvědí signál.

Na denním grafu vidíme stálý boj s historicky významným pásmem kolem 38 000 USD. Hladina 78,6 % (kolem 35 200 USD) zatím slouží jako slušný support při zamítnutí býčích pokusů o prolomení rezistence. Navíc se nám více než měsíc tvoří rostoucí trendová linie. Teoreticky by její počátky bylo možné najít již na počátku září, kdy tvořila naopak rezistenci. Nicméně MACD se nám blíží k možnému překřížení. Potenciál pro další možný pokus o proražení rezistence nad námi.

Svíčky na týdenním grafu varují před poklesem

Na týdenním grafu vidíme, že stále malujeme pattern rostoucího klína. RSI se dále drží v překoupeném pásmu a indikátor ADX stále roste. Značí tak silný trend bitcoinu. Jako varování zde ale můžeme vidět tvary svíček za poslední dva týdny. Tvar se označuje jako Hanging Man. Tělo svíčky je malé, ale spodní knot je několikrát delší než celé tělo.

Podle Thomase Bulkowského takové případy značí zvrat ceny až v 70 % případů. V každém případě je evidentní bitva medvědů s býky. Ze svíčky je patrné, že býci měli na počátku kontrolu, ale silný útok medvědů dokázal cenu výrazně stlačit. Býci přesto nakonec zvládli cenu alespoň vrátit mírně nad počáteční úroveň. Přesto by to pro nás mohlo být varování.

Závěr

Co si tedy z dnešní analýzy odnést. Evidentně na trhu stále panuje optimismus ohledně schválení spotových bitcoinových ETF. Obchodníci nakupují a drží v očekávání brzké významné pumpy. Předpokládané oznámení finálního rozhodnutí se očekává nejdéle na počátku ledna. To je makroekonomický aspekt, který má aktuálně nad trhem kontrolu. Podporuje ho i aktuálně nejnižší rozdíl ceny bitcoinu a GBTC za poslední dva roky. Trh evidentně počítá s kladným stanoviskem převodu tohoto fondu na spotové ETF.

Na trhu již delší dobu panuje hamižnost (aktuálně hodnota 73) a blíží se hranici extrémní hamižnosti (76 a výše). Nad neutrální zónou se držíme již od 24. října, kdy se objevila informace o potenciálním zalistování spotového bitcoinového ETF skupiny BlackRock na Nasdaq.

Makro tedy udává růst. CME gap ukazuje brzký nárůst minimálně na 38 600 USD. Hodně obchodníků míří na 40 000 USD. S ohledem na likviditu objednávek si dovolím tuto hranici trošku snížit a další případný růst vidím na hranici 39 750 USD. Před námi je týden plný důležitých makroekonomických údajů Spojených států jako je například míra růstu HDP, osobní příjmy a výdaje a v pátek bude mít opět proslov Jerome Powell, předseda Fed. To jsou milníky, kdy lze očekávat volatilitu.

V případě poklesu lze očekávat otestování trendové linie kolem 36 200 USD nebo 78,6 % z výše uvedeného Fibonacciho retracementu kolem 35 200 USD. Případná negativní zpráva týkající se spotových bitcoinových ETF by nás pak mohla srazit až na hranici 33 000 USD nebo i 31 500 USD.

Celková tržní kapitalizace roste

Osobně budu tento týden na derivátech otevírat jen malé pozice s dobře nastavenými TP a SL signály. Dnes večer nebo zítra očekávám růst na dorovnání CME gapu. Volatilita bitcoinu se ve čtvrtek přiblížila hranicím, kde byla naposledy v květnu letošního roku. Oproti srpnu, kdy byla na historickém minimu, je již trojnásobná.

Technická analýza sice varuje před poklesem, ale dokud bude FOMO dostatečně silné a marketingová oddělení společností s podanou žádostí o spotové bitcoinové ETF budou produkovat optimistické články pro main stream, tak cena pravděpodobně udrží růst. Celková tržní kapitalizace kryptoměn se vrátila na úrovně, kde byla naposledy v květnu 2022.

Celý tento článek samozřejmě vyjadřuje jen můj osobní názor. Pro vás to není ani investiční rada a ani žádná forma doporučení. DYOR.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan H.
Hodnocení článku :
     

Moc děkujeme za analýzu 🙂

spot_img