CBDC – Británie hledá 30 odborníků pro digitální měny

5
(2)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou nyní na pořadu dne. Zatímco jedni je kritizují a chtějí je zakázat, tak centrální banky v nich vidí obrovský potenciál. Bank of England vypsala pozice pro tým výzkumu a vývoje této měny. Tým by měl čítat 30 odborníků a podle inzerátů se roční plat člena týmu pohybuje v rozmezí 70 – 80 tisíc liber (cca 85 – 100 tisíc USD).

Tým třiceti lidí není nic malého. I když v inzerátu zmiňují, že o vydání ještě není rozhodnuto, tak náplň práce definuje výzkum technologií CBDC, přicházení s návrhy a řízení technologických řešení. Vše nasvědčuje velkému zájmu o brzké uvedení do praxe nebo alespoň spuštění funkčního pilotu. Uzávěrka přihlášek hlavních pozic je již 11. dubna 2023.

V Británii to s digitální librou (média ji označují jako „Britcoin“) evidentně myslí vážně. Nedávná bankovní krize pomohla v argumentaci směrem k veřejnosti. Komerčním bankám totiž už moc lidi nevěří a díky digitální měně centrální banky by vše šlo snáze kontrolovat. A právě této absolutní kontroly se hodně lidí bojí. Už dnes Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky (ECB), připouští určitou míru kontroly. A logicky by se s každou další krizí ta hranice posouvala.

Evropa se bojí digitálních měn cizích velmocí

Čína a Rusko jsou v oblasti CBDC výrazně dál. Čína svůj digitální jüan (e-yuan,) předvedla již při zimních olympijských hrách v Pekingu. Rusko zase plánuje takto zefektivnit mezinárodní vyrovnání a vyhýbat se sankcím. Kromě nich vlastní digitální měnu testuje i Japonsko, Indie, Turecko či například Kazachstán. Možná i to je důvodem tlaku na vlastní řešení.

Závěr

U nás jsme stále jen ve fázích úvah. Pro zavedení nemáme vytvořenou potřebnou legislativu. Pravděpodobně tak časem přijde model přijetí digitální měny cizí centrální banky (například ECB). To vše může směřovat k ukončení akceptace hotovosti a s tím spojenou ztrátou svobody. Alespoň takto o tom mluví Prof. Ing. Oldřich Rejnuš, CSc. Doporučujeme si pustit náš nedávný rozhovor s ním.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img