Floridský guvernér Ron DeSantis navrhuje zákaz CBDC

4
(3)

Floridský guvernér Ron DeSantis představil novou legislativu. Ta je v souladu s floridským jednotným obchodním zákoníkem a má chránit obyvatele před digitální měnou národní centrální banky (CBDC).

Boj proti CBDC

DeSantis vyzval podobně smýšlející guvernéry, aby bojovali proti “dohledu a kontrole” ze strany federální vlády. Doporučuje, aby přijali podobnou legislativu v rámci svých obchodních zákoníků. Zdůraznil, že Florida nebude podporovat omezování finanční svobody.

Výňatek z odůvodnění floridského návrhu zákona proti CBDC | Zdroj: Ron DeSantis

FedNow na obzoru

Americký Federální rezervní systém nedávno oznámil, že jeho platební systém FedNow bude spuštěn v červenci 2023.

Systém FedNow, který je všeobecně považován za předchůdce programovatelného CBDC, bude mít za cíl rychlé vypořádání plateb mezi obchodníky, spotřebiteli a bankami. Pro úplnost dodávám, že technologii blockchain pro zaúčtování ovšem nevyužívá.

Místopředsedkyně Fedu Lael Brainardová loni v květnu uvedla, že FedNow plní téměř stejnou funkci jako CBDC. CBDC by však byl spíše zákonným platidlem než systémem pro platby v reálném čase. Účastníci pilotního projektu musí projít procesem testování a certifikace ze strany zákazníků.

Politici podpořili návrhy zákonů o centralizovaných digitálních měnách již ve 20 státech

Na rozdíl od DeSantise zákony podporující CBDC již podpořili politici v přibližně 20 dalších státech, včetně New Hampshire, Severní Dakoty, Texasu a Kalifornie.

Naopak guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová se nedávno postavila proti návrhu zákona 1193, který prosazuje vytvoření federálního CBDC. Návrh zákona se snaží změnit části Jednotného obchodního zákoníku. Jde o soubor nefederálních zákonů platných ve všech 50 státech USA.

Nutno ovšem férově přiznat, že úpravy návrhu zákona nevznikají CBDC ani nepožadují jeho zřízení v budoucnu. Změny spíše usnadňují obyvatelům státu používat programovatelný, vládou schválenou CBDC pro konkrétní obchodní činnosti, aniž by porušovali obchodní zákoník.

Rovněž by definovaly, kdy by měl obyvatel “kontrolu nad elektronickými penězi”. Tímto krokem by vládě poskytly možnost naprogramovat převody podle svého uvážení.

Kromě toho ale návrh zákona brání tomu, aby byly privátní kryptoměny, jako je Bitcoin a Ethereum, uznány za elektronické peníze.

Prezident Joe Biden oznámil v září 2022 politické cíle pro potenciální CBDC a pověřil úředníky amerického ministerstva financí a národní bezpečnosti, aby technologii prozkoumali.

Při vystoupení před Výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů 8. března 2023 předseda Fedu Jerome Powell pak uvedl, že se agentury na národní CBDC nedohodly.

To, co děláme, je experimentování v jakési rané fázi experimentování. Jak by to mohlo fungovat? Funguje to? Jaká je nejlepší technologie? Jaká je nejefektivnější?

V loňském roce pak newyorský Fed uskutečnil dvanáctitýdenní pilotní projekt CBDC s několika korporacemi, včetně společností Wells Fargo a Mastercard.

Závěr

Chvályhodná snaha, otázkou je, jestli bude co platná. FedNow bude brzy realitou a CBDC budou nejspíše brzy následovat. God Bless America…

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img