Šéfka Evropské centrální banky: CBDC by mohly být použity ke “kontrole”

4
(5)

Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky (ECB), v hojně sdíleném, zábavném videu připustila, že digitální euro by se “omezeně” používalo ke kontrole plateb, které mohou jednotlivci provádět. Vydání digitálního eura (digitální měna centrální banky – CBDC) se plánuje v blízké budoucnosti.

Klip, v němž si Lagardeová myslí, že hovoří s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, pochází z videoplatformy Rumble channel Show VL. V ní autoři vedou žertovné rozhovory s veřejně známými osobami, a poprvé byl sdílen 16. března.

Kontrola za pomoci CBDC bude

Během diskuse o aktivním odporu v Evropě v souvislosti s možným zavedením digitálního eura osoba vydávající se za Zelenského naznačila, že “problém je v tom, že nechtějí být kontrolováni” za pomoci CBDC. To Lagardeová připustila. Dodala ovšem, že kontrola bude, i když půjde o “omezenou míru kontroly”.

Zvažujeme, zda bychom pro velmi malé částky, cokoli, co se pohybuje kolem 300, 400 eur, mohli mít mechanismus, kde by byla kontrola nulová.

Zároveň však uvedla, že “by to mohlo být nebezpečné”, neboť i velmi malé, zcela anonymní transakce by stále mohly (a ty případy jsou z minulosti známy) zcela financovat teroristické útoky. Podobně jako tomu bylo například před deseti lety ve Francii.

Jako argument pro CBDC Lagardeová vyjádřila přání, aby Evropa nebyla závislá na “měně nepřátelské země”, jako je čínská nebo ruská měna. Nemá být závislá ale ani na “přátelské měně, kterou aktivuje soukromý korporátní subjekt, jako je Facebook nebo Google”, který by mohl “převzít suverenitu Evropy”.

CBDC vs. krypto

Je třeba také poznamenat, že Lagardeová byla znepokojena růstem kryptoměn a jejich hrozbou pro tradiční bankovní systém. Kupříkladu již v září 2022 prohlásila, že vzestup kryptoaktiv by mohl bránit úloze centrálních bank jako “kotvy” ekonomiky. Také požadovala větší dohled nad kryptografickým průmyslem, přičemž aktiva podle ní “nemají žádnou hodnotu”.

Na internetu se také bjevily spekulace, že bankovní krize ve Spojených státech byla trikem s cílem urychlit zavádění CBDC. Nic Carter, generální partner společnosti Castle Island Ventures, uvedl, že nedávné otřesy posílily “politické argumenty pro CBDC”, protože “komerčním bankám už nikdo nevěří”.

Závěr

Je zřejmé, že vidina CBDC je pro centrální banky více než lákavá. S jejich pomocí by mohly velmi jednoduše ovlivňovat mnohé. Má to ovšem i svou stinnou a extrémně nebezpečnou odvrácenou stránku, kterou si mnozí ani neuvědomují, ale na kterou upozorňují mnozí kryptoměnoví odborníci. Centrální banky, potažmo vlády, by tak mohly kontrolovat platby občanů, určovat za co (a kdy) mohou být peníze utraceny apod. Bitcoin je oproti tomu opravdu svobodný.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

Treba odlišovať medzi platbami a transakciami. Retailové platby sú za tovar, služby / maloobchod /. Transakcie sú platby peňažného plnenia dohody medzi dvoma stranami / zmluvy, dary, iné prevody a pod. /. Lagarde nemala na mysli kontrolu retailových platieb za kaderníka, nákup kávy z automatu a pod. Mala ma mysli transakcie, aj tie malé pod 300 eur – prevody, dary, často len ako plnenie “ústnych zmlúv” medzi dvomi fyzickými osobami

Fantom

A co na tom záleží? Technicky bude možné sledovat všechny platby i transakce. A nějaký limit je uváděn jen proto, aby bylo zavedení pro veřejnost přijatelnější.

an onym

Cbdc není o nejakém “by mohly být”. Absolutní kontrola nad penězi kohokoliv je hlavní myšlenka a motivace k jejich zavedení/vnucení běžným lidem.

Poslední editace 11 měsíců před přes an onym
Vojtech

Ano, nepochybně budou cbdc zavedena, chca nechca. K videu – zajímavé jsou její neverbální projevy. Když označuje pluralismus jako “beauty of Europe” a když poslouchá domnělého Zelenskeho, jak říká, že koupil btc hned v začátku 😃

Poslední editace 11 měsíců před přes Vojtech
spot_img