Cathie Woodová: Zvyšování úroků Federálním rezervním systémem je velkou chybou

5
(3)

Zakladatelka společnosti Ark Investment Management a také velká zastánkyně kryptoměn Cathie Woodová o víkendu zveřejnila svůj názor na úpravu úrokových sazeb Federálního rezervního systému.

V sérii tweetů během víkendu Cathie Woodová uvedla, že si americká centrální banka svými plánovanými úpravami sazeb doslova “zahrává s ohněm”.

Kritika kroků Fedu

Minulý měsíc upravil Fed úrokovou sazbu pouze opravdu mírně, kdy došlo k jejímu navýšení z 0,25 % na 0,5 %, což pro většinu spotřebitelů, kteří stále trpí inflací ve výši téměř 8 procent, nemá žádný velký význam.

Po zprávě o zaměstnanosti z 1. dubna vzrostl výnos dvouletých dluhopisů (poprvé od roku 2007) nad výnos 30letých dluhopisů. Woodová nabídla svůj pohled na to, proč je zvyšování úrokových sazeb “velkou chybou”.

V souvislosti s tímto “převrácením” výnosových křivek napsala:

“VÝNOSOVÁ KŘIVKA OD 10 LET DO 3 MĚSÍCŮ JE STRMÁ, PROTOŽE FED ohlašuje AGRESIVNÍ ZVYŠOVÁNÍ ÚROKOVÝCH SAZEB TVÁŘÍ V TVÁŘ INFLACI, KTERÁ BYLA PODNÍCENA NABÍDKOVÝMI ŠOKY. INFLACE JE VYSOCE AGRESIVNÍ DANÍ, KTERÁ NIČÍ KUPNÍ SÍLU A SPOTŘEBITELSKÝ SENTIMENT.”

Dodala, že spotřebitelský sentiment v Americe je v současné době nižší, než byl v době hluboké pandemie. Vrátil se na úroveň, která následovala po finanční krizi v roce 2008, a není daleko od historických minim z 80. let, kdy inflace a úrokové sazby dosahovaly dvouciferných hodnot a pokračovala:

“V KAŽDÉM Z TĚCHTO OBDOBÍ EKONOMIKA PODLEHLA RECESI. EVROPA A ČÍNA SE TAKÉ NACHÁZEJÍ V OBTÍŽNÉ SITUACI. ZDÁ SE, ŽE FED SI ZAHRÁVÁ S OHNĚM.”

Federální rezervní systém už v podstatě nemá žádné další možnosti a musí opět zvýšit úrokové sazby, nicméně recese se v tuto chvíli zdá být nevyhnutelná.

“Zlatý brouk” Peter Schiff reagoval slovy, že Fed se zvýšením sazeb čekal příliš dlouho, a dodal, že je sice pravda, že směřujeme k recesi, ale Fed by měl sazby zvýšit i tak, protože inflace se ještě zhorší.

Zájem o “bezpečné přístavy” roste

V dobách ekonomických potíží a vysoké inflace se chytří investoři často zaměřují na aktiva uchovávající hodnotu neboli “bezpečné přístavy”. Nejoblíbenějším aktivem tohoto typu na světě je zatím stále zlato, které od začátku roku posílilo o 5 %. Zlata se v současné době obchoduje za 1 917 USD za unci, což je o 12,3 % více než loni ve stejnou dobu.

A fanoušci kryptoměn zase velmi dobře ví, že uplynulém týdnu se také zvýšila cena bitcoinu. Za poslední měsíc si BTC připsal 17,8 % a v době psaní článku se toto aktivum obchoduje za 46 125 USD. To je poměrně blízko hodnotám, na kterých se nacházelo na začátku letošního roku.

Závěr

Americký Fed zvýšil úrokové sazby a během letošního roku je v plánu ještě šest dalších zvyšování. Ceny v USA rostou tempem, které jste neviděli několik desetiletí a nevypadá to, že by se situace měla uklidnit. Není to snad ale právě ta situace, pro kterou kdysi Sastoshi Nakamoto vynalezl bitcoin?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img