Budoucnost peněz je digitální, bude to ale kryptoměna?

4
kryptoměny, Bitcoin, Ethereum, budoucnost
Zdroj: Pixabay.com

Myšlenka, že velká část dnešního používání hotovosti se přesune do digitálního světa, není ani bláznivá, ani neobvyklá. Dokud však neporovnáte peníze a Bitcoin. Vlády si jistě některé technologie osvojí, ale také si budou chtít udržet kontrolu nad tím, co v jejich ekonomikách cirkuluje jako peníze. 

Zákazník centrální banky

Nemusí být překvapením, pokud se do konce desetiletí objeví ve vašem telefonu e-peněženka.  Ale místo jednání s komerčními bankami můžete být zákazníkem centrálních bank. Rovnou několika z nich.

Zní to dobře? Kromě bahamského dolaru zatím neexistuje žádná oficiální online měna. Pilotní projekty digitálních jüanů se stále testují, protože Peking usiluje o možné zavedení v souvislosti se zimními olympijskými hrami v roce 2022. Dalším národem, který bude následovat, může být Švédsko. Japonská centrální banka nemá žádné blízké plány, ale uznává možnost „nárůstu veřejné poptávky“ po digitální hotovosti.

Dokonce i v USA, které si s tímto konceptem jen pohrávají, mohou digitální platební prostředky zvýšit finanční začlenění mezi uživateli hotovosti.

Jak udržet kontrolu?

K udržení kontroly nad měnovou politikou budou orgány v menších ekonomikách potřebovat, aby jejich tokeny byly v domácím prostředí atraktivní. Cíl pro větší národy se může lišit: Čína a USA mohou chtít nabídnout doplňky, díky nimž bude e-CNY nebo FedCoin preferovanou volbou pro cizince při vyřizování mezinárodních pohledávek.

Účinná budoucnost bude taková, kdy budou digitální měny všech centrálních bank interoperabilní. Jinými slovy – budou komunikovat jak mezi sebou, tak i s alternativami soukromého sektoru, jako je Bitcoin.

Sky Guo, CEO společnosti Cypherium, pracuje na výzvách, které vyvstanou, když dojde k digitalizaci státních peněz: Jak rychle, levně a se silným konsensem mezi registry aktualizovanými automaticky v síti zpracovávat velké objemy transakcí? Jak dát lidem pocit soukromí při každodenních platbách, i když dojde ke ztrátě anonymity hotovosti?

Rozhodnutí a překážky

Centrální banky budou muset učinit rozhodnutí. Ne všechny smartphony zvládnou provádět operace pro automatizované smlouvy. Vyberte špatnou technologii a nebankovní populace by mohla být znovu vyloučena. Totéž u zámořských převodů. Další je na řadě kompletní obrození komunikační sítě. U malých přenosů to ale nebude fungovat, pokud výpočetní výkon pro ověřování transakcí v decentralizované síti stojí příliš mnoho.

Ideální technologie nemusí nutně být blockchain, ale mělo by to být něco „lehkého, flexibilního a schopného pracovat se staršími systémy,“ říká Guo. Ledger musí být především průhledný. Budou také existovat další překážky.

„Mezi giganty pro zpracování plateb, jako jsou PayPal, Venmo a Stripe, byla vytvořena hnací síla pro lobbování proti CBDC. FedCoin nebude potřebovat tyto zprostředkovatele k zasílání finančních prostředků. Protože se tyto společnosti stávají oběťmi inovací, bude zajímavé sledovat, jak se budou chránit.“

dodává Guo.

Závěr

Země budou muset navzájem spolupracovat. Centrální banky si mohou myslet, že bude potřeba držet kontrolu nad jediným tokenem, to by však mohlo vést k migraci ke kryptoměnám. Digitální svět je budoucnost i pro peníze. Bude však v něm pro kryptoměny místo?

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře