Bitcoin se musí dostat nad hranici 80 000 dolarů, aby těžba byla stále profitabilní

4.6
(5)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Aby těžaři zůstali v profitu a mohli pokračovat v těžbě, musí cena BTC po halvingu překročit 80 000 dolarů.

Generálního ředitel společnosti CryptoQuant Ki Young Ju se vyjádřil o nastávající situaci po halvingu v polovině dubna. Podle Ki Young Ju se současné náklady na těžbu pomocí mineru Antminer S19 XP zvýší ze 40 000 dolarů na 80 000 dolarů.

Halving bitcoinu je významná událost, ke které dochází každých 210 000 bloků nebo zhruba každé čtyři roky. Halving snižuje odměnu v podobě bitcoinu získanou těžaři na polovinu.

Kromě nepřímého dopadu na cenu bitcoinu, halving také významně ovlivňuje těžařské podmínky.

Po halvingu v květnu 2020 se cena pro těžaře, aby mohli pokračovat v ziskové těžbě, zvýšila nad 30 000 dolarů. Cena BTC se však během stejného cyklu také vyšplhala na nové historické maximum 69 000 dolarů.

Průměrné náklady na těžbu bitcoinu k 6. dubnu činí 49 902 USD a cena BTC se v době psaní tohoto článku pohybuje nad 70 000 USD. Po halvingu 20. dubna průměrné náklady na těžbu vzrostou nad 80 000 USD. Aby těžaři mohli nadále fungovat se ziskem, musí se cena BTC obchodovat výše než na této úrovni.

Historická data, která následovala předchozí halvingy Bitcoinu

Historicky ceny BTC zaznamenaly po halvingu několikanásobný cenový vzrůst. Po halvingu v roce 2012 vzrostla cena bitcoinu o přibližně 9 000 % na 1 162 USD.

Po půlení v roce 2016 se cena bitcoinu zvýšila o přibližně 4 200 % na 19 800 USD a po halvingu v roce 2020 se cena bitcoinu zvýšila o téměř 683 % na 69 000 USD.

Těžaři tak zůstali ziskoví navzdory obavám, že po každém halvingu zkrachují. Halvingy také způsobují, že některé minery (grafické karty specializované na těžbu bitcoinu) se stávají zastaralými. Nemohou totiž dále konkurovat vysoké konkurenci hashovací síly jiných větších subjektů.

Po každém snížení odměny těžařů na polovinu nastane období, kdy cena BTC zůstane pod ziskovou cenou těžaře. Toto období je poznamenáno nejistotou a zvýšeným prodejem těžebních minerů. Dále se objevuje mnoho menších těžařských subjektů, které často z důvodu krizové situace ukončují svou činnost.

Jakmile se však v důsledku klesající nabídky na trhu zvýší poptávka, cena se zvedne a často stoupne výše, než jsou průměrné náklady těžařů na těžbu.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čumsem

Nemusí, taky se může snížit obtížnost. Bezpečnost klesne v každém případě.

Poslední editace 22 dní před přes Čumsem
New meta runes on bitcoin

Když nemáš sajn a netušís jak to funguje, tak to radši nekomentuj. S halvingem se spouští kupa zadních vrátek aby byla těžba zajímavá i při 10k…a mimo to všechno co se zapne tak po jednom kliknutí neklesne fee následující 4 roky pod 100vb/sat. A autor sry ale co vlastně víš o blockchainu btc? Myslíš že když bude stát miliardu aby měli tezari zaplaceno a každej to jen bude syslit v peněžence tak to poběží? Pokud do roku 2030 nebude v neustálým pohybu většina neztacenejch tak je konec. Aby si to používal na placení malejch částek je blbost, takže proto L2… Eth používat nechcete protože je na vás drahý, tak vás budem bombardovat napisama, runama a dalšíma protokolama aby ste pochopili že má cenu zápis a ne btc… Ale to je pro tuhle zaostalou českou rádoby komunitu ještě moc daleko

Fantom

Škoda toho konfrontačního tónu, ale jinak docela zajímavý příspěvek, díky za něj.
Zdá se, že je v souladu s tím co tady píšu, tedy že pokud se bitcon nezačne masově používat ke svému hlavnímu účelu, jako platební prostředek, tak je jeho budoucnost ohrožena.
Možná by bylo fajn pro naši českou zaostalou komunitu celou tuto problematiku trochu více rozvést. Tak trochu se ale obávám, že ani autor tohoto příspěvku nevidí budoucnost bitcoinu zrovna moc optimisticky.

Pupík

Co myslíš těmi zadními vrátky?

Čumsem

Obávám se, že pokud dramaticky nezlepšíš češtinu a styl vyjadřování obecně, tak tvé hluboké myšlenky o zadních vrátkách v miningu apod. málokdo pochopí 😀 .

Mamlasman

Vůbec nechápu, kde se tento narativ poslední dobou vzal… Copak zlato nefunguje, protože se nepoužívá k placení? Každý má usecase jinde. Smiřte se s tím, že bitcoin je svoboda a každý si s ním může dělat co chce….

Fantom

Zlato se z definice nerozpadne pokud zůstane navždy v trezoru. Pokud totéž udělá většina držitelů bitcoinů a budou mince jen syslit na neplatit s nimi je jen otázka času kdy se blockchain rozpadne.
Bližší info v mém komentáři ke staršímu článku:

https://kryptomagazin.cz/meli-byste-koupit-bitcoin-10-duvodu-proc-investovat-do-btc-v-roce-2023/

Mamlasman

Používá se adekvátně stavu ve kterém je Bitcoin i společnost. Nezdá se mi to tak málo…
Jo tak, security budget… Toho se neobávám… Ty argumenty beru vážně, ale myslím, že Bitcoin je dobře navržený. Jako těžař s tím počítáte od začátku, při jednom halvingu se už připravujete na další.
Pokud budou všichni bitcoin hodlit a obchodovat, jako zlato, pro těžaře dobře, protože potřebují aby cena následovala stoupající hashrate…
Za těch sto let bude Bitcoin a celý ekosystém úplně jiný…

Fantom

Bitcoin je navržený tak aby poplatky za transakce časem nahradily poplatky za těžbu. To se zatím neděje. Teoreticky by se měla hodnota polatků každý halving zdvojnásobovat aby nahradila adekvátní hodnotu odměn za těžbu. To se neděje, poměr odměn za transakční poplatky je vůči těžbě minimální. Systém je dlouhodobě neudržitelný. Tenhle a další halving ještě budou asi v pohodě, ale co potom?
Těžaři mít problém nebudou, až se jim těžba nevyplatí, tak svoje stroje vypnou a zaměří se na něco jiného. Hodleři mít problém budou – blockchain se rozpadne. Za 100 let bude bitcoin jen sběratelský artefakt.
Pravděpodobně ale mnohem dříve. 🙁
Jako parní stroj – legenda v muzeu, která ale předznamenala nový věk.

Mamlasman

To je nesmysl. Když se těžba nevyplatí, klesne obtížnost. Navíc se momentálně těží spíš kolem 30k i méně…

spot_img