Apple má svůj vlastní systém GPT AI

4
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Apple údajně pracuje na vlastním modelu umělé inteligence (AI) založeném na generativním předtréninku transformeru (GPT). Zatím ale není žádná indikace, že by ho společnost měla v plánu uvést na trh.

Dle zprávy Bloombergu z 19. července má interní GPT systém Applu název “Ajax”. Tento systém je prý podobný modelu OpenAI’s ChatuGPT a Google Bardu.

Interní GPT systém Applu s kódovým názvem “Ajax”

Apple dlouhodobě prosazuje vývoj svých produktů v uzavřeném prostředí. I když by se “Ajax”, někdy označovaný jako “Apple GPT”, mohl nakonec stát produktem pro veřejnost, aktuální infrastruktura by mohla představovat problém.

Konkurencí v oblasti generativní umělé inteligence pro koncové uživatele je systém Bard od Googlu, BingAI od Microsoftu a ChatGPT od OpenAI. Nicméně Apple zatím neodhalil žádné známky toho, že by měl zájem soutěžit v této oblasti.

Apple se zaměřil na ochranu soukromí

Vývoj Applu v oblasti AI ukazuje, že společnost klade důraz na ochranu soukromí při využívání technologií strojového učení. Veškeré úsilí je tedy zaměřeno na AI technologie, které mohou běžet na interních procesorech namísto služeb v cloudu.

Technologie chatbotů, jako je ChatGPT, obvykle vyžadují připojení k internetu pro svůj provoz. Ačkoli je možné provozovat chatbot na samostatné architektuře, například na AI čipu v iPhonu, velikost a schopnosti modelu jsou omezeny hardwarovými možnostmi zařízení.

Nicméně pokud by Apple vyvinul užitečný GPT model schopný běžet samostatně na hardwaru iPhonu, mohlo by to být pro uživatele, kteří dbají o soukromí více než o konverzační funkce větších modelů v cloudu, velkou výhodou.

Konec falešných informací

Tím by se také mohly vyřešit nebo zmírnit některé problémy spojené s chatboty založenými na GPT. Tito chatboty nyní trpí tzv. halucinacemi, což znamená, že občas vytvářejí nepravdivé informace, když nemohou poskytnout faktickou odpověď.

Předtrénovaný chatbot schopný odkazovat se na uživatelem upravené sady dat a provozovaný samostatně na iPhonu by mohl eliminovat nepřesné údaje u obchodních chatbotů a udržovat finanční údaje uživatelů – jako jsou klíče k peněženkám, osobní identifikovatelné informace a transakční záznamy.

Závěr

I když Applu zatím chybí výrazná přítomnost v prostoru chatbotů, jedná se zároveň o společnost s největším dopadem na poli umělé inteligence. Umělá inteligence napájející fotoaparát a editační nástroje iPhone zůstává v čele vývoje. Apple Research také pravidelně vydává významné práce v oblasti strojového učení.

Za poslední dobu se také přes laboratoře Applu proplétala řada špičkových odborníků na poli umělé inteligence a uznávaných expertů, mezi nimiž byl například “GANfather” Ian Goodfellow a John Giannandrea, současný šéf oddělení AI, který dříve vedl vyhledávání u Googlu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Tak hlavně aby chatbot spravující klíče k peněženkám nedostal halucinace a všechny nevykecal 😀

spot_img