Analýza: Fed sníží sazby třikrát, akciové trhy jsou po dvou letech na cenových historických maximech

4.8
(4)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Akciové trhy jsou díky včerejšímu zasedání Federálního rezervního systému doslova v rauši. Akciové indexy Nasdaq, Dow Jones a téměř i S&P 500 jsou po více jak dvou letech na nových cenových historických maximech. Takovou euforii jsem naposledy sledoval právě na konci roku 2021. Je to důvod k opatrnosti?

Jakmile začnou být všichni optimisty, je na čase být rezervovanější. Není nutné být vyloženě pesimista. Avšak zvýšená opatrnost je v takových situacích vážně na místě. Trhy se prostě zase těší na levné peníze, což se s nemalým předstihem snaží propsat do kurzů. Výsledkem je, že velké akciové indexy jsou na nových historických maximech. A tentokrát roste úplně vše – malé akcie, dluhopisy, zlato, bitcoin.

Fed v roce 2024 sníží úrokové sazby třikrát

Včerejší zasedání Federálního rezervního systému přineslo mnohé změny. Jednak v samotném statementu a jednak v ekonomické projekci. Ze statementu vyplývá, že Fed tentokrát sleduje oslabení ekonomické aktivity. Mimo to že inflace za celý rok výrazně oslabila. Ačkoliv platí, že je pořád dost zvýšená. Možná se na první pohled zdá, že nejde o žádnou velkou změnu. Nicméně pár jiných slov má poté odlišné implikace. K ekonomické projekci se ještě vrátíme.

Po zveřejnění statementu jsme na společném streamu sledovali tiskovou konferenci s předsedou Fed, kde jsem zaznamenal těchto několik klíčových prohlášení. Následné otázky novinářů jsem ještě neviděl. Pouze jsem zahlédl nějaká prohlášení na Twitteru. Takže se k tomu vyjádřím až třeba v nedělní video analýze.

  • Věří, že jsou na vrcholu úrokových sazeb
  • Několikrát Powell zopakoval, že inflačního cíle na 2 % bez pochybností dosáhnou
  • Když to bude nutné, jsou odhodláni přitvrdit
  • Trh práce je pořád silný, navzdory jejich restrikcím (tentokrát už to neznělo jako problém)
  • Plný účinek restrikcí teprve přijde

Osobně jsem nezaznamenal žádný konkrétní argument pro změnu výhledu FOMC (terminal rate), který klesl o 0,5 procentního bodu z 5,1 % na 4,6 % pro příští rok. Z terminal rate vyplývá, že v následujícím roce má Fed v plánu snížit úrokové sazby alespoň třikrát. Futures trh na fed funds už propisuje první snížení na březen, ale k tomu se nyní nepřikláním. Jestli má tento „jízdní řád“ vyjít, očekávám spíše první snížení v květnu.

Varování
Připomínám, že výhled FOMC není v žádném případě závazný. Dost se mění od každého zasedání, protože Fed samozřejmě své modely upravuje o nová data.

Akciové trhy na historických maximech

Jak bylo řečeno v úvodu, akciové indexy Nasdaq a Dow Jones jsou na nových historických maximech. Nasdaq tak pokořil ATH z konce roku 2021 a nyní pokračuje dál v růstu. Kdo by to byl čekal v minulém roce? Paradoxní je, že jenom očekávání ohledně růstu úrokových sazeb poslalo trhy tvrdě dolů. A když nyní úrokové sazby tlumí ekonomiku, trhy jsou býčí. Vidíte v tom logiku? Burza má prostě své vlastní myšlení, jak říkával Kostolany.

Poznámka
Když jsme u toho Kostolanyho, tak dle jeho metodiky je tohle ideální situace pro exit z trhu. Pokud by Kostolany žil, začal by postupně prodávat.

Když se ještě vrátíme k indexu, technicky se otevřely dveře pro pokračování v růstu. Žádná rezistence, trh není dle indikátoru RSI extrémně přepálený (ale korekci si to zasluhuje). Klidně může kurz do konce roku postupovat nahoru. Nicméně ten optimismus není zdravý.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

I malé akciové tituly se těšily z velkého růstu. Vlastně rostou už od konce října. Akciový index Russel 2000 vytvořil poslední velké dno na S/R levelu 1 650 bodů, kde se mi povedlo něco málo koupit skrze ETF. Momentálně se kurz indexu blíží ke klíčovému pásmu 2 025 bodů. Obě zmíněné hladiny tvoří spodní a horní hranici zakresleného boxu. Jestli přijde průlom směrem nahoru, index může následovat větší indexy. Za sebe ale mohu říct, že krátkodobě jsem na malé akcie pořád medvěd. Nakupuji je jen kvůli tomu, že jsou relativně levné.

Závěrem: Příliš mnoho optimismu

Že je na trhu příliš mnoho optimismu, perfektně ukazuje index VIX. Hodnoty VIXu se opětovně propadly na nejnižší úrovně od počátku roku 2020. Jakmile je VIX hluboko dole, riziko na trhu je velmi vysoké. Jedná se totiž o úrovně, ve kterých akciové trhy, vskutku často, šly cenově tvrdě dolů. Zároveň však víme, že se VIX na nízkých úrovních dokázal držet docela dlouho.

Investujte opatrně a s rozumem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img