Akciový index Nasdaq se dostal do hluboké korekce, co by měli investoři zvážit?

5
(4)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Největší technologické firmy mají za sebou smíšený týden, ale s opravdu kvalitními společnostmi ještě neztrácejte naději.

Minulý týden se Nasdaq dostal do korekce již po sedmdesáté ve své 52leté historii.

Tento technologický index, kterému dominují technologické akcie „velkolepé sedmičky” je citlivý na pohyb úrokových sazeb. Od začátku roku vzrostl o přibližně 21 %, ale od svého červencového maxima poklesl o 11,9 %. Vzhledem ke zvýšeným geopolitickým rizikům a rostoucím výnosům státních dluhopisů investoři vyhledávají výsledky u akcií, které se již osvědčily. Hledají bezpečný přístav, kam by mohli přesunout své prostředky.

Společnosti spadající pod Nasdaq

Společnost Amazon (AMZN) dosáhla lepších výsledků v horní i spodní linii, a přestože vykázala 12% meziroční růst v oblasti cloudových služeb, tržby z cloudu nesplnily očekávání analytiků. Podobně taky Alphabet (GOOG, GOOGL) vykázala lepší tržby i zisk na akcii. Mateřská společnost Googlu však výrazně zaostala v oblasti cloudových tržeb, které dosáhly 8,41 miliardy USD oproti očekávání analytiků ve výši 8,6 miliardy USD.

Výjimkou byl však Microsoft (MSFT). Ten překonal horní i spodní linii, zvítězil v oblasti cloudu se svým Azure a překonal očekávání jak u tržeb, tak u růstu.

Mezitím společnost Tesla (TSLA) výrazně zaostala za odhady Wall Street. Společnost Apple (AAPL), která reportuje příští týden, zaznamenala v roce 2023 zpomalení prodeje svých zařízení.

Sociální mediální gigant Meta (META) překonal odhady, ale vydal konzervativní výhled na 4. čtvrtletí s odkazem na geopolitické nepokoje.

Myslím, že klíčovým faktorem bylo, že jsme se začali spoléhat na pokračující lepší výkonnost úzkého seznamu technologických akcií s megakapacitou. Dobrá věc na indexech vážených na nejvyšší tržní kapitalizaci je, že si vedou výborně, když se daří jejich největším součástem. Špatná věc je, že si vedou velmi špatně, když se těmto akciím nedaří.

– Steve Sosnick, hlavní stratég Interactive Brokers. Zdroj: finance.yahoo.com

Makroekonomické prostředí

Ne že by tyto zmíněné výsledky byly celkovým zklamáním. Byly jen dávkou reality pro trh, který byl ohledně AI příliš optimistický. Přesto akcie Amazonu od začátku roku vzrostly o více než 50 %, zatímco akcie Microsoftu v tomto období vzrostly o téměř 40 %.

Makroekonomické prostředí je však stále tvrdší. Úrokové sazby jsou vysoké, což zvyšuje kapitálové náklady a zároveň činí investice s určitou jistotou stále atraktivnějšími. Spotřebitelé jsou v nelehké pozici, protože se obnovilo splácení studentských půjček. Rostou náklady na benzín a úrokové sazby hypoték se blíží 8 %.

Navíc umělá inteligence nebyla dosud žádným způsobem, v žádné podobě ani formě plně zpeněžena. Tento proces bude ještě nějakou dobu trvat. Vezměme si společnost Oracle (ORCL) – tato těžká váha v oblasti SaaS nemá nouzi o poptávku po svých AI službách. Ale nemůže získat dostatek čipů Nvidia (NVDA) pro trénink a nasazení těchto služeb.

„Existuje důvod, proč dáváme přednost širokým tržním rallye před úzkými. V druhém případě trh trpí, pokud se peníze neobrací od lídrů k opozdilcům,” řekl Sosnick. „Když peníze odtékají od lídrů a z trhu úplně odcházejí, pak je to problém. To je něco, co jsme viděli tento týden.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img