9 decentralizovaných burz, které stojí za vyzkoušení

5
(1)

Pokud máte obavy, že vaše kryptoměny, které držíte na některé z centralizovaných burz, mohou být ukradeny, či jen hledáte bezpečnější platformu na obchodování, pak je tento článek určen právě vám. Přinášíme vám seznam decentralizovaných burz, které by vás mohly oslovit a naplnit vaše očekávání, co se týče spolehlivého a bezpečného tradingu.

Získejte exkluzivní členství na Trading11 jen za 250,- Kč měsíčně

Co je DEX?

Mnozí průkopníci v oblasti kryptoměn tvrdí, že budoucnost bude patřit decentralizovaným burzám (DEX). Používání kryptoměn mimo jiného také znamená, stát se sám sobě bankou. Díky tomu dokážete například přijímat či odesílat transakce bez potřeby třetí strany, což mimo jiné značně snižuje náklady na tyto operace.

Hlavní charakteristiky decentralizované burzy:

  • umožňuje svým klientům mít kontrolu nad vlastními prostředky
  • nemá centrální server, který by se mohl stát cílem hackerského útoku
  • není kotrolována a ovládána jednotlivcem či úzkou skupinou lidí
  • respektuje soukromí svých klientů a nevyžaduje zdlouhavé formy registrace či plnění KYC (know your customer) standardů

Mohlo by vás zajímat: Nízká likvidita – největší problém decentralizovaných burz

IDEX

IDEX je velmi populární decentralizovaná burza, která vám umožňuje jednoduše obchodovat ERC-20 tokeny. Je to nejlepší alternativa vůči kryptoburze EtherDelta, která je také určena na obchodování v párech Etherea a ERC20 tokenů. Kromě uživatelsky přívětivého prostředí se vyznačuje i nejvyššími zobchodovanými objemy ze všech decentralizovaných burz. Zároveň získáte přístup i k analytickým nástrojům a k provádění vlastních technických analýz.

Velkou výhodou je i kompatibilita s hardwarovou peněženkou Ledger Nano S. Momentálně má IDEX zalistováno 303 tokenů, přičemž mezi nejvíce obchodované patří Pundi X, Holo, Peculium, Remme, či Sentinel Protocol.

Oficiální stránka burzy: zde

Waves Dex

Jak už sám název napovídá, tato decentralizovaná burza je dílem vývojářů kryptoměny Waves. Svým klientům umožňuje obchodovat 64 obchodních párů. V čase psaní článku se denní volume pohybuje mírně nad 5 miliony USD (793 BTC). To je na decentralizovanou burzu slušné číslo. Nejvíce obchodovaným párem je WAVES/BTC a BCC/WAVES.

Oficiální stránka burzy: zde

Nenechte si ujít: Jak používat burzu Waves DEX [NÁVOD]

OpenLedger Dex

OpenLedger Dex založila stejnojmenná dánská společnost zaobírající se blockchain technologií ve snaze nabídnout decentralizované řešení pro trh s kryptoměnami. Založení účtu na této decentralizované burze je vskutku rychlé a především jednoduché. Nejsou požadovány žádné verifikace či KYC standardy. Jediné, co si musíte pečlivě chránit, je vaše uživatelské jméno a heslo. Burza aktuálně nabízí 63 obchodních párů a denní objem činí 81 tisíc USD (12.1BTC).

Oficiální stránka burzy: zde

CryptoBridge

CryptoBridge je poměrně nová decentralizovaná burza, která funguje na síti BitShares. Nabízí 122 obchodních párů a denní volume je přibližně 800 tisíc USD. Stejně jako u minulé burzy OpenLedger Dex, tak i tady vám stačí si pouze vybrat uživatelské jméno. Následně vám je vygenerováno kryptografické heslo, které si samozřejmě musíte dobře a bezpečně uložit.

Oficiální stránka burzy: zde

Tip redakce: Fiat vs. centralizované vs. decentralizované burzy: čert aby se v tom vyznal

OasisDex

Oasis Dex je další decentralizovaná burza, kterou má na svědomí společnost MakerDao. Momentálně se nachází ještě v alfa testovací fázi a nabízí jen tři obchodní páry. Jmenovitě se jedná o ETH / DAI, MKR / ETH a MKR / DAI. Denní volume je přibližně 200 tisíc USD.

Oficiální stránka burzy: zde

Radar Relay

Decentralizovaná burza Radar Relay se zaměřuje na obchodování s ERC20 tokeny. Aktuálně se nachází v beta testovací fázi a pokud byste na této burze chtěli obchodovat, musíte mít nainstalováno MetaMask wallet.

Oficiální stránka burzy: zde

Dovolujeme si nabídnout článek: Jak investovat do kryptoměn, pokud chcete zisk 5000 %

BarterDex

BarterDex, burza, která je produktem platformy Komodo, je aktuálně asi nejvíc sofistikovaná decentralizovaná burza. A to díky tomu, že využívá technologii atomic swaps. V současné době probíhá vývoj peněženky, která bude dostupná pro Windows, Mac a Linux. Ke dnešnímu dni je na ní možno obchodovat pouze čtyři obchodní páry a navíc s velmi nízkým denním objemem (cca 1200 USD).

Oficiální stránka burzy: zde

Bisq (BitSquare)

Bitsquare, stejně jako konkurenti výše, nevyžaduje při registraci žádné jméno, e-mailové ID či jinou formu ověření. Jelikož se rozhodla být skutečně anonymní peer-to-peer burzou, používá Tor (The Onion Router) a na svých serverech nedrží žádný fiat či kryptoměny. Každý krok obchodování na této burze, počínaje zadáním příkazu, spárováním poptávky s nabídkou po uskutečnění obchodu je decentralizovaný. V současné době podporuje 14 obchodních párů (včetně BTC) a k dispozici je pro platformy Windows, Mac a Linux.

Oficiální stránka burzy: zde

Stellar Dex

Populární síť Stellar, která je známá především svou stejnojmennou kryptoměnou, také svou vlastní decentralizovanou burzu. Nejdůležitějším úkonem pro uživatele této burzy je potřeba vygenerovat dva typy klíčů.

Public key (veřejný klíč) – slouží na identifikaci účtu a jde v podstatě o jeho označení. Podobně jako číslo klasického bankovního účtu, tak i public key slouží na přijímání finančních prostředků.

Secret key (tajný klíč) – používá se k přístupu k vašemu účtu a je nutný k uskutečnění transakcí (odesílání plateb). Vzhledem k tomuto faktu je velmi důležité, abyste si jej bezpečně uložili a nikde nezveřejňovali. Každý, kdo by tento klíč získal, bude mít přístup k vašim finančním prostředkům na Stellar Dex.

Oficiální stránka burzy: zde

Tip redakce: Návod, jak nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 dolarů za registraci na Coinbase

Závěr

I přesto, že aktuální denní objemy zobchodované na decentralizovaných burzách jsou stále nízké, benefity, které nabízejí jsou nepopiratelné. Je jen otázkou času, kdy začnou stále více konkurovat klasickým burzám jako Bitstamp, Bittrex či Kraken. Mimo jiné jim v tom nahrávají i poměrně časté útoky hackerů na centralizované burzy. A jak jste na tom vy? Využíváte již služby některé z výše zmíněných decentralizovaných burz? Těšíme se na vaše komentáře.

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru našeho YouTube kanálu a nabízíme naše nejnovější video:

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Dalibor.

Zdroj:
coinsutra.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ondra

Škoda, že žádná není v Češtině. Ale to už bych asi chtěl moc.

Novak

Neumoznuji převod do Fiatu. Tak v čem jsou lepší?

spot_img