5 klíčů, které otvírají dveře evoluci kryptoměn – 2. část

0
(0)

V předcházející části jsme se věnovali “bublině” jménem Bitcoin a vstoupili jsme do světa evoluce. Jak jsme si již řekli, s budoucností se nedá bojovat. A evoluce kryptoměn bude pokračovat i nadále. Podívejme se tedy na klíče, které odemykají dveře do budoucnosti.

1) Škálovatelnost

Problém škálovatelnosti kryptoměn je dobře známý a inženýři na něm tvrdě pracují. Jak šířit distribuované centralizované systémy víme už dávno, ale decentralizované systémy jsou stále neuvěřitelně nové a jsou předmětem neustálého výzkumu a vývoje.

Nebylo by moudré si myslet, že se škálovatelnost vyřeší velkými samostatnými bloky.

Tradiční cloudové systémy se rozšiřují lineárně. Pokud přidáte více serverů, přidáte tím i více kapacity. Správně navržený cloudový systém může růst takřka neomezeně. Pro mnohé nováčky v kryptosvětě je překvapující, že bez ohledu na to, kolik serverů přidáte, nezískáte dostatek kapacity, ale získáte jen větší bezpečnost. My ale chceme jak škálovatelnost, tak bezpečnost.

Mohlo by vás zajímat: Nízká likvidita – největší problém decentralizovaných burz

Nové projekty

Projekty, jako třeba Radix, se snaží řešit tento problém. Ethereum brzy začne s testováním své nové technologie škálovatelnosti, známé pod názvem “sharding”.

Pokud jde o Bitcoin, síť Lightning Network je spuštěna v beta verzi a roste každým dnem. Očekáváme, že bude plně životaschopná v letním období a vyřeší spoustu problémů, se kterými se Bitcoin potýká.

Někteří lidé si ale nemyslí, že síť Lightning vyřeší všechny výzvy. Ale na tom zas až tolik nezáleží. I kdyby tito kritici měli pravdu, pamatujte si, že se stále nacházíme v “prvních dnech” decentralizované konsenzuální technologie. Stále více a víc nápadů bude vstupovat do kolektivního řešení problému s vědomím, že někde na světě existuje člověk, který to jednou vyřeší už provždy.

2) Odstranění centrálních tlumících bodů

V dnešním kryptosvětě existují dva hlavní centrální tlumící body. Jsou jimi mining a směnárny. Kryptoarchitekti musí pracovat na tom, aby obě tyto paradigmy co nejrychleji zrušili.

Mineři

ASIC těžba je určitě efektivnější než těžba pomocí GPU, ale stále spotřebuje velké množství energie. Ale to není ten největší problém s těžbou. Na světě existují tisíce horších energetických zátěží, jako třeba automobily a zemědělství.

Dosud jsme sice ještě nebyli svědky až tolika pokusů o likvidaci těžařů, ale v důsledku růstu ekosystémů se můžete spolehnout, že k tomu brzy dojde. Už nyní jsme viděli pokusy o registraci těžařů, stejně jako pokusy je zakázat. Očekávejte, že se tyto snahy budou v budoucnosti ještě zvyšovat. Nejnověji začíná těžařům působit problémy Čína.

Tip redakce: Co je to cloud minning a jak funguje?

Burzy a směnárny

jsou druhým tlumícím bodem. Staly se cílem regulátorů a hackerů. Jako hlavní most mezi starým a novým finančním systémem jsou mimořádně zranitelné, ať už se jedná o právní či technologický útok.

Nyní potřebujeme decentralizované směnárny. Bohužel, i decentralizované burzy však často potřebují webovou infrastrukturu, která je dělá zranitelnou. I když nemůžete narušit blockchain, stále jsou závislé na křehké technologii webových aplikací. Webová technologie je mozaikou bezpečných ale i pochybnějších dílků celé skládačky.

Musíme se dostat za hranice webových technologií.

Odpovědí jsou atomic swapy. Potřebujeme univerzální swapový protokol.

Následně se obchodování s kryptoměnami stane jednoduché a ukončí se centralizované ukládání osobních údajů, které je lehce napadnutelné a zneužitelné. Blockchain 3.0 pro tento účel vypadá velmi slibně. Pokud chcete příklad fungující decentralizované burzy, doporučujeme Waves DEX, fungující přímo na blockchainu této kryptoměny. Návod, jak ji používat, najdete zde.

Kryptoměny jsou programovatelné peníze. Musí být naprogramován každičký aspekt. každá akce v dnešním finančním světě od obchodování, zprostředkování až po případně dědictví majetku, by se měla uskutečňovat přímo na decentralizovaném blockchainu bez potřeby “důvěryhodných” třetích stran.

V následující části tohoto seriálu se podíváme na další klíčové aspekty, které otvírají kryptoměnám dveře do budoucnosti.

Naše nejnovější video:

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek Hološka.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img