5 klíčů, které otvírají dveře evoluci kryptoměn – 1. část

0
(0)

Nacházíme se v bouřlivém období, kdy technologie a zejména kryptoměny mění celý svět. Evoluce probíhá i navzdory tomu, že ti nepřející se těší z každého neúspěchu Bitcoinu. Zažili jsme jejich křik při loňském růstu a jejich posměšky při letošním pádu. Takže měli pravdu? Není nakonec Bitcoin nic jiného, než jedna velká bublina, která nakonec praskla?

Ne, není to tak

Pokud by i bublina praskla, nebylo by to na škodu, protože cirkus konečně opustil město. Kameramani se shromáždili a odešli domů. Reportéři ztrácejí zájem. Příběh došel do svého konce. Skutečně?

Z dlouhodobého hlediska vůbec nezáleží na tom, jestli bublina praskla. Při zpětném pohledu vidíme, že se Bitcoin dostal na 20 000 dolarů velmi rychle. Bylo to to nejhorší, co se doposud kryptospolečenství přihodilo.

Bitcoin se stal hrozbou

Zuřivý vzestup Bitcoinu vystrašil bankéře a vlády po celém světě. Banky viděly, jak se jejich obchodní modely rozpadají. Digitální peníze braly svět útokem a vlády se obávaly, že by mohly ztratit svou železnou kontrolu nad nabídkou peněz. Autoritářské režimy se je snažily rozdrtit. Regulátoři začali horečně pracovat. Tisk přinesl množství článků naplněných strachem, nejistotou a pochybnostmi.

Když mají centralizované síly pocit, že čelí útoku, mají strach a zlobí se. První bitvu s Bitcoinem sice vyhrály, ale on to přežil a má před sebou obrovskou příležitost. Nyní může ustoupit a přeskupit se. Nejdůležitější je, že se může dále vyvíjet.

Reálná ekonomika je na pokraji svých sil

Porovnejme si dva grafy:

Bitcoin

A Dow Jones Index (DJI)

DJI začíná vypadat přesně tak, jako Bitcoin. DJI čelí prudkým pádům a nárůstům, což je znamením, že trh zápasí s problémy. Je to tedy další bublina? Někteří ekonomové soudí, že ano.

Přečtěte si také: TRON bude migrovat na vlastní blockchain – vytvoří nové cenové maximum?

A nadcházející obchodní válka hrozí, že svět se ponoří do chaosu. Technologické společnosti, které poháněly moderní ekonomický zázrak, čelí zuřivé reakci některých lidí, kteří je chtějí zlomit. Představují si, že můžeme otočit ručičkou hodin nazpět a vrátit se k tiššímu a jednoduššímu věku, kde si každý mohl koupit svoji knihu v místních malých obchodech.

Nebude to fungovat. Útulná malá knihkupectví jsou navždy pryč, protože se už prodává na Amazonu, Ebayi…

Nedá se bojovat s budoucností

Evoluce se neustále zrychluje. Období lovců a sběračů trvalo takřka dva miliony let, ale zemědělská revoluce trvala pouze dvanáct tisíc let. Vědecká revoluce se objevila na scéně před 500 lety a opět přepracovala samotnou strukturu společnosti.

Změna přichází rychleji, ne naopak. Jakýkoliv pokus o zastavení je jen pokládání pytlů s pískem proti vlně tsunami.

Návrat Sapiens

Existuje jedna krásná část neandrtálského příběhu v epické historii lidstva, z knihy Sapiens od Yuvala Noaha Harariho:

Poté, co neandrtálci porazili útočníky, zdálo se, že mají všechny výhody. Byli větší a silnější, s většími mozky. Ale něco bylo špatně. Nemohli se změnit. Vytvořili kamenné a dřevěné nástroje, ale tyto nástroje zůstaly po celé miliony roků takřka beze změny, stejné. Jejich omezená genetika znamenala, že nikdy nenastartovali demokratickou revoluci a nenahradili „alfa-samce“ v jejich hierarchii soudem starších či právním státem.

To samé nějaký čas panovalo i u vzdálených neandrtálských bratranců, u Sapiens. Zdá se, že po celé generace opakovali ty stejné rigidní vzorce chování, pohybujíce se podél paralelní dráhy vývoje.

Ale potom se něco změnilo.

Nevíme co přesně se stalo, ale pravděpodobně to byla náhodná genetická mutace. A najednou mluvili jinak, přemýšleli jinak a jinak viděli. Vyvinuli se. Získali povědomí o čase. Mohli hovořit o minulosti a budoucnosti. Mohli tvořit pokročilé strategie a komunikovat na dálku.

Neandrtálci neměli šanci. Pokud mezi dvěma druhy vypuklo násilí, neandrtálci, kteří spolupracovali v tradičních a statických vzorcích, mohli sice vyhrát první kolo, ale Sapiens mohli rychle vymýšlet nové strategie, které jim umožnily příště vyhrát, a tak postupně neandrtálci zanikli.

Stejný osud čeká dnešní instituce. Jsou velké a silné a násilné, ale pohybují se ve statických vzorcích. Nemohou, nebo se nechtějí vyvíjet.

Tip redakce: Největší světový provozovatel bankomatů si stěžuje na kryptoměny

Závěrem

Síla kryptoměn spočívá v jejich obrovské všestrannosti a stačí jen několik genetických mutací, aby kryptoměny navždy změnily tvář peněz a moci. Evoluce bude pokračovat. V dalších dílech se podíváme na pět klíčových změn, které otevřou kryptoměnám dveře do budoucnosti.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:
Video nabité informacemi z dílny Kryptomagazínu je TADY. Pokud se vám zalíbí, nezapomeňte na odběr našeho YouTube kanálu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img