3 nejdůležitější metriky u DeFi spekulací

4
(1)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

V dnešním dílu seriálu zaměřeného na svět decentralizovaných financí, který vychází ve spolupráci s Crypto Kingdom, se podíváme na ty nejdůležitější DeFi metriky, které stojí za to sledovat při svých spekulacích nad tokeny z této oblasti.

Nevíte, jaké možnosti decentralizované finance nabízejí? Mrkněte na první články seriálu, kde vás jednotlivými možnostmi provedeme:

Total Value Locked (TVL) v DeFi

Total Value Locked (překladem Celková Uzamčená Hodnota) označovaná za TVL je tou asi nejdůležitější metrikou při hodnocení DeFi produktu. Tato hodnota nám totiž ukazuje celkovou hodnotu všech kryptoměnových aktiv, které jsou uzamčeny v daném DeFi protokolu. Sem tedy patří veškeré vklady do stakingu, kryptoměnových půjček, poolů likvidity a dalších produktů, které daný protokol nabízí. Z důvodu přehlednosti tuto hodnotu poté sledujeme nejčastěji v dolarech. Často se však setkáme i s jejím vyjádření v nativní kryptoměně blockchainu, na kterém konkrétní protokol běží.

TVL poté nesledujeme jen u jednotlivých DeFi produktů, ale i u samotných blockchainů. V tomto případě můžeme sledovat, jak je daný blockchain oblíbený pro právě produkty z určité oblasti (např. DeFi). Konkrétně TVL v produktech ze světa decentralizovaných financí můžeme sledovat na webu DeFiLlama, ale podobných agregátorů je spousta. A to jak pro srovnání blockchainů mezi sebou, tak ke sledování jednotlivých produktů na konkrétních blockchainech.

Zajímavé je poté při spekulaci sledovat poměr uzamčené hodnoty s celkovou kapitalizací daného projektu. Např. Ethereum, na kterém je v současnosti v DeFi produktech uzamčena bezkonkurenčně nejvyšší hodnota (více než 4x více než na druhé Terra), je tento poměr tržní kapitalizace s TVL přibližně 2,7 ve prospěch tržní kapitalizace. Na druhé Terra se již jedná o přibližně 1,3 (kapitalizace/TVL). To nám potvrzuje jak to, že je Ethereum oblíbené i pro další oblasti mimo DeFi, a zároveň mechanismus okolo stablecoinů a pálení LUNA na blockchainu Terra.

Z těch největších blockchainových platforem poté nejzajímavěji vychází poměr tržní kapitalizace a celkové uzamčené hodnoty na Fantomu, kde se jedná o přibližně 0,43. Naopak na Polkadotu se jedná o 14,5, ale zde je důležité zdůraznit, že spousta z připravovaných projektů na Polkadotu ještě nefunguje. Extrémem je poté Cardano s hodnotou 131. Na druhou stranu konkrétně na Cardanu TVL v DeFi vzrostla za poslední měsíc o 95 %, a tak jistě spousta fanoušků může říct, že se u Cardana blízká na světlejší časy.

Jak prakticky a ziskově využít decentralizovaných financí? Mrkněte na DeFi Univerzitu, kde získáte praktické návody k jednotlivým produktům a spoustu tipů přímo z praxe.

Inflace/deflace, úroky

Zde se jedná o metriku, kterou taktéž využíváme i u hodnocení spekulace i mimo decentralizované finance. Zrovna v oblasti decentralizovaných financí však bývá opravdu velice často značným problémem. Tokeny jednotlivých protokolů totiž v současnosti mají zejména dva hlavní způsoby využití. Prvním je řízení, které v mnoha případech ještě plně decentralizovaně nefunguje a zároveň nemusí být dostatečným lákadlem ke spekulaci. Druhým je nalákání uživatelů k využití jejich protokolu, kdy tyto tokeny představují podporu odměn pro uživatele (a zejména farmáře výnosů).

Právě za účelem nabídnutí nejvyšších úroků poté často protokoly volí cestu (alespoň krátkodobě) vysoce inflační tokenomiky. Odměny v DeFi protokolech jsou totiž nejčastěji tvořeny 2 složkami. První je samotný výdělek protokolu rozdělený mezi lidi, kteří se jej účastní (tzn. např. úroky z půjček, poplatky z obchodování atd.). Druhou je motivační odměna v tokenu daného produktu. Inflaci na tokenech poté projekty často řeší přidáním deflačního prvku typu výkupů tokenů za část zisků protokolu a jejich pálení. Na druhou stranu ale stále spousta tokenů zajímavých protokolů přináší tak vysokou inflaci, že i zajímavost produktu a pozitivní stav na ostatních metrikách nedokáže inflaci překonat (přibýváním nových uživatelů – kupujících), což způsobí pokles ceny.

Příjmy a ziskovost

Tato oblast bývá na jednotlivých agregátorech označována za Revenue (příjmy protokolu) či Profit (příjmy protokolu ponížené o náklady = zisk protokolu). Zde se jedná o první výše zmíněnou složku u předchozí metriky, tedy to, kolik je protokol schopný vydělat. Patří sem tedy např. úroky za zapůjčení kryptoměn či poplatky z obchodování. U blockchainů sem poté můžou patřit i poplatky těžařům či validátorům.

Tato metrika je poté zejména důležitá v tom, že ukazuje to, kolik jsou schopní lidé za využití produktu reálně zaplatit. Současným trendem úročení kryptoměn je totiž využívání i zmíněných motivačních odměn v tokenech, které se však často můžou zdát (a často správně) neudržitelné. Když se projekt rozhodne snížit inflaci na svých tokenech, zůstane tak již jen tato hodnota.

Vybral jsem pro vás poté výběr těch, které sám považuji za nejdůležitější. A zároveň ty, které jsou specifické zejména pro svět decentralizovaných financí. Ani pozitivní stav všech těchto metrik ale nemusí nutně znamenat úspěšnou spekulaci. Mimo daných metrik totiž existuje obrovská spousta věcí, které to chce taktéž sledovat. Kritickou, ale hůře měřitelnou metrikou, je totiž dále např. bezpečnost, která určuje, jaký DeFi produkt uživatelé zvolí. U spekulací poté utilita daného tokenu. Z těch lépe sledovatelných se jedná o tradiční on-chain data jako růst počtu unikátních peněženek, rozdělení držitelů tokenů, počet tokenů držených na směnárnách či celkový počet a objem transakcí na daném protokolu.

Více informací ke světu decentralizovaných financích se dozvíte také na Ivových workshopech. Momentálně pro vás má připravené tyto:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img