3 hlavní chyby, kterých je třeba se vyvarovat při obchodování s krypto futures a opcemi

4
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Začínající obchodníky obvykle lákají trhy s futures a opcemi kvůli příslibu vysokých výnosů. Tito začínající obchodníci sledují, jak influenceři zveřejňují neuvěřitelné zisky, a zároveň jsou pro většinu z nich občas neodolatelné četné reklamy z derivátových burz, které nabízejí 100x pákový efekt.

Ze snu noční můra

Přestože obchodníci mohou efektivně zvyšovat zisky opakovanými derivátovými kontrakty, několik chyb může sen o nadstandardních ziscích rychle změnit v noční můru a prázdný účet. I zkušení investoři na tradičních trzích se stávají obětí specifických problémů na trzích s kryptoměnami.

Kryptoměnové deriváty fungují podobně jako tradiční trhy, protože kupující a prodávající uzavírají kontrakty závislé na podkladovém aktivu. Kontrakt nelze převádět napříč různými burzami, ani jej nelze stáhnout.

Většina burz nabízí opční kontrakty oceněné v bitcoinech (BTC) a ethereu (ETH), takže zisky nebo ztráty se budou lišit podle kolísání ceny aktiva. Opční kontrakty také nabízejí právo nakoupit a prodat k pozdějšímu datu za předem stanovenou cenu. To dává obchodníkům možnost vytvářet pákové a zajišťovací strategie.

Prozkoumejme tři běžné chyby, kterých je třeba se při obchodování s futures a opcemi vyvarovat.

Konvexita může zničit váš účet

První problém, se kterým se obchodníci při obchodování s kryptoměnovými deriváty potýkají, se nazývá konvexita. V této situaci maržový vklad mění svou hodnotu s tím, jak kolísá cena podkladových aktiv. S růstem ceny bitcoinu se marže investorů v dolarovém vyjádření zvyšuje, což umožňuje další pákový efekt.

Problém nastává, když dojde k opačnému pohybu a cena BTC se propadne, v důsledku čehož se vložená marže uživatelů v dolarovém vyjádření sníží. Obchodníci se při obchodování s futures kontrakty často příliš nadchnou a pozitivní protivítr snižuje jejich pákový efekt s tím, jak cena BTC roste.

Hlavní závěr je, že obchodníci by neměli zvyšovat pozice pouze kvůli dodávce způsobené rostoucí hodnotou maržových vkladů.

Izolovaná marže má své výhody i rizika

Derivátové burzy vyžadují, aby uživatelé převáděli finanční prostředky ze svých běžných spotových peněženek na futures trhy, a některé z nich nabídnou izolovanou marži pro trvalé a měsíční kontrakty. Obchodníci mají možnost volby mezi křížovým zajištěním, což znamená, že stejný vklad slouží pro více pozic, nebo je izolovaný.

Každá z těchto možností má své výhody, ale začínající obchodníci bývají zmateni a likvidováni kvůli tomu, že maržové vklady neumí správně spravovat. Na druhou stranu izolovaná marže nabízí větší flexibilitu pro podporu rizika, ale vyžaduje další manévry, aby se zabránilo nadměrné likvidaci.

Pro vyřešení takového problému je třeba vždy používat křížovou marži a ručně zadávat stop loss u každého obchodu.

Pozor, ne každý opční trh má likviditu

Další častou chybou je obchodování na nelikvidních opčních trzích. Obchodování s nelikvidními opcemi zvyšuje náklady na otevírání a uzavírání pozic a opce již mají vložené náklady kvůli vysoké volatilitě kryptoměn.

Obchodníci s opcemi by se měli ujistit, že otevřený zájem je alespoň 50násobkem počtu kontaktů, které chtějí obchodovat. Otevřený zájem představuje počet nesplacených kontraktů s realizační cenou a datem expirace, které byly dříve nakoupeny nebo prodány.

Pochopení implikované volatility může obchodníkům také pomoci lépe se rozhodovat o aktuální ceně opčního kontraktu a o tom, jak se může změnit v budoucnu. Mějte na paměti, že spolu s vyšší implikovanou volatilitou roste i prémie opcí.

Nejlepší strategií je vyhnout se nákupu callů a putů s nadměrnou volatilitou.

Zvládnutí obchodování s deriváty vyžaduje čas, proto by obchodníci měli začít v malém a před větším investováním si každou funkci a trh vyzkoušet.

Závěr

Investice nejsou jednoduché a vyžadují více, než jen znalost trhu. Zvláště investice do kryptoměn mohou být dost emotivní. Nezapomínejte ani na první pravidlo investic – investujte jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img