25.02.21 Technická analýza BTC/USD – Dočkáme se brzy většího pohybu?

4.9
(14)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Po včerejší analýze na Bitcoin (BTC) se trh nějak extra nikam neposunul, takže dnešní příspěvek bude spíše stručnější. Bitcoin spíše konsoliduje a není zatím úplně jasné, zda se pokusíme prorazit na nové all time high nebo otestujeme lokální low. V konotaci na předešlé prodejní objemy by dávalo logiku, abychom alespoň jeden leg dolů v grafu měli.

Short interest na vládní dluhopisy je extrémně vysoký

Navíc by propad od ATH o nějakých 40 % byl samozřejmě fajn pro vyhledávání dalších možných vstupů do trhu. Nicméně naše přání jsou irelevantní a my bychom měli především následovat cenu. Jinak jsem zjistil, že short interest je na dvacetiletých vládních dluhopisech (TLT) skoro 15 %.

Což nám říká, že trh je ohledně budoucího očekávání strašlivě pesimistický. Vlastně je dost možné, že to s pesimismem investoři skoro až přehání, ale kdo ví. V každém případě je dosti možné, že dojde k short squeezu. Logicky, když tu gumičku příliš natahujete, nakonec ji natáhnete do bodu, kdy se musí rychle vrátit do původního stavu.

Těžko ovšem říct, jak by zareagoval Bitcoin a potažmo akciové trhy. Asi by k nějaké reakci došlo a byla by spíše negativní. Respektive by cena těchto konkrétních dluhopisů začala strmě růst a my víme, že mezi TLT a Bitcoinem je, co se týče cenového vývoje spíše . negativní závislost. Sám jsem tedy hrozně zvědavý, co se stane.

Aktuální situace na 4H TF TYX

Úrokové tržní míry na amerických vládních dluhopisech (30roční) stále stoupají, což samozřejmě souvisí se short interest. Prostě je trh přeshortovaný a projevuje se to v rostoucích úrokových sazbách. Uvidíme, jak dlouho tento stav vydrží. Nikdo nemá křišťálovou kouli, ale s jistotou můžeme konstatovat, že riziko nám každým dnem stoupá a my si musíme sakra dávat pozor. Nestačí si kreslit pouze čáry do grafu, musíme brát v potaz celý kontext.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Nyní se už tedy dostáváme k Bitcoinu, kde se kurzu sice podařilo umazat 50 % z propadu, ale nakonec je z toho pouze stranová konsolidace. Nakupující nebyli prozatím ani schopni otestovat S/R level 52 370 USD, takže můžeme shledat, že medvědi začínají být zase aktivní. Všimněte si i, že funguje jako rezistence 55denní exponenciální průměr.

Za posledních pár měsíců bylo velmi málo situací, kdy by na 55 EMA kurz reagoval negativně (jako na rezistenci), takže jsem měl i křivky vypnuté. Bez upozornění jedné dobré duše bych si toho ani nevšiml. Jedná se tedy o faktor, který tak nějak předznamenává, že bychom se ještě jednoho legu dolů mohli dočkat.

Co se týče objemů, jsou stále spíše průměrné a dokud asi nedojde k jejich vzedmutí, nedočkáme se většího pohybu. Každopádně je zatím znát, že se nakupující snaží do jisté míry bránit nejbližší S/R level, což je bez debat pozitivní. Nicméně by bylo dobré zkusit cenu trochu popohnat nahoru, protože čím déle u té úrovně jsme, tím více roste šance na breakdown.

Indikátory

Z RSI je evidentní, že původní support nyní funguje jako rezistence. Křivka indikátoru není schopna skrze 47,51 bodů prorazit. Není moc dobré znamení.

Závěrem

Bitcoin nás už mnohokrát překvapil, že i když to vypadalo na pohyb dolů, tak jsme šli stejně nahoru. Což je dáno tím, že je na trzích stále dost likvidity. Necháme se tedy překvapit, kam další pohyb bude. Snad se ho dočkáme velmi brzy, nejlépe aktuální týden. I kdybychom však šli níž, nejedná se o žádnou tragédii. I když chápu, že ti, co nakupovali nad 50 000 USD nebudou zrovna nadšení.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
32 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal

Nepřijde vám, že prostě není vhodná doba pro bull run? Máme světovou pandemii, umírají miliony lidí, ekonomiky se hroutí a to nejrizikovější aktivum roste jako blázen.

Bull run 2017 byl podle mě ospravedlnitelný ekonomickou konjunkturou, ale co ten růst ospravedlňuje teď? Bájná inflace rozhodně neroste do hyperinflace, naopak hrozí deflace.

Tak jen takové zamyšlení 😝

Michal

Já vím, jen….. Nepředstavoval jsem si růst ceny BTC z důvodu peněz zdarma 😔 😀 Přijdeme mi, že ho to degraduje jen na nějakou hračku fondů.
Ale to už je jen můj pocit.

Poslední editace 3 let před přes Michal
Fantom

Investiční giganti si hrají naprosto se vším. BTC už dosáhl takové kapitalizace že to za to stojí, proč by měl být výjimkou. Hyperinflace nikde a místo toho bublina na všech investičních aktivech. Jak to asi dopadne?

Jan M.

“Hyperinflace nikde”. Inflace není symetrický děj, že kdyby byla třeba 3%, znamenalo by to, že BTC stoupne o 3%. Existuje pojem “inflační očekávání”. To znamená, že oficiální inflace je nízká (skutečná nejmně 2x vyšší), ale jednoho dne se probudíte a zrovna začala dluhová krize jako ta řecká 2013 a nedlouho nato je inflace v desítkách procent a runy na banky a o něco později je konečně ta hyperinflace. Vy zdá se taky Bitcoinu moc nevěříte a moc mu nerozumíte. Jste tak extrémně bearish, že před x týdny, kdy bullrun byl v plném proudu, jste byl 94% cash a 6% BNB. Při jakých cenách jste vlastně prodával? A už ani nespočítám, kolikrát jste tady napsal, že jdeme na 20k. Stejně jako jsou moonboys se svými stovkami tisíc USD, tak jste i vy se svými 20k. Já jsem naopak zaznamenal, že podle Bena Cowena se nedávno vytvořila opravdu silná rezistence na 28k a že proražení této rezistence je už hodně málo pravděpodobné.

Michal

Fantom má v diskuzích podle mě nejlepší postřehy. Né vždy s ním souhlasím, ale rozhodně si nemyslím, že o Bitcoinu nic neví.

Jan M.

Já jsem nenapsal, že nic neví. Jeho největší omyl je ten, že si podle všeho myslí, že aktuální Bitcoin je to samé co Bitcoin v letech 2018-2019 případně v březnu 2020 a že ATH ve výši cca 58,2k je jen kvůli spekulantům. Pravda je taková, že COVID je pro BTC totální změna paradigmatu.

Fantom

Přiznávám se, že naprosto nechápu proč by měl být COVID tak bullish pro BTC. Jako že odstartuje tu hyperinflaci? Jaký je rozdíl mezi BTC v letech 2018, 2019 a 2020? Ona mu ale také roste veliká konkurence.

ppetr1

a tomuto jste neveril i kdyz jej mate v nicku.
holt smula.
https://coinmarketcap.com/currencies/fantom/
dnes by jste byl milionar a za 3 mesice

Fantom

Podle něj mám svůj nick 🙂 Tohle ale platí pro úplně každý coin. I pro ten Muskův DOGE. Každý udělal za poslední rok obrovský růst. A je pro to nějaký důvod? Aby rostly úpně všechny? Není. Je to jen důkaz rostoucí bubliny. Nyní se dá obchodovat jen s obrovským rizikem – swingovat propad x oživení. Výplach je jen otázka času a kdo je v trhu bude muset včas vystoupit nebo zase měsíce či roky čekat na nový bull run. Bez záruky že se dočká.

Fantom

Jsem extrémně bearish vůči BTC. Je bublina na všech trzích a ta jednou musí prasknout. Celé krypto bude padat stejně jako akcie, pravděpodobně ještě rychleji. Nováčci co kupovali za 50k+ spustí paniku. Bude to stejný scénář jako 2018, stačí si počkat. Myslet si že investiční dravci kupují BTC na hodl a budou ho držet roky je mimořádně naivní. Respektuji BTC jako geniální vynález, ale většinová společnost stále ještě nemá dostatečný zájem a je tu i konkurence. Šílený růst za poslední měsíce neměl oporu v adopci. Rozjel ho podvodník Saylor a potom tweetující Musk. Tohle není sprint jak zbohatnout (i když se to někomu podaří) tohle je maratón a jen málokdo doběhne do cíle. Jako bublina dotcom. Ti co přežili se stali giganty. Ostatní neuspěli. Saylor o tom ví svoje.

Michal

Bitcoin podle mě nemá konkurenci. To je podle mě podobné jako tvrdit, že Amazon je konkurence Googlu. V něčem ano, ale celkově to jsou jiné společnosti.
Bitcoin je tak vysoko, protože právě konkurenci nemá. Pochybuji, že jednou přijdu do obchodu a rohlík bude stát 5 Cardana nebo PolkaDotu.

Altcoiny se mezi sebou mlátí a Bitcoin je král na svém písečku – ve světě plateb a možná uchovatele hodnoty.

Poslední editace 3 let před přes Michal
Fantom

Zatím je rohlík za BTC stejné scifi jako za LTC,ETH,DOT, ADA nebo XMR. Netscape a Myspace byly kdysi také hvězdy a jak dopadly. Ten šílený růst znamená čistou spekulaci. Až FOMU dojde palivo tak se trh zhroutí. Klidně to ale může trvat měsíce. Ale vypadá to že se trh už ochlazuje, dělat nové ATH bude stále těžší.

Michal

No to jo, ovšem Bitcoin má k tomu pořád blíže než Dot za rohlík. Což ani není smysl PolkaDot, to nebylo vytvořený proto, aby se z toho udělal peněžní systém. Monero je….. pro zloděje 😀 Nebo aspoň teď. Takže to taky úplně Bitcoinu nekonkuruje a Litecoin je malinkatý.

Tím jsem chtěl říct, že Bitcoin je podle mě relativně funkční (i když s velkými výhradami) platební systém. Cardano apod. většinou buduje něco trošku jiného.

Poslední editace 3 let před přes Michal
Fantom

Jinak řečeno všechno je ještě v plenkách, ale ceny za jednotlivé coiny jsou jako všechno už dávno fungovalo 🙂

ppetr1

LTC neni malinkate jak si myslite (jen jeho cena jeste neprisla) a k platbam je primo stvoreny.

Rob

Klidně si můžete za BTC a jiné jít koupit rohlík do kteréhokoliv krámu, kde mají tradiční terminál.

MoonSkiller

Platíte snad zlatem rohlík? Jak můžete říct takovou blbost. Pokud ano, budou na to jiné kryptomeny napr. nano. Tady jde daleko o víc, jsme na začátku nového vnímání a fungování toho jak bude v budoucnosti vypadat finanční systém, mluvíte o bublině, ale bublina praskne, ale už se nahoru nevrátí, ale to zatím nebyl případ BTC, který na weekly dělá od začátku higher high, to, že jsme v bullmarketu a rosteme to je celkem běžná vec a btc se tak chová od začátku, bullmarket, bearmarketu,akumulace,reakumulace a expanze, prosím nehraje si na pseudoexperta, mohl bych Vám vyvrátit vše, ale nemám na to čas😃

Rob

BTC je extrémně důležitý v prolomení určité bariéry, ale technologicky těžce zaostává. Dnes již opravdu těžce. A nápor na jeho blockchain jej v podstatě blokuje už dnes, kdy ale o nějaké větší adopci nelze vůbec hovořit. Spekulace na BTC, která postupně povede k finální saturaci jeho ceny (tzn. že už poté cena dále neporoste) bude postupně vyměněna za potřebu něčeho, co bude opravdu fungovat. Je to tak prosté. Předpokládám, že ten, kdo podporuje BTC z dlouhodobým záměrem, tak činí na základě toho, že se jedná o něco, co bude v budoucnosti pro mnoho lidí opravdu potřebné pro vlastnosti, kterými to něco oplývá. Tedy nemám na mysli tradery, kteří sledují naprosto odlišné cíle – především krátkodobý, “módní”, trend. Pokud se však ukáže, že daná technologie právě v dlouhodobém horizontu technologicky selhává, je tu problém, který vyřeší právě konkurence. A je to také samozřejmě problém dlouhodobých investic do BTC. Věřte nebo ne, ale blockchain BTC dnes patří opravdu k těm nejprimitivnějším. Nesnese srovnání s next-gen blockchainy, které už opravdu nejsou tak lehce pochopitelné, jako starý dobrý jednoduchý BTC blockchain. A mimo to jsou na úplně jiné úrovni i co se týče profesionality. Jsou daleko složitější především kvůli navýšení propustnosti sítě při zachování nízkých poplatků. SC nyní záměrně vynechávám, i když jsou základem budoucnosti peněžního vypořádání.

Zrodí se a vyroste nová generace, která bude chtít to nejlepší. Věřte mi nebo ne. Budou chtít to nejlepší z nejlepšího. To, co opravdu funguje. Já si taky nepůjdu koupit Trabanta, když budu potřebovat nový automobil. Prostě to neudělám bez ohledu na jakékoliv tradiční hodnoty nebo sentiment. Tyto hodnoty nemají pro mne žádný význam při nákupu nového vozidla. Samozřejmě za předpokladu, že nejsem fanouškem veteránů a není pro mne problémem určité utrpení při používání takového vozu stejně, jako je již dnes utrpením používání BTC oproti vyspělejším blockchainům, které existují již dnes. Vážně nikdo nebude kupovat BTC s ohledem na ty, kteří přeci na něm chtěli vydělat. Kde je dnes například Plus Development Corporation? Možná ani netušíte, o koho jde. Byl to první výrobce a vynálezce HDD jednotek s řadičem do slotu ISA. Dnes neexistuje. Disky kupujete od Seagate, WD, Crucial, Intel atd… Ale ne od Plus Development Corporation. A kde jsou všichni další technologičtí průkopníci? Například sítě Novell nebo různé druhy jiných sítí, které však pohořely také především na špatné škálovatelnosti, což je poměrně symbolické.

Prostě a jednoduše řečeno: Pokud bych disponoval portfoliem kryptoměn, držel bych v něm BTC jako jednu z nejhorších kryptoměn, které bych tam měl. Přesto je rozumné jí tam mít. Ovšem ne zrovna na dlouhodobou investici, ale především na spekulaci, že bude lidem ještě pár let trvat, než pochopí, že nemá cenu držet něco, co se tak těžko používá k účelu, který má plnit. Už dnes jsou lepší blockchainy a to jsme opravdu teprve na začátku. Dokonce mnohem lepší. Proto je asi rozumné BTC držet pro jeho růstový potenciál z důvodu módního trendu současné generace. Ale rozhodně ne jako vítěze klání, které rozhodlo o tom, která kryptoměna je tou nejlepší a došla své široké adopce. Bitcoin je zkostnatělý. Je velmi obtížné prosadit v BTC komunitě developerů a minerů jakoukoliv změnu, což má za následek, že jeho vývoj je pomalý a jeho blockchain je dokonce již z dnešního pohledu prakticky nepoužitelný. U vývojářů a minerů totiž musí dojít k určité myšlenkové symbióze, aby bylo možné prosadit změnu. Pokud by se ta symbióza týkala navýšení celkového množství BTC v síti, ani to není žádný problém realizovat. Tady se ovšem předpokládá, že k takovému konsensu nikdy nedojde, proto všichni počítají s tím, že mincí je prostě 21 milionů a basta. Bitcoin je svou komunitou velmi svázaný proto, aby byl především něměnný, ale tím nemůže být progresivní ve vývoji, což mu nakonec s největší pravděpodobností zlomí vaz. Proto mu totiž nejspíše ujede vlak. Obávám se, že ty pravé blockchainové skvosty zatím ani nejsou v popředí zájmu, což je krásná investiční příležitost. Krom toho jinými alternativními měnami můžete už dnes platit v krámě, ale to je jiné téma. Lze se dopídit, jak na to.

Každopádně čest Bitcoinu, protože byl první a ukázal zástupům dalších vývojářů FinTechu další možný směr. Jeho historická důležitost je samozřejmě nepopiratelná. Pro dnešní mladé lidi už je samozřejmě překonaný. Ale to ti staří těžko pochopí, neboť pro ně je to pořád horká novinka. Vím, že tyto mé názory budou zde patrně nepopulární, ale… Zvolím tradiční závěr: Uvidíme. 🙂

PS: Prosím, neútočte na mne. Můj názor je jen jedním z mnoha a je to tak správně. Také názorová diverzita je palivem pro kryptoměny a jejich trhy.

Fantom

Díky za nádherný příspěvek do diskuse. Myslím, že se dá jedině souhlasit. Zajímalo by mne jaké blockchainy/coiny považujete za progresivní a nadějné projekty. Za sebe zde uvedu rovněž již populární a tak trochu zprofanované a nyní nadhodnocené – ADA, DOT, KSM, ATOM,XLM, XTZ,IOTA a sice staré ale moje oblíbené XMR. Bohužel nejsem ani programátor, ani kryptograf a tak technologickou stránku věci musím zkoušet chápat jen selským rozumem při čtení odborných článků.

Michal

No to je právě ono. Většina lidí nejsou programátoři, tak jak by mohli chtít to “nejlepší” a opustit Bitcoin? Když na lidi vyrukuješ s parachains od Polky nebo smart kontrakty od Etherea, většina lidí bude úplně v prdeli. U Bitcoinu prostě řekneš: “Tady zkopíruješ adresu, tady se to zaplatí.” Sílá Bitcoinu je podle mě právě v tom, že je vlastně hrozně easy a i já, student společenských věd, ho pochopím 😀 Ale kdo pochopí Cardano? To si nezasvěcený člověk přečte jednu větu o Cardanu a neví, co se děje.

Poslední editace 3 let před přes Michal
Michal

Nesouhlasím. O zkostnatělosti Bitcoinu se mluví asi 10 let. Všechny ty new generation projects zatím nic neumí, všechno jede na testnetech s nekonečnými odklady. Ethereum je reálně nepoužitelné pro výši poplatků (+ mu nikdo vyjma programátorů prakticky nerozumí) a zbytek je spíš teorie. Byl tu Vechain – k ničemu, IOTA – k ničemu, Ripple – k ničemu, EOS – k ničemu. A takhle bych mohl vypsat několik tisíc “kryptoměn”.

Já bych chtěl vidět projekt, který teda Bitcoin zabije. Mluví se o tom pořád a Bitcoin mezitím stále zvyšuje adopci a nabírá na všeobecné známosti. Kdo zná PolkaDot? Mimo komunitu nikdo. Navíc většina lidí ani neví, co tyhle projekty dělají.

Bitcoin jsou prostě prachy, jde to tak používat. Ale k čemu je to ostatní? Co se na tom děje? Vždyť Ethereum nepřišlo snad s ničím jiným než s penězi 😀

Vždyť teď je hlavním trendem NFT…… Naprosto k ničemu prodej obrázků, které mohu vyscreenovat zdarma. To má být revoluce, která zabije Bitcoin? Ten přišel s nejbezpečnější sítí, která tu kdy byla a je reálně s Ethereem a Cardanem asi jediný opravdu decentralizovaný projekt. Zbytek drží v rukou vývojáři a mohou ho KDYKOLI zničit.

Poslední editace 3 let před přes Michal
Jan M.

Máme světovou pandemii, umírají miliony lidí, ekonomiky se hroutí a to nejrizikovější aktivum roste jako blázen.” Tento váš text vypovídá o tom, že vůbec nerozumíte Bitcoinu a současné globální ekonomické situaci.

Fantom

Zřejmě považujete BTC za uchovatele hodnoty. Tím on ale není a čas to ukáže. Uchovatel hodnoty neroste ze 4k na 58 za necelý rok. To by musela být opravdu hyperinflace. A ta není ani skrytá. I když budu souhlasit že reálná inflace může být vyšší než to co vykazují statistické úřady, tak dvouciferná určitě není, natož více. Růst ceny BTC a ostatních kryptoaktiv žene především spekulace. Růst adopce tu určitě nějaký je, ale nemůže být v souladu s raketovým růstem ceny.

Ondrej

Fantome, zapomínáš na pár důležitých aspektů. Předpokládáš, že cena uchovatele hodnoty je poháněná jenom inflací a také předpokládáš, ze známe cenu bitcoinu. Oboje lze zpochybnit ( to druhé prostou otázkou jaká tedy cena BTC je). Rob pro změnu předpokládá, že cenu určuje pouzitelnost (a zřejmě je přesvědčen o tom, ze bitcoin je měna). To je také omyl, to by Mona Lisa byla levnější než fotka z tvojí tiskárny (je věrnější za mnohem nižší naklady). Bitcoin NENÍ měna a nebude tak fungovat. Potřebuje k sobě funkční měnu. Skrývá v sobě ale obrovskou příležitost pro každého stát se podílníkem na zvyšující se produktivitě práce. Jinak řečeno, jeho deflační charakter má a bude mit obrovskou přitažlivost, která stanoví jeho (stále rostoucí) cenu. To (přitažlivost deflačních peněz) bude do budoucna základem jeho ceny (tak, jak tomu bylo u zlata) a tak jako u zlata, bude BTC existovat vedle centrálně kontrolovaných/vydávaných digitálních měn.

AjRep

Konečně si toho někdo všimnul. Přesně tak, BTC se v budoucnu pravděpodobně stane – ne penězi, a vlastně ani ne přímo uchovatelem hodnoty – ale MĚRNOU JEDNOTKOU HODNOTY. Protože naprosto matematicky přesná jednotka monetární hodnoty lidstvu chybí. V historii ji v různých obdobích zastávaly zlato a stříbro, ale dnes v digitálním světě potřebujeme něco jiného, explicitnějšího, a bitcoin do této role pasuje úplně přesně. Je jenom nutné opustit zastaralá monetární paradigmata a podívat se na to v nových souvislostech.

E15

Pro jednoho je to nejrizikovější aktivum, pro jiného uchovatel hodnoty a pro většinu něco mezi tím. A teď babo raď :-))).

Tomáš

…..a investoři kteří narvali další 1B USD do BTC přes MicroS. určitě nechají padnout btc jasně kluci jde vidět, že Vám to pálí 🙂 pochopte oni vykoupí naprosto všechno každý dip hlavně prodávejte ať pak můžete mlátit hlavou do zdi jako fantom s Ing. bydlet s Váma v baráku tak
je to jak na techno párty.

Fantom

Saylor neinvestuje svoje USD on nakupoval za cca 6k. Bůhví jestli teď neprodává svoje BTC právě MS. Až BTC propadne a MS bude před krachem on bude v pohodě a retail který nakoupil konvertibilní dluhopisy MS bude v ztrátě. Udělal to v r. 2000 a udělá to znova 🙂 Stačí se podívat na vývoj ceny MS od r. 1999.

Tomáš

Nemůžu to co tvrdíš nijak vyvrátit, čas ukaze

Michal

Podle mě se často zaměňuje nadšení s úmyslem podvádět. Nevím, jak to bylo zrovna u Saylora, ale často mi přijde, že prvotní úmysl byl dobrý, ale dotyčný to nedomyslel.

Proto bych se ani nedivil, kdyby Saylor fakt Bitcoinu věřil a dokonce ho sice prodával, ale zároveň si to sám sobě nějak omluvil. Většina lidí nekoná vyloženě s úmyslem škodit.

Poslední editace 3 let před přes Michal
pan.karel

Takovyhle lidi veri jen v penize a v zisk,ten by koupil cokoli,kdyby mu to hodilo zisk.

spot_img