16.06.20 Technická analýza akcií Hertz a American airlines – Hertz je mrtvý trh, ruce pryč!

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Dnešní analýza bude trochu netradiční, protože se v ní podíváme na trh s akciemi zkrachovalé firmy Hertz. Upřímně, moc podrobně jsem to pak nesledoval, ale spíše to vypadalo, že firma půjde do likvidace. Každopádně, není moc moudré držet akcie této firmy a v analytické části podrobněji vysvětlím proč.

Další firmou na holení je American Airlines (AAL), která pokud vím, tak nekrachuje, ale trh s jejími akcie není taky zrovna zdravý. Buďte tedy v tomto ohledu velmi opatrní, protože spoustu nově příchozích investorů, bez jakéhokoliv finančního a ekonomického vzdělání, levné akcie zavedených firem lákají stejně jako hmyz světlo.

Aktuální situace na 1D TF akcií společnosti Hertz

U trhu s akciemi Hertz nejsou ani potřebné kdovíjaké schopnosti, co se týče aplikace technické analýzy v grafu. I naprostému laikovi musí být jasné, že s tím trhem je něco v nepořádku, protože takové propady samy o sobě nejsou ničím přirozeným. Hertz ztratil snad více jak 90 % ze svého únorového high, což je za tak krátkou dobu likvidační pokles.

A teď to nejdůležitější – spousta weak hands (bez urážky) nemohlo samozřejmě odolat, protože Hertz byla snad sto let zavedená a tedy kredibilní společnost. Zatímco velcí investoři se aktiv zbavovali, tak malí investoři s vidinou snadného zisku nakupovali. Bohužel, takové prostředí velmi rádi využívají manipulativně velké subjekty.

Když nakupuje na trhu převážně retail a nikdo další skutečně velký na trhu neoperuje, tak je potom snadné ten trh ovládnout. Retail totiž sám o sobě nikdy nebude schopný poskytnou dostatečnou likviditu a pak je snadné akcie během velmi krátké chvíle vypumpovat.

No a na to se právě retailoví investoři nechají nachytat, protože vidí strmý růst ceny a tak v rámci FOMO začnou nakupovat. Ovšem ve chvíli, kdy retail nakupuje, tak iniciátor pumpy postupně odprodává to, co před pumpou naakumuloval. Vlastně je to to stejné, co známe z krypta (tzv. shitcoinů).

Aktuální situace na monthly TF akcií společnosti Hertz

Situace na měsíčním grafu – pokračování až v závěru analýzy.

Aktuální situace na 1D TF akcií společnosti AAL

Co se týče American Airlines, tak tady ten trh taky nevypadá zrovna příznivě. Na začátku letošního měsíce ten nákupní tlak extrémně vzrostl, což vypumpovalo cenu o neuvěřitelných 120 %. A to během pár dní. To není prosím pěkně na solidním akciovém trhu vůbec normální a smrdí to dozajista pump & dump.

Volatilita je sice žádaná, ale rozhodně ne v tomto podání. Každopádně, cena se za doprovodu obrovského nákupního tlaku solidně vyšponovala, ale pak došlo zase k mohutnému výprodeji a taktéž v doprovodu výrazného prodejního tlaku. Aneb, někdo za hodně koupil, aby to odstartoval a pak hned prodal.

Na tom muselo strašně moc nováčků zařvat. Po technické stránce se kurz dostal až k rezistenci 22,29 USD, kde je i naše lokální maximum. Po odrazu ceny jsme se dostali mezi S/R levely 15,18 USD – 13,04 USD, kde se propad zastavil a „mírně“ došlo k posílení. Zatím si tedy trh udržel část zisku z té předešlé pumpy.

Indikátory

Indikátor RSI není tak citlivý na pohyb kurzů, takže je velmi málo k vidění, že by se na něm dělaly pravidelně velké „zuby“. Tady tomu ale tak je, což je známka toho naprostého chaosu, který na trhu panuje. Když přejdeme k indikátoru MACD, taky se zdá být vše ok.

Závěr

Jsme v zrovna v době, kdy se z některých dlouhodobě kredibilních titulů staly pump & dump trhy. Takže znova, pozor na to, neboť to, že jsou ty společnosti v očích veřejnosti kredibilní, tak to automaticky neznamená, že nemají problémy.

Co se týče zrovna Hertzu, tak i bez znalostí mikroekonomických dat o této společnosti, musel každý technický analytik při pohledu na weekly a monthly TF hned vědět, že s tou firmou je něco špatně.

Vždyť jsme byli na vrcholu konjunktury, ale cena akcií Hertz přitom byla na úrovni z období krize 2008/2009. I bez fundamentální analýzy šlo prostě z grafu poznat, že s tou firmou je něco dlouhodobě špatně a nyní to akorát vyvrcholilo. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img