15.06.21 Technická analýza BTC/USD – shorty stále rostou, honí někdo likviditu?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Tak se nám od pondělní analýzy Bitcoin (BTC) krapet posunul ke sledované klíčové rezistenci. Fakticky jsme pásmo odporu mírně otestovali, respektive jeho hranici, a hned bylo znát, že je zde vyšší nabídka. Cena se prostě hned zbrzdila, ale zatím nedochází k žádnému zamítnutí. Cena pod rezistencí konsoliduje, takže existuje jakási šance, že se trh chystá prorazit. Ovšem těch překážek má před sebou Bitcoin mnoho.

BTC dlouhé/krátké pozice

BTC

Ještě než se podíváme na graf BTC, rozebereme si graf s dlouhými a krátkými pozicemi. Fakticky začíná dávat smysl moje předešlá myšlenka. Říkal jsem, že když s rostoucí cenou short pozice budou i nadále růst, hrozí scénář, ve kterém velkokapitál lidově řečeno honí likviditu.

Objem BTC v shortu stále roste, už to není v relativních číslech takový extrém, ale za posledních několik dní se zkrátka těch pár desítek procent nabralo. V absolutních číslech to pak dělá tisíce BTC. Za předešlé dva týdny stoupl objem o téměř o 3 000 %, absolutně o cca 22 000 jednotek Bitcoinů.

A jak jsem již říkal minulý týden, nevěřím, že popsané dělají malí obchodníci. Na Bitfinex se jedná o dost velké objemy, určitě si tudíž někdo hodně silný saturuje pozici na trhu. Otázkou ovšem je, co má za lubem. Je potřeba sledovat objemy a reakce kurzu na jednotlivých rezistencích.

Co se týká dlouhých pozic, ty jsou pořád na all time high a stoupají jen minimálně. Ovšem ono úplně stačí, že je těch BTC v longu hrozně moc. Podstatná část je stále v pasti a jejich držitelé se nyní akorát modlí, aby cena prorazila skrze rezistenci 42 000 USD. A pak je právě zásadní, jak dlouho to ještě budou chtít držet. Opakuji, že pro ně je break even hladina vysvobozením. A zase pro podstatnou část z nich je bod zvratu kolem klíčové rezistence 52 500 USD.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC

Co se týče denního grafu, Bitcoin zastavil svůj postup hned u spodní hranice zakresleného rezistenčního pásma. Trh tudíž úroveň stále respektuje. Zatím se ovšem nestalo nic moc zajímavého, kurz pouze konsoliduje pod rezistencí, takže je klidně možné, že se trh chystá prorazit. Jak jsem ale říkal v úvodu, trh nebude mít pokus o průlom tak jednoduchý.

Na těch 42 000 USD máme totiž silnou konfluenci – blízko se nachází klouzavé průměry MA 200 a EMA 55, které trh jednoznačně respektuje. Navíc je na sledované úrovni fibonacciho hladina 38,2 %. A nesmíme zapomínat i na výklenek (Low Volume Node) na Volume Profile.

Máme tu tedy celý balík faktorů, které hrají svou roli jako překážka pro postup ceny do vyšších cenových hladin. Zase pro některé méně chápavé, uvedené věci nezaručují, že se nakupujícím průlom nepodaří. Pouze to nemají tak jednoduché. Nyní je na býcích, aby předvedli, jak na tom ve skutečnosti jsou. Projevili agresivitu a ukázali nám, co dokáží.

Indikátory

Hodnoty RSI postoupily na 53 bodů, což je malý úspěch. V každém případě máme na indikátoru další faktor pro naši konfluenci – rezistenční diagonála. Křivka RSI není schopna skrze uvedenou křivku již půl roku prorazit. Na základě MACD nám na oplátku pozitivní momentum zesiluje.

Závěrem

Stále platí, že když cena půjde pomaličku nahoru a během toho objem BTC v krátkých pozicích poroste, tak je to problém. Ty shorty nabírá někdo velký a pouze se snaží získávat potřebnou likviditu. A nesázel bych příliš na to, že ho kdokoliv zmáčkne. Páka není totiž na Bitfinexu nijak extrémní, takže by cena musela minimálně na ATH, aby byly ty pozice zlikvidovány. Budeme Bitcoin sledovat a snad nás trh konečně lépe nasměruje.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

31 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
31 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: