Zaslouží si Satoshi Nakamoto Nobelovu cenu?

4.3
(6)

Zprávy a souhrny

Poslední vůle a závěť Alfreda Nobela stvořila Nobelovu cenu, která je považována za jeden z nejvyšších úspěchů, kterého může člověk v daném oboru dosáhnout. Cena je udělována těm, kteří během předchozího roku přinesli lidstvu „největší užitek“.

To samozřejmě (nejen) v kryptoměnové komunitě vyvolává otázku, zda si Nobelovu cenu zaslouží i stvořitel Bitcoinu Satoshi Nakamoto.

Dejte Nobelovu cenu Satoshimu!

Satoshiho inovace v podobě Bitcoinu otřásla celým finančním průmyslem a dodnes můžeme dozvuky tohoto jedinečného aktu cítit po celém světě. Vynález Bitcoinu v roce 2009 zrodil odvětví v hodnotě 2 bilionů dolarů, které odstraněním potřeby zprostředkovatelů změnilo způsob, jakým vnímáme peníze. Mnohá odvětví, jako umění, obchod, vzdělávání, tuto technologii využily a iniciovaly výzvy, aby zakladatel této revoluční technologie dostal Nobelovu cenu.

Podle Michaela Saylora, generálního ředitele společnosti MicroStrategy, si zakladatel Bitcoinu

„zaslouží Nobelovu cenu v oboru ekonomie za vynález Bitcoinu a následuje Nobelova cena za mír za vynález peněžního systému, který nespočívá na hrozbě násilí“.

Jedním ze základních předpokladů pro udělení ceny je, že musí lidstvu „přinášet co největší přínos“ a masové přijetí technologie bitcoinů a blockchainu tato kritéria pro udělení Nobelovy cenu za ekonomii splňuje. Požadavek na udělení Ceny za mír je pak závislý na skutečnosti, že Bitcoin jako měna k přijetí nevyžaduje násilí. Historie je plná případů, kdy fiat měna vedla k válkám.

Nobelova cena stanovila pravidla

Přestože mnozí kryptoměnoví nadšenci jsou přesvědčeni, že si Satoshi Nakamoto Nobelovu cenu zaslouží, k jejímu získání mu bude stát v cestě několik faktorů. Za prvé, Nobelova cena za ekonomii vyžaduje, aby členové akademií a univerzitní profesoři nominovali jednotlivce a nejčastěji jsou nominovanými jednotlivci renomovaní akademici v oblasti ekonomiky. Kromě bitcoinového white paperu totiž neexistuje žádný jiný akademický dokument, který by bylo možné Nakamotovi připsat.

Kromě toho existuje další požadavek, aby vítěz byl v době udělení ceny naživu. To je ovšem dosti ošemetné, protože poslední známá komunikace Satoshiho Nakamota proběhla před více než 10 lety. Očekává se také, že vítězové Nobelovy ceny vystoupí do 6 měsíců od převzetí ceny s projevem. Není třeba asi dodávat, že díky neznámé identitě Satoshiho Nakamota by pak případné udělení Nobelovy ceny bylo poněkud „netradiční“.

A ještě jedna pikantnost mne napadá: vzhledem k objemu BTC, které Satoshi Nakamoto vlastní, by pak finanční odměna, jež se s Nobelovou cenou pojí a činí 9 milionů SEK (které se ovšem dělí mezi laueráty), byla „jen“ úsměvnou třešničkou celého příběhu.

Závěr

Přestože si Satoshi Nakamoto Nobelovy cenu za Bitcoin a jeho přínos pro lidstvo asi nedočká, tak už jen diskusi o tom lze považovat za zásadní posun směrem ke globálnímu přijetí. Jde o krok, který může vyvolat obrovskou vlnu institucionálních zájmů a vznik pozitivních regulačních předpisů od vlád po celém světě.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

7 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: