Zaslouží si Satoshi Nakamoto Nobelovu cenu?

4.3
(6)

Poslední vůle a závěť Alfreda Nobela stvořila Nobelovu cenu, která je považována za jeden z nejvyšších úspěchů, kterého může člověk v daném oboru dosáhnout. Cena je udělována těm, kteří během předchozího roku přinesli lidstvu „největší užitek“.

To samozřejmě (nejen) v kryptoměnové komunitě vyvolává otázku, zda si Nobelovu cenu zaslouží i stvořitel Bitcoinu Satoshi Nakamoto.

Dejte Nobelovu cenu Satoshimu!

Satoshiho inovace v podobě Bitcoinu otřásla celým finančním průmyslem a dodnes můžeme dozvuky tohoto jedinečného aktu cítit po celém světě. Vynález Bitcoinu v roce 2009 zrodil odvětví v hodnotě 2 bilionů dolarů, které odstraněním potřeby zprostředkovatelů změnilo způsob, jakým vnímáme peníze. Mnohá odvětví, jako umění, obchod, vzdělávání, tuto technologii využily a iniciovaly výzvy, aby zakladatel této revoluční technologie dostal Nobelovu cenu.

Podle Michaela Saylora, generálního ředitele společnosti MicroStrategy, si zakladatel Bitcoinu

„zaslouží Nobelovu cenu v oboru ekonomie za vynález Bitcoinu a následuje Nobelova cena za mír za vynález peněžního systému, který nespočívá na hrozbě násilí“.

Jedním ze základních předpokladů pro udělení ceny je, že musí lidstvu „přinášet co největší přínos“ a masové přijetí technologie bitcoinů a blockchainu tato kritéria pro udělení Nobelovy cenu za ekonomii splňuje. Požadavek na udělení Ceny za mír je pak závislý na skutečnosti, že Bitcoin jako měna k přijetí nevyžaduje násilí. Historie je plná případů, kdy fiat měna vedla k válkám.

Nobelova cena stanovila pravidla

Přestože mnozí kryptoměnoví nadšenci jsou přesvědčeni, že si Satoshi Nakamoto Nobelovu cenu zaslouží, k jejímu získání mu bude stát v cestě několik faktorů. Za prvé, Nobelova cena za ekonomii vyžaduje, aby členové akademií a univerzitní profesoři nominovali jednotlivce a nejčastěji jsou nominovanými jednotlivci renomovaní akademici v oblasti ekonomiky. Kromě bitcoinového white paperu totiž neexistuje žádný jiný akademický dokument, který by bylo možné Nakamotovi připsat.

Kromě toho existuje další požadavek, aby vítěz byl v době udělení ceny naživu. To je ovšem dosti ošemetné, protože poslední známá komunikace Satoshiho Nakamota proběhla před více než 10 lety. Očekává se také, že vítězové Nobelovy ceny vystoupí do 6 měsíců od převzetí ceny s projevem. Není třeba asi dodávat, že díky neznámé identitě Satoshiho Nakamota by pak případné udělení Nobelovy ceny bylo poněkud „netradiční“.

A ještě jedna pikantnost mne napadá: vzhledem k objemu BTC, které Satoshi Nakamoto vlastní, by pak finanční odměna, jež se s Nobelovou cenou pojí a činí 9 milionů SEK (které se ovšem dělí mezi laueráty), byla „jen“ úsměvnou třešničkou celého příběhu.

Závěr

Přestože si Satoshi Nakamoto Nobelovy cenu za Bitcoin a jeho přínos pro lidstvo asi nedočká, tak už jen diskusi o tom lze považovat za zásadní posun směrem ke globálnímu přijetí. Jde o krok, který může vyvolat obrovskou vlnu institucionálních zájmů a vznik pozitivních regulačních předpisů od vlád po celém světě.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michael Saylor

In Satoshi we trust

Michael Saylor

Ale pár z původních vývojářů žije a mohli by to dostat jako tým. Michael je úžasný, ale moh by trochu zvolit, místy je jeho propagace možná už trošku kontraproduktivní..

MOJKA

Hezky napsáno, přesto zkusím Satoshimu poslat korespondenční lístek ať tu odměnu nenechá jen tak a věnuje ji třeba ledním hokejistům Japonska aby se trošičku zlepšili 😀

paulusczechia

Satoshi Nakamoto si Nobelovu cenu jednozačně zaslouží, jelikož peníze a banky tohoto světa jsou novodobé otrokářství (hypo…), takže je to zakladatel myšlenky svobodného světa, kde BTC nemůže být ničím a nikým ovládaný a regulovaný, jelikož je decentralizovaný, každý může jen FUDat, ale nikdo ho prostě nezakáže, nenařídí nějaké poplatky atd.. Kdyby lidi viděli výhody, stačí trochu studovat…tak by hned prokoukli špinavé machiance peněz bank, viz např. QE – kvantitativní uvolňovaní, vytváření peněz z ničeho atd.. BTC má omezené množství a tudíž je ze své podstaty vzácný a má hodnotu, narozdíl např. od dolaru.

Pavel

A co když nasbírám 51 % BTC, stále pak bude platit ničím a nikým ovládaný a regulovaný, jelikož je decentralizovaný? Opravdu můžeme používat slovo decentralizovaný, když někdo bude vlastnit většinu BTC? A v případě, sdílení strategie, čtení článků a sledování YT, kde se tatáž informace přeloží do několika jazyků a v daném jazyce je navíc šířena několika různými kanály platí decentralizovaný systém, nikým ovládány a regulovaný? A v neposlední řadě, za vyšší současné životní úrovně, která je velká nemohou tak náhodou ony nenáviděné banky? Jak by to vypadalo bez těchto bank čistě s BTC? Sathosi zapomněl na jednu poznámku ve white paper a to sice „It is game“. To, že někdo nemá rád nějaký systém, neznamená, že ten systém nefunguje.

Poslední editace 3 let před přes Pavel
paulusczechia

Ten systém je decentralizovaný jak jen může být a je jedno kolik % kdo vlastní, je to první takový systém a proto si zaslouží cenu…nebyl, není ani nebude překonán…FUDy jako reakce na tuto bezprecedentní svobodu samozřejmě jsou, byly a budou…tj docela logické 😉

Pavel

To teda není jedno. Je snadnější získat 51 % BTC než 51 % USD, protože v případě USD to vlastně ani nejde. Na co mi je měna, kterou z větší poloviny někdo drží a ovládá tak její sílu – k ničemu. BTC je experiment a hra, pokud je člověk soudný přistupuje tak k tomu. Fanaticky tvrdit, že BTC je spása a deflační systém je lepší než inflační systém je hloupost, nikdo z BTC maximalistů deflační měnu nepoužíval a tudíž nemůže tvrdit, že je lepší než inflační.

spot_img