Zadržené Bitcoiny se objevují v dražbách

0
(0)

Od svého počátku byly kryptoměny často spojované s černým trhem a nezákonnými činnostmi. Jejich funkcionalita umožňující přímé platby bez nutnosti přítomnosti finančních institucí byla v některých případech využívaná jako způsob k vyhnutí se kontrolám státních institucí a tím pádem zrealizovat nelegální transakce.

Nedávná studie Technologické univerzity v Sydney zjistila, že přibližně jedna čtvrtina uživatelů Bitcoinu a jedna polovina Bitcoinových transakcí je spojená s nezákonnou činností.

Zadržení standardních fiat měn není pro kompetentní orgány žádným problémem. Při digitálních měnách to však tyto instituce už tak jednoduché nemají. Několik úspěchů však už zaznamenaly. V nasledujících řádcích si projdeme případy, kdy vládní orgány byly úspěšné a kryptoměny zabavily.

Europol nedávno připustil, že tři až čtyři miliardy peněz, pocházejících z kriminální činnosti v Evropě, se propere právě  prostředníctvím digitálních měn.

Výkonný ředitel Europolu, Rob Wainwright, zdůraznil, že:

“Výnosy z trestní činnosti jsou zaměněny na Bitcoiny, rozdělené na menší sumy a dané lidem, kteří zdánlivě nemají žádné spojení s trestnou činností a slouží tedy pouze jako bílí koně. Ti je následně znovu zamění za fiat měnu, kterou vrátí zpět kriminálníkům.”

Silk Road

Silk Road byla webová stránka, která fungovala jako online černý trh k prodeji nelegálních drog. Využívala při tom Bitcoin jako platidlo mezi jednotlivými stranami. Po policejní akci, která ukončila činnost tohoto webu v říjnu 2013, americký Federální úřad po vyšetřování (FBI) zatkl zakladatele a zabavil více než 170 000 BTC. V tu dobu tvořili asi 1,5 % všech Bitcoinů v oběhu. Medzinárodní orgány v boji proti nezákonným trhům se činily i o rok později. V listopadu 2014 německá policie ve spolupráci s Europolem a FBI zakročila proti ilegálním internetovým obchodům Hydra a Silk Road 2.0. Ti se rovněž jako jejich předchůdci zabývali prodejem drog. Operace vyústila v zabavení 126 Bitcoinů.

Tip: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Bulharský případ

Dosud pravděpodobně největší operace vedená mezinárodními orgány byla vykonána 19. května 2017 bulharskou policií s podporou Střediska pro vymáhání práva v jihovýchodní Evropě (SELEC).

Výše jmenované instituce rozložily organizovanou zločineckou skupinu. Ta se v několika  evropských zemích snažila podplácet celníky. Jejich cílem bylo infikovat počítačové systémy celní správy virem, aby se vyhnuli placení daní. Výsledkem policejního vyšetřování bylo zadržení skutečně impozantního počtu 213 519 Bitcoinů.

Mohlo by vás zajímat: Záhadný osud zabavených bitcoinových peněženek

Kde končí zadržené Bitcoiny?

Zabavení digitálních měn je stále více výsledkem mezinárodních vyšetřování. Jednotlivé vnitrostátní orgány však musely začít uvažovat o tom, jak se zadrženými obnosy kryptoměn naloží. USA, jako první ze všech států, začaly tuto problematiku řešit organizováním aukcí.

U.S. Marshals Service (USMS), federální agentura na prosazování práva v rámci amerického ministerstva spravedlnosti, vydražila různé množství Bitcoinů zadržených několika státními orgány. Jedna z posledních aukcí se uskutečnila 11. ledna 2018. USMS na ní vydražila celkově 3 813 Bitcoinů ve třech etapách (2 500 BTC, 500 BTC a 813 BTC).

Vzhledem k ceně Bitcoinu, která byla v den uzávěrky aukce přibližně 11 500 USD za 1 BTC, byla státní pokladna rázem bohatší o 44 milionů dolarů. Stejný postup se rozhodli aplikovat i v Německu, čímž se do aukce dostane již zmíněných 126 Bitcoinů zadržených při zrušení Hydry a Silk Road 2.0

A jak se rozhodnou v Bulharsku? Podle ceny v době jejich zabavení by hodnota 213 000 zadržených Bitcoinů stačila na to, aby zaplatila jednu pětinu bulharského státního dluhu. Objevily se však i pochybnosti o tom, zda je tato zpráva vůbec pravdivá. Více o celém případě si můžete přečíst v našem článku : Bulharsko vlastní více než 200 000 BTC! Nebo ne?

Závěr

Vzhledem k extrémní rychlosti, kterou se mohou kryptoměny převádět mezi peněženkami, státy a kontinenty, budou muset mezinárodní orgány spolupracovat stále více. Zabavení a následné uvedení digitálních měn do dražby v případě potvrzení nezákonného použití, by však mělo být dostatečně odstrašujícím prostředkem pro pachatele trestných činů. A v některých případech i dobrým zdrojem příjmů pro státní pokladny.

Zdroj:
cointelegraph.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img