Tržní hodnota skoro čehokoliv spojeného s AI (umělou inteligencí) raketově roste a začínají se objevovat varování že se to nápadně podobá tzv. dot com bublině z konce 90. let.
Dot com bublina
Bublina dot com byla érou, kterou definovalo šílenství podobné zlaté horečce. Investoři do rizikového kapitálu, kteří chtěli vydělat na nové lukrativní technologii, investovali velké částky do společností, které sice slibovaly, že změní svět, ale ještě neprokázaly svou životaschopnost. A když naprostá většina těchto podniků nakonec neuspěla, zkrachovala a spolykala zhruba 5 bilionů dolarů.
Wall Street Journal varuje před AI bublinou
Jak uvádí portál The Wall Street Journal [1] ve své nové zprávě, je dnes stejná energie zlaté horečky cítit i na rostoucím trhu s umělou inteligencí. Rizikové fondy až příliš rády vkládají obrovské částky peněz do rostoucího počtu firem zabývajících se umělou inteligencí. A to i do těch, které ještě nedosáhly zisku. Nebo dokonce ještě ani nepředstavily žádný produkt.
AI akcie zatím rostou
Investoři ale zatím stále investují a podle WSJ jejich akcie zatím stále rostou. Například akcie společnosti Nvidia, výrobce čipů, jehož grafické procesory jsou vyhledávány pro projekty AI, se letos ztrojnásobily. A ceny akcií technologických gigantů jako Meta, Microsoft a Amazon, které všechny pracují na technologiích AI, prudce vzrostly o 154 %, 65 % a 35 %.
Podobnosti i rozdíly
Další nápadná podobnost mezi AI a dot com? Koncentrace trhu. Podle WSJ tvoří deset největších akcií v indexu S&P 500 právě teď více než třetinu celého trhu a tato „koncentrace“ je „tržní příběh, který se nejvíce podobá internetové bublině“.
Naopak většina největších hráčů v odvětví umělé inteligence jsou dlouholetí giganti ze Silicon Valley a na vývoji této technologie pracují již delší dobu. Vzpomeňte si na společnosti Google, Meta, Microsoft, Amazon atd. Některé z těchto firem dokonce přežily dot com bublinu a dokázaly se udržet nad vodou uprostřed různých technologických trendů.
Závěr
I v případě prasknutí bubliny se některé podniky zabývající se umělou inteligencí pravděpodobně udrží. Ale spousta z nich pravděpodobně ne a vzhledem k tomu, co víme o bublině dot com, je obezřetnost více než oprávněná.