Worldcoin – více otázek, než odpovědí

4.7
(7)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Podíváme se blíže na Worldcoin, novinku, která vzbuzuje mnoho nadšení, ale i skepticismu a kritiky. Jaké otázky by si měl klást každý, kdo uvažuje nad pořízením tohoto tokenu a jaké jsou odpovědi?

Co je Worldcoin?

Podle webových stránek projektu a white paperu, který je veřejně dostupný: “Worldcoin se skládá ze sítě digitální identity zachovávající soukromí (World ID) postavené na důkazu osobnosti (Proof-of-personhood, PoP) a, pokud to zákony umožňují, z digitální měny (WLD). Každý člověk má nárok na podíl ve WLD jen proto, že je člověkem. World ID a WLD v současné době doplňuje World App, první frontend k World ID a Worldcoin Protocol, který vyvinul tým přispěvatelů v Tools for Humanity (TFH).”

Už v této chvíli se začínají objevovat další otázky – co je to důkaz osobnosti, co to znamená, pokud to zákony umožňují, a co je Tools for Humanity?

Co je důkaz osobnosti? Kde zákony neumožňují získat WLD a co je Tools for Humanity?

Podle white paperu: “Pro vysoce klíčové případy použití, jako je globální UBI, demokratická správa umělé inteligence a projekt Worldcoin, je zapotřebí vysoce bezpečný a inkluzivní mechanismus PoP, který zabrání vícenásobným registracím. Proto komunita vývojářů Worldcoinu spolu s Worldcoin Foundation pokládá základy vysoce bezpečného mechanismu PoP pomocí World ID. World ID se vydává každému jedinečnému člověku prostřednictvím biometrických ověřovacích zařízení, přičemž prvním takovým zařízením je Orb.”

Aha, takže další otázky, co je globální UBI, co je Worldcoin Foundation a co je Orb?

O UBI si můžete přečíst v jednom našem článku, Orb popisujeme níže a Worldcoin Foundation je nezisková společnost, registrovaná na Kajmansých ostrovech.

Ještě ke zbývajícím dvěma otázkám, zákony neumožňují získat WLD občanům USA. Což je poněkud zarážející, když se dá předpokládat, že USA bude jedním z největších trhů pro AI…

Tools for Humanity je organizace, která stojí za projektem Worldcoin: “Tools for Humanity je globální společnost zabývající se vývojem softwaru a hardwaru, která pomohla spustit projekt Worldcoin a nadále poskytuje podporu nadaci Worldcoin Foundation, kromě toho provozuje World App.”

A jsme zase u otázek – jak tedy funguje decentralizace, pokud za projektem stojí globální společnost? Co je to za organizaci, která je registrovaná v daňovém ráji? Tady už si zkuste odpovědět sami podle toho, jak moc vám tyto otázky připadají důležité vzhledem k vašim preferencím.

Co je digitální měna WLD?

Worldcoin je tedy podle white paperu víc, než jen digitální měna. Co tedy konkrétně je digitální měna WLD? A opravdu ji rozdávají zdarma jen za registraci? Podle white paperu: “Worldcoin (WLD) je token ERC-20 v síti Ethereum Mainnet. Jednotlivci budou dostávat své uživatelské granty v síti Optimism Mainnet. Většina transakcí WLD se proto bude pravděpodobně odehrávat v síti Optimism. V případě potřeby lze token přemostit zpět na Ethereum prostřednictvím mostu Optimism.”

Zvláštní je, že se nikde jinde příliš otevřeně neuvádí, že WLD je token ERC-20. A ano podle dostupných informací dostane každý, kdo se zaregistruje, 20 WLD. Poté, co fyzicky naskenuje svoji duhovku pomocí zařízení Orb.

Co je Orb?

Orb je biometrické ověřovací zařízení. Aktuálně jich je po celém světě kolem 1 500, nejblíže máme asi to v Berlíně. Pokud chcete, můžete se přihlásit a stát se Operátorem Orbu, za což budete dostávat odměnu, za každého nového registrovaného. “Po návštěvě biometrického ověřovacího zařízení Orb obdržíte průkaz World ID.”

Aha, takže kdokoliv se může registrovat jako operátor? A jak je zajištěná bezpečnost sesbíraných biometrických údajů? Pokud budete googlit, objevíte informace, že se s nimi už obchoduje na černém trhu. Oficiální vyjádření představitelů se ale dohledat nepovedlo, kromě vágního připuštění incidentů, spojených s černým trhem a tvrzením, že se problém týká pouze jednotlivých případů.

Co je tedy cílem projektu?

To zjistíme poměrně snadno z white paperu, ale tady už jsou definice obecnější: “Posláním projektu Worldcoin je vybudovat největší světovou identifikační a finanční síť jako veřejně prospěšnou službu, která poskytne vlastnické právo všem. Klíčovou součástí projektu je vývoj infrastruktury, která bude důležitá pro svět, v němž hraje umělá inteligence stále důležitější roli.”

Tady je zajímavá zmínka o umělé inteligenci, vzhledem k tomu, že jeden ze zakladatelů projektu, Sam Altman, je také spoluzakladatelem OpenAI, tedy firmy, která stojí za ChatGPT a raketovým nárůstem zájmu o AI, tedy hned po otázce, proč by nějaká firma budovala zdarma a bez očekávání nějaké zásadní výhody takovou masivní síť jako veřejně prospěšnou službu?

Cui bono?

Po důkladném prozkoumání projektu Worldcoin je potřeba se ptát jednou z nejstarších otázek vůbec – Cui bono? Kdo z toho projektu bude mít nakonec prospěch? Co z toho projektu budete mít vy, když se zaregistrujete a získáte tak nějaké tokeny? A co společnost, registrovaná v daňovém ráji, napojená na několik dalších velkých firem, jako je OpenAI, nebo třeba Microsoft, která získá vaše jedinečné biometrické údaje? A to jsme se ještě vůbec nepustili do rozboru kritiků projektu, jako je například Vitalik Buterin – tak třeba příště, pokud vás to bude zajímat. Nebo se můžete ponořit do zdrojů pod článkem, ale je to na dlouho 🙂

Závěr

Základní myšlenka projektu je zajisté fascinující. Provedení ale už vyvolává mnoho otázek a je na každém, jestli se rozhodne do toho jít, nebo ne. V každém případě budeme Worldcoin dál sledovat a budeme vás informovat o jeho vývoji.

anycoin

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Martin
Hodnocení článku :
     

Příliš mnoho otázek a příliš mnoho smradu.

Petr Hejlek
Hodnocení článku :
     

Díky za super článek 👍

spot_img