Worldcoin vzbuzuje obdiv i skepsi

4.4
(8)

Worldcoin je ambiciózní projekt, jehož spoluzakladatelem je Sam Altman, generální ředitel společnosti OpenAI. Nedávno se dostal na titulní stránky mnoha novin poté, co byl na trh uveden jeho ekosystémový token.

Od svého vzniku 14. března vzbuzuje v kryptoměnové komunitě či v Silicon Valley nejen obdiv, ale i skepsi.

Worldcoin se představuje

Hlavní vizí Worldcoinu je cíl řešit nerovnost v příjmech a převratné online ověřování identity. Aby toho bylo dosaženo, projekt zavedl World ID, globální digitální pas určený k uložení do chytrých telefonů uživatelů.

Pomocí World ID mohou jednotlivci na webových stránkách prokázat svou “lidskost”, aniž by museli prozradit osobní údaje, jako je například telefonní číslo. Autoři projektu se tak snaží snížit závislost na tradičních metodách identifikace.

Dne 8. května pak Worldcoin vydal kryptoměnovou peněženku, která je přístupná ověřeným uživatelům. Po registraci World ID mohou uživatelé využívat bezpoplatkových (gas-free) převodů, které k ověření vyžadují pouze telefonní číslo nebo sken oční duhovky.

Aby zmírnily obavy o soukromí, vývojáři ujistili, že projekt neukládá poskytnuté údaje uživatelů, ale spíše generuje zero-knowledge důkaz, aby se tak ověřila jejich lidskost bez odhalení citlivých informací.

V reakci na jeho spuštění oznámilo několik významných kryptografických burz, včetně Binance, Bybit, OKX, Gate a Huobi, že plánují uvést token Worldcoin na svých platformách. To znamená rostoucí přijetí projektu v rámci odvětví.

Ne vše je ale tak růžové

Nicméně ne všechno jde úplně hladce. Bezpečnostní firma PeckShield, která se zabývá děním na blockchainu, již zaznamenala falešný Worldcoin token. Ten vykazuje jasné známky rug-pull (schéma podvodu, kdy anonymní zakladatelé klamou lidi ve snaze je přesvědčit, aby investovali peníze do projektu, který je pak opuštěn).

Navzdory podpoře, které se Worldcoinu dostalo z mnoha stran, čelil také odporu některých důležitých členů komunity. Zejména pak ze strany bývalého generálního ředitele Twitteru a velkého fanouška Bitcoinu (BTC) Jacka Dorseyho. Dorsey vyjádřil obavy z myšlenky, že by globální finanční systém měly vlastnit korporace nebo státy.

Přesto projekt zaznamenal působivý zájem, o čemž svědčí více než 2 miliony přihlášek k iniciativě World ID ze 14. července.

Sám Sam Altman vyjádřil optimismus a na Twitteru napsal, že by rád rozšířil počet přihlášených uživatelů až na ohromující 2 miliardy. Na posílení a rozvoj svého decentralizovaného identifikačního systému a kryptopeněženky World App získal 25. května projekt finance ve výši 115 milionů dolarů.

Závěr

Projekt využívá pokroky v oblasti umělé inteligence a představuje decentralizované řešení chránící soukromí. To jednotlivcům umožní vetší kontrolu nad jejich online identitou a zvýší kybernetickou bezpečnost.

Worldcoin pokračuje ve svém úsilí v řešení příjmové nerovnosti a utváření budoucnosti ověřování digitální identity. Nutno dodat, že nejen jeho příznivci, ale hlavně kritici bedlivě jeho pokrok sledují a kontrolují.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mirek

Za co obdiv?

Čumsem

Souhlas, je to naprostá kravina čpící vychcaností.

an onym

A k tomu se potřebuje samostatný token? Taky mi na tom něco nehraje.

Anon

Lákadlo bezplatných kryptomien, ktoré môžu byť časom zamenené za FIAT, sa zdá byť veľmi silné. Ale nič nie je zadarmo! Dostanete ho výmenou za svoj sken dúhovky. Už teraz sa ponúkajú tieto skeny na čiernom trhu a samotná platforma s tým nemá problém.
Dúhovka je najstabilnejšia a najodolnejšia unikátna značka vašej osoby. Je spoľahlivejšia ako overenie tváre či otlačok prstu. Zverujete tak centralizovanej spoločnosti silné dáta a veríte, že ich nezneužije a súčasne musíte veriť, že tieto dáta neuniknú z vášho mobilu. Nie je to prvý krát, čo bol Worldcoin zasiahnutý bezpečnostným rizikom. Hackeri boli schopní nainštalovať malware pre zber hesiel do zariadenia operátorov WorldCoin, ktorí spravujú biometrické zariadenia spoločnosti. Má cenu podstupovať takéto riziko?

spot_img