Jak AI změní finanční trhy a trading?

4.7
(9)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Nástup umělé inteligence (AI) odstartuje novou éru na kapitálových trzích a bude znamenat revoluci nejen v investování, ale i v řízení a oceňování společností.

Generativní umělá inteligence, podmnožina umělé inteligence (AI), je schopna vytvářet složité texty, zvuky a obrazy. Její schopnost porozumět a generovat text podobný lidskému se stala čím dál více využívaným nástrojem v různých odvětvích, včetně finančního.

Od algoritmického obchodování k AI

Historie AI na burzách sahá až k nástupu algoritmického obchodování, což je typ automatizovaného obchodování prováděného počítačem pomocí algoritmu vyškoleného k rozpoznávání minulých vzorců. Tato technologie přispěla k tomu, že obchodování je efektivnější a méně náchylné k lidským chybám. Generativní umělá inteligence se však chystá postoupit o krok dál.

Investování: Vzestup retailových analytiků

Generativní umělá inteligence demokratizuje oblast, která byla dříve vyhrazena jen pro velké investiční a hedgeové fondy a další velké společnosti. Již dnes je generativní AI schopna syntetizovat aktuální zpravodajské titulky, finanční data a online sentiment – a analyzovat je na v řádu milisekund, což z ní činí cenný nástroj pro vysokofrekvenční obchodování. Díky nové funkci ChatGPT code interpetation se navíc datovým analytikem může stát téměř kdokoli.

Využití AI pro analýzu dat

Zpracováním velkých a rozmanitých souborů nestrukturovaných dat může generativní AI provádět řadu úkolů, včetně klasifikace, úprav, shrnutí, odpovědí na otázky a přípravy nového obsahu. To poskytne cenné poznatky o trendech na trhu, což umožní přijímat informovanější rozhodnutí a vyvíjet efektivní obchodní strategie. Generativní umělá inteligence může navíc výrazně zlepšit reporting, vztahy s investory a přípravu informačních materiálů.

Rizika integrace AI

Integrace generativní umělé inteligence do kapitálových trhů však není bez problémů. Schopnost této technologie generovat realistické falešné údaje a dezinformace představuje potenciální hrozbu pro stabilitu trhu.

Zatímco demokratizace analýzy dat posílí drobné investory, může také způsobit, že trhy budou více reagovat na sociální média a falešné zprávy a budou volatilnější, což představuje vlastní soubor rizik.

Demokratizace analýzy dat by navíc mohla vést k přesycení trhu nezkušenými analytiky, což by mohlo vést k další volatilitě trhu.

Závěr

Stojíme na prahu nové éry, a tak je potenciál generativní umělé inteligence pro transformaci nejen kapitálových trhů skutečně obrovský. Souhlasíte? Využíváte nějaké AI nástroje pro obchodování? Nebo nesouhlasíte a jste spíš na straně těch, kteří před nástupem AI varují? Podělte se v komentáři pod článkem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img