Budoucnost peněz může představovat univerzální základní příjem

4.3
(11)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Pandemie koronaviru Covid-19 rozvířila debatu o digitálních měnách vydaných centrální bankou (CBDC). Budoucnost peněz by mohla přinést i univerzální základní příjem (UBI). Co to pro budoucnost peněz znamená?

Proč na UBI tolik záleží?

O univerzálním základním příjmu se diskutovalo již v 17. století, kdy první myšlenku načrtl francouzský matematik a politolog Nicolas de Condorcet. Vypracoval také kritérium pro zpracování volebních výsledků a teorii o většinovém rozhodování.

Debatu o univerzálním základním příjmu opět začal americký kandidát na prezidenta a obhájce kryptoměn, Andrew Yang. Na konceptu univerzálního základního příjmu založil i svoji vlastní volební kampaň. Na svém oficiálním Twitteru Andrew Yang napsal:

„Víte co by pomohlo před krizí, během krize a po krizi? Univerzální základní příjem.“

Nezaměstnanost ve Spojených státech amerických dosáhla nového rekordu, když o podporu v nezaměstnanosti zažádalo rekordních 33 milionů občanů. Význam univerzálního základního příjmu je tak důležitější než kdy předtím.

Kromě teorie UBI se v americkém kongresu projednávala i digitalizace amerického dolaru. Na konceptu digitálního dolaru již pracují přední američtí ekonomové a prvního whitepaperu bychom se měli dočkat v následujících týdnech.

Baraka Ben-Ezera, zakladatel společnosti SFB Technologies se rozhovořil o současné krizi.

„Neočekávám, že by právě teď jiné země vydávaly peníze, kde je peněžní zásoba zcela decentralizovaná a nové peníze rozdělené na jednoho obyvatele. Během krize však většina zemí bude vydávat staré fiat měny, které mohou jen tisknout a nafukovat do neomezeného množství. Peníze nejdou lidem, ale pravděpodobně do bank.“

Závěr

Centrální banky již předpovídají pokles růstu ekonomiky. S aktuální nejistotou se digitální měny vydané centrální bankou, kryptoměny a univerzální základní příjem jeví jako nejlepší možné řešení před možnou finanční recesí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
PAVA

digi měny vydávané centrálními bankami budou stejně manipulativní jako fiat akorát v digi podobě…..

ppetr1

O univerzálním základním příjmu se diskutovalo již v 17. století – je to cesta do pekel.to je snad kazdemu jasne jen politikum nikoli.lidi by si to ovsem prali.sedet doma na zadku a nic nedelat . nestarat se bude casem zhoubou lidstva.nastesti mame btc 🙂
ani bych se nedivil hodnote btc 1 mio za 10 let.

spot_img