Vitalik Buterin: Parler má právo na existenci. Ethereum může pomoct vyrovnat podmínky

5
(3)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Parler, sociální aplikace zaměřená na svobodu projevu, má za sebou drsný týden. Big Tech společnosti jí odstraňují kvůli situaci v USA, kdy Trumpovi příznivci konali nájezd na Kapitol. 

Parler má existenční problémy

Potírání “škodlivých zpráv” způsobuje problémy sociálním sítím a platformám zaměřeným na svobodu projevu. Aplikace sociálních médií milující svobodu slova, která přilákala konzervativce poté, co Donald Trump prohrál volby, byla rozdrcena platformami Big Tech.

Parler byl stažen z obchodů Google a Apple a cloudových služeb Amazonu. Mnozí se shodli, že by však neměl být úplně rozdrcen a stažen z internetu, i když se jim nemusel líbit dav protestujících, z nihž se některým podařilo proniknout do kongresu.

Vitalik Buterin je proti stažení aplikace

Navzdory tomu, že se zde lidé mohou domlouvat ohledně protivládních protestů, které by ostatně měly být v demokratickém světě povoleny, Vitalik Buterin platformu hájí. Zakladatel Etherea zastává názor, že „Parler má právo na existenci.“

Uvedl:

„Myslím, že globální konverzační médium je cenná věc. Obávám se, že „výchozí“ politická filozofie (jak liberálně-demokratická, tak i jiná) bude tlačit na správu sociálních médií velmi státně zaměřeným směrem, což by mohlo narušit jakoukoli podobu takové věci.“

A dodává:

„Pokusy srazit Parlera jsou velmi znepokojivé. Apple, Google a AWS se mnohem více podobají “běžným poskytovatelům infrastruktury,“ než stránkám sociálních médií. Parler má právo na existenci, tečka.”

Kryptoměny a decentralizace představují naději pro svobodu projevu

Kryptoměny včetně Etherea zde hrají určitou roli i podle Hudsona Jamesona. Jameson je spoluzakladatelem společnosti Ethereum Cat Herders, která pomáhá koordinovat vývoj Etherea. Jameson zdůraznil protokoly Web3, jako jsou Tor a Ethereum, a řekl, že zákaz „absolutně zvyšuje potřebu decentralizovaných systémů odolných vůči cenzuře.“

Dále uvedl:

„Nikdy neřeknu, že by platformě mělo být programově zakázáno používat základní vrstvu Ethereum. Toho je téměř nemožné dosáhnout a jde to proti našemu étosu.“

Vitalik pak ohledně kryptoměn dodává:

„Je to nestátně orientovaný ekosystém, který se již musel potýkat s obtížnými otázkami politické filozofie.”

Unstoppable Domains

Další zajímavou ukázkou blockchainu a decentralizace jsou “nezastavitelné domény” postavené na blockchainu (Zilliqa, Ethereum). Brad Kam, generální ředitel Unstoppable Domains, vysvětlil, že tyto názvy domén jsou odolné vůči cenzuře, protože je nikdo nemůže vzít jejich majitelům. A mohou přesměrovat lidi na weby hostované v systému InterPlanetary File System, což je peer-to-peer webhostingový protokol. Tím pádem ani Amazon, ani vláda nemohou tento web zastavit. 

Závěr

Parler má právo na existenci. To však neznamená, že Vitalik, Jameson nebo Kam doufají, že se Ethereum stane útočištěm pro ty, kteří jsou vyhoštěni ze všech ostatních, např. za vybízení k násilí.

„Doufám, že komunita Etherea vytvoří sociální tlak, který by jasně ukázal, že nechceme projevy nenávisti,”

..dodává Jameson. Kam souhlasí a uzavírá:

„Rozdíl je v tom, že uživatelé budou mít větší výběr a žádný jednotlivec nebo hrstka aplikací nebude moci rozhodnout, co se stane na internetu.”

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Sarka Farka

Státní forma oligarchie je demokracie, pokud nemá strach. Když ho má, tak je to fašismus. Bucharin
Přesně to ted vidíme v USA ale i u nás v evropě

spot_img