Turecko přijímá bitcoin a tether, zatímco lira stále klesá

4.8
(6)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Volatilita turecké liry nutí Turky přijímat kryptoměny jako platební prostředek i uchovatele hodnoty. Národní měna země ztratila od září 2021 vůči dolaru 40 % své hodnoty, což mnohé vede k tomu, aby se obrátili k bitcoinu a tetheru jako k alternativám.

Turci se zbavují liry

Po téměř dvou desetiletích nezřízeného růstu nyní Turecko trpí ničivou inflací, která srazila jeho národní měnu na kolena. Turecko, kdysi prosperující ekonomika, nyní visí na vlásku a snaží se liře vštípit jakoukoli hodnotu.

Jeho občané jsou však stále skeptičtější ke schopnosti vlády zabránit úplnému znehodnocení měny a obracejí se k ještě volatilnějšímu aktivu, aby se zajistili proti případné krizi – ke kryptoměnám.

Nedávné údaje blockchainové analytické společnosti Chainalysis ukázaly, že objemy obchodů s kryptoměnami využívajícími liru dosáhly ve 4. čtvrtletí roku 2021 pětikvartálního maxima, přičemž v průměru se na burzách Binance, BtcTurk a LocalBitcoins zobchodovalo 1,8 miliardy dolarů denně.

Více než polovina obchodů proti liře se v prosinci týkala Tetheru (USDT). Lira se stala nejobchodovanější fiat měnou vůči USDT, čímž předstihla americký dolar i euro.

Neúspěšné snahy

Rostoucí apetit po stablecoinech v Turecku pramení z odvěkého způsobu, jak v této zemi přečkat ekonomické turbulence – držet své peníze v dolarech. Podle deníku Wall Street Journal tvoří dvě třetiny tureckých bankovních vkladů cizí měny, přičemž většinu z nich tvoří dolary a eura.

Obrovské vklady v cizích měnách nezůstávají bez povšimnutí turecké centrální banky, která si půjčuje dolary od soukromých bank, aby mohla intervenovat na devizových trzích a zajistit tak liře určitou oporu. Protože však většina snah centrální banky o podporu měny byla neúspěšná, mnozí Turci ztratili i tu malou důvěru, kterou měli ve svou vládu i v banky v zemi.

Mnoho z nich se domnívá, že finanční krize je nevyhnutelná. Pokud by k ní došlo, nastal by spěch s výběrem dolarů – které by se musely od centrální banky vzít zpět.

„Existuje určitá otázka, zda by vláda dokázala dolary zajistit. V nejhorším případě se někteří obávají, že by vláda mohla donutit banky, aby dolarové vklady převedly na liry,“

– uvedl deník Wall Street Journal.

Aby se tomu vyhnuli, desetitisíce Turků vyměňují své dolary držené bankami za USDT a poté používají stablecoin jako bránu k bitcoinu.

„Volatilita turecké liry a rostoucí inflace zaznamenaná v posledních měsících vedla naše investory k tomu, že v dlouhodobém horizontu považují kryptoměny za výnosnou investici a v krátkodobém horizontu za zajištění proti inflaci,“

– uvedla Esra Alpayová, marketingová ředitelka turecké kryptoburzy Bitlo.

Závěr

Pro Turky se jedná o vážný důvod pro přijímání bitcoinu a tetheru. Jak myslíte, že se tamní situace bude vyvíjet? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

5 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: