Švýcarská centrální banka testuje velkoobchodní CBDC s obchodními partnery

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Švýcarsko učinilo další krok k objasnění plánu integrace digitálních měn centrálních bank (CBDC) do současného finančního systému. 

Švýcarská národní banka (SNB), centrální banka země, dokončila se svými partnery druhou fázi projektu Helvetia integrací velkoobchodního CBDC do stávajících back-office systémů a procesů pěti bank, jmenovitě Citi, Credit Suisse, Goldman Sachs, Hypothekarbank Lenzburg a UBS.

Banka pro mezinárodní platby a švýcarský poskytovatel služeb finanční infrastruktury SIX se jako partneři SNB připojili k projektu Helvetia Phase II, který se uskutečnil ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021.

Projekt Helvetia

Projekt Helvetia, koncipovaný jako vícefázové vyšetřování vypořádání tokenizovaných aktiv v penězích centrální banky, si klade za cíl připravit centrální banky na budoucnost, kde jsou tokenizovaná finanční aktiva založená na DLT normou. Projekt se zaměřuje na řešení provozních, právních a politických otázek týkajících se vyrovnání. Oficiální oznámení uvádí, že nedostatek existující systémové platformy založené na DLT neznamená, že takové platformy v budoucnu nebudou.

Švýcarsko bylo ideální zemí pro pokračování v experimentu, protože vydání velkoobchodního CBDC, jenž se specificky používá k vypořádání mezibankovních převodů a souvisejících velkoobchodních transakcí, na distribuované platformě DLT provozované a vlastněné soukromou společností je podle zákona možné.

Druhá fáze projektu Helvetia zkoumala vypořádání mezibankovních, měnověpolitických a přeshraničních transakcí na testovacích systémech SIX Digital Exchange (SDX), švýcarském systému hrubého vypořádání v reálném čase — SIX Interbank Clearing (SIC) — a základním bankovnictví.

„Aby mohly centrální banky pokračovat v plnění svých mandátů zajišťovat měnovou a finanční stabilitu, musí zůstat na vrcholu technologických změn,“

Poznamenala členka představenstva SNB Andréa M. Maechler.

„Projekt Helvetia je ukázkovým příkladem toho, jak toho dosáhnout“

Závěr

První fáze projektu Helvetia proběhla v prosinci 2020 a zaměřila se na vydání velkoobchodního CBDC. Dočkáme se švýcarské digitální měny již v tomto roce?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img