Trhy pod lupou: Jak dlouho potrvá euforie?

4.3
(7)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Původně se čekalo, že hlavní zprávou budou výsledky amerických voleb do Senátu a do Sněmovny reprezentantů. Volby měly ukázat, jak moc Američané jsou rozhněvaní na současnou demokratickou vládu, která nebojuje dostatečně účinně proti inflaci, a to zejména růstu pohonných hmot, a jež vydává velké prostředky na ukrajinskou válku. Léta chronicky nevyrovnaný amerických státní rozpočet se těmito výdaji dostává ještě do větší propasti. Což je v době, kdy rostou úrokové sazby na dolaru a tím pádem i výnosy amerických dluhopisů, vražedná kombinace. Burza stejně jako život v sobě skrývá spoustu překvapení. Komentáře k volbám zastínily dvě události: zveřejnění údajů o americké inflaci a pád kryptoburzy FTX.

Rovnováha sil v Americe

Ještě než se pustíme do hlavního tématu, zastavme se u výsledků amerických voleb. Dopadly nerozhodně. Hodně analytiků očekávalo, že demokraté prohrají v důsledku zmateného vystupování Joea Bidena. Americký prezident zásobuje veřejnost nejrůznějšími přešlapy a přeřeky, které budí pochybnosti o jeho duševním zdraví. Otázkou je, kdo vlastně řídí Bílý dům, když to nemůže být současný prezident? Dobré výsledky demokratů si Biden vyložil jako zelenou kartu pro svou kandidaturu za dva roky. Volby dopadly remízou, avšak republikáni lehce posílili a nyní budou moci víc kontrolovat vládu demokratů.

Právě to je pro trhy nejdůležitější zpráva, rovnováha jim svědčí. Nebude docházet k excesům v podobě zbytečného rozdávání různých druhů pomocí ze strany demokratů. Zároveň se můžeme konečně dočkat alespoň náznaku konstruktivního řešení konfliktu na Ukrajině. I když výsledky amerických voleb prakticky zapadly, z dlouhodobého hlediska skončily velmi dobře. Investoři tak mohou mít radost.

Inflace v USA zpomaluje

Příjemné překvapení nachystal také americký statistický úřad. Analytikové čekali, že inflace bude nižší než v předchozím měsíci září, kdy dosáhla 8,2 %. Odhad byl na úrovni 8 %, protože panuje konsenzus, že se již nacházíme za inflačním „peakem“. Tuto skutečnost potvrzuje jak graf, tak i výraznější pokles inflace, která byla 7,7 %. Trhy automaticky vybuchly v enormní euforii, index Nasdaq za pouhý jeden den přidal 6 %. Nadšení dokázalo zastavit i propad bitcoinu. Investoři se nechali unést, protože menší inflace posiluje předpoklad, že Fed nebude již tak agresivní v utahování měnové politiky. Euforie, přestože už poněkud menší, pokračovala i následující den. Bude velmi zajímavé sledovat, zda trhy vystřízliví a vrátí se k normálu, nebo budou pokračovat v dalším růstu.

Zde se ovšem nachází hned několik ale, nemáme totiž tak krátkou paměť jako velká část investorů. V srpnu vyprovokovala růstová rallye šéfa Fedu Jeroma Powella k ještě většímu utažení měnové politiky. Překotný růst trhů za současných podmínek je jen přifukování bubliny. Dokud bude Fed zvedat sazby, trhy zkrátka musejí pomalu klesat. Je to mechanický zákon. Dlouhodobý pohyb nahoru by jen živil nezdravou spekulaci.

Nic není jisté

Jako by měl investor zachovat chladnou hlavu v časech velkých propadů, měl by také zůstat stoicky klidný při rychlých růstech. Uveďme si hned několik důvodů, proč nepropadávat bezbřehému nadšení a nevrátit se s celým kapitálem na finanční trhy. To, že Fed nebude tak přísný, je zaprvé pouze předpoklad. Jerome Powell má sice v rukou dobrý argument nezvedat sazby o 75 bazických bodů, ale nemusí ho použít. Jelikož se navíc další zasedání Fedu koná až 14. prosince, budeme mít do té doby čísla o listopadové inflaci, která budou mít daleko větší váhu než ta říjnová. Jelikož je zatím nikdo nezná, není dobré sázet vše na to, že inflace ještě víc poklesne.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

I pro razantní zvednutí úrokové sazby existují dobré důvody. Inflace 7,7 % je ještě velmi daleko od dvouprocentního cíle. Když se podíváme na dvouletý graf inflačního růstu v USA, zjistíme, že inflace začala stoupat přesně před rokem. Jelikož jde o meziroční srovnání, porovnává se současný údaj s hodnotou, která byla již vyšší než v předchozích měsících. Inflace má tedy pořád silnou dynamiku a nižší čísla je nutné relativizovat.

Co se týče růstu akcií, stačí si vzpomenout na náš cyklus článků o výsledcích GAFAM. Tyto obrovské firmy zažily s výjimkou Applu oprávněně silné výprodeje. Vysoké sazby a silný dolar budou dusit ekonomický život i nadále. Zpomalení růstu sazeb nic nemění na medvědím trendu, který bude za chvíli podložený i fundamenty. Opatrnosti není na finančních trzích nikdy dost. Historicky se ukazuje, že trhy mají tendenci klesat i po pivotování, tedy po změně měnové politiky, obrat nastává až za několik měsíců. Z toho vyplývá, že by mohlo být dobré vrátit se na trh v druhém čtvrtletí příštího roku. Samozřejmě za předpokladu, že nás Fed už ničím nepřekvapí.

Indexy se oděly zeleně

Při pohledu na světové indexy lze nabýt dojmu, že buď došlo k míru na Ukrajině, nebo se inflace v USA konečně dostala pod 2 %. Trhům dnes stačí velmi málo, aby propadly růstovému šílenství. Nejodolnější dobré náladě byly čínské akciové trhy. Burza v Šanghaji vyrostla jen mírně, o 0,54 %. Zato ta hongkongská, tažená nahoru akciemi obchodovanými na amerických trzích jako Alibaba nebo Baidu zažila velmi dobrý týden a stoupla o 7,21 %. Japonský index Nikkei pak přidal solidních 3,91 %.

Burzy v Evropě rostly taktéž velmi dobře, ale o něco méně než v USA. Důvod je zřejmý. Evropské akciové indexy obsahují daleko více cyklických firem, jež jsou o něco odolnější vůči zvedání úrokových sazeb. A samozřejmě nesmíme zapomínat na odlišnost situací v USA a v Evropě. V prvním případě inflace zpomaluje, což není zdaleka případ eurozóny. Zde boj s inflací teprve začíná. Zatímco německý Dax vyrostl o 5,68 %, francouzský CAC stoupal o poznání méně, přidal 2,78 %. Britský FTSE se dokonce propadl do ztráty -0,23 %.

V USA však euforie neznala mezí. Průmyslový Dow Jones si přilepšil o 4,14 %, index S&P 500 přidal solidních 5,9 % a vítězem se stal technologický Nasdaq s růstem 8,10 %.

Boj bitcoinu o důvěru

V posledním díle našeho cyklu jsme psali o tom, že se bitcoin možná nadechuje k lepší zítřkům. S tím je ovšem alespoň na několik týdnů a možná i měsíců konec. Kurz bitcoinu zažil strmý pád, když se zavřela kryptoburza FTX. Její krach je nyní zřejmě neodvratný. Bitcoin se propadl pod 16 000 dolarů.

Jeho kurzu poté pomohly dvě věci. Objevily se spekulace na odkup FTX největší kryptoburzou Binance, ten však nedopadl. Propadu po zveřejnění této zprávy však zabránila čísla o americké inflaci, která nahrála všem finančním aktivům bez rozdílu. Bitcoin ale bude muset znovu pomalu získávat důvěru těch, kdo se ho ještě nerozhodli prodat a ponechávají si ho ve víře v lepší zítřky. Pravděpodobně zažijeme ještě další propady na úrovně, které se budou zdát velkým investorům zajímavé k otevření pozice.

Závěr: Mít chladnou hlavu a střízlivý úsudek

Přestože čísla o inflaci dávají naději, že se blížíme ke konci restriktivní měnové politiky v USA, světlo na konci tunelu je ještě velmi daleko. Trhy budou mít nadále medvědí tendenci. Euforii by měli investoři nyní využít k uzavírání pozic a posilování hotovosti. Současný volatilní vývoj je samozřejmě velmi příznivý pro jedno- nebo vícedenní trading. Pokud jej ovládáte, máte k němu nyní příležitost. Hledáte-li však dlouhodobější investice, pro ně čas ještě nenastal.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ivan

Súhlas, veľmi dobrý článok, diky.

spot_img