Inflace za říjen v USA zpomalila rychleji, než trhy očekávaly

4
(4)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Inflace v USA zpomalila o něco rychleji, než trhy dopředu očekávaly. Tím pádem je asi rozhodnuto, že Fed mírně zpomalí a během prosincové zasedání zvýší úrokové sazby pouze o 0,5 procentního bodu. Zpráva o inflaci byla proto po těch včerejších propadech ihned boost pro akcie a Bitcoin. Uvidíme, jak dlouho to vydrží.

Inflace v USA za říjen pod tržním konsenzem

Inflace v USA za říjen dosahuje v meziročním podání 7,7 %. Tržní konsensus činil zhruba 7,9 – 8 %. Čili je naměřená inflace snad vůbec poprvé pod očekáváním trhu. Oproti září máme pokles o 0,5 procentního bodu. Co to každopádně znamená pro trhy? Momentálně je racionální počítat s tím, že Fed opravdu mírně zpomalí ve svých restrikcích.

Respektive v prosinci dojde ke schválení růstu úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Místo 0,75 procentního bodu. Jistotu ale nemáme, protože nás do prosincového zasedání jednak čeká zveřejnění inflace za listopad a případně může s očekáváním hodně zatočit vyjádření jednotlivých členů FOMC. Teď je ale zpráva rozhodně pro trhy vzpruhou. Jedná se o první skutečně býčí makro zprávu.

Momentálně je očekávání trhu z více jak 80 % pro prosincový hike o velikosti 0,5 procentního bodu. A já s tím vůbec poprvé souhlasím. Nemyslím si, že má Fed důvod zvyšovat sazby tolik agresivním tempem, když růst cenové hladiny výrazně zpomaluje. Ovšem je třeba myslet na to, že listopadová data mohou zase naznačovat něco jiného. Mimochodem, ještě před zveřejněním dat to bylo zhruba 50:50.

Očekávání ohledně úrokových sazeb
Očekávání ohledně úrokových sazeb. Zdroj: cmegroup.com

Závěrem

Na závěr je dobré poznamenat, že jádrová inflace oproti září též klesla. A to na 6,3 %. Nicméně v dlouhodobějším kontextu je to stále příliš vysoká úroveň. Připomínám, že jádrová inflace je v USA kolem 6 % již od první poloviny minulého roku. A nedaří se ji absolutně srazit dolů.

Co se týká trhů, uvidíme, jak dlouho jim tento boost vydrží. Řekl bych, že minimálně do konce týdne je Bitcoin a akciový trh před propadem ochráněn. I když u Bitcoinu aktuálně pracují hodně emoce a množí se různé neověřené FUD zprávy.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan

To je nejaky rychly, to se mi nejak nezda 😀

Reklama: