Poslední mohykán Apple

5
(4)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Výsledková sezona byla pro skupinu GAFAM tragédie. Čtyři z pěti členů GAFAM se po zveřejnění svých výsledků za 3Q 2022 výrazně propadli. Jedinou výjimkou je nejsilnější zástupce – akcie Apple. Akcie Apple po zveřejnění výsledků dokonce rostla. Avšak ani tento růst akcii nepomohl. Po oznámení dalšího růstu úrokových sazeb Fedu se akcie výrazně propadla. I přes dobré současné výsledky je budoucí poptávka po produktech Apple v dobách recese nejistá. Powell jasně oznámil, že se lehké recese nebojí a je v podstatě nutná. Prodeje tak mohou výrazně klesnout i Applu.

Hospodaření Apple

Akcie Apple nabízí trochu jiný model podnikání než zbytek GAFAM. Firma se skládá ze dvou aktivit. První je prodej elektronických zařízení v čele s ikonickými telefony iPhone, počítače Mac, tablety, chytrá a nositelná elektronika i další zařízení. Druhým segmentem je prodej služeb přes Apple store. Oba sektory rostly, a to i přesto, že Apple jako všechny americké globální firmy trápí silný dolar. Celkově tržby rostly o solidních 8 %. Kdyby se odečetlo kurzové riziko, mohl by se Apple těšit dvoucifernému růstu. Stejně tak dobrý byl i zisk, který se vyšplhal na 20,7 miliard dolarů. Kouzlo Applu ale tkví hlavně v jeho maržích. Co se týče produktů, jsou na úrovni 34,6 %. To je skoro dvojnásobné, než bývá zvykem u výrobců elektrotechniky. Ve službách Apple dokonce dosahuje marží kolem 70,5 %.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Dobrým číslům nahrálo uvedení nového typu počítače Mac. Avšak rekordní prodeje se ve čtvrtém čtvrtletí nebudou opakovat. Velká poptávka po produktech s logem nakousnutého jablka je dána především skalními fanoušky. Ti si nový model kupují automaticky. A prodeje jsou tak taženy nahoru. Avšak měsíc po uvedení produktu se vrací na obvyklé hodnoty. Jediný výraznější pokles zaznamenal prodej iPadů a to hlavně z důvodů, že se na trhy nedostaly žádné nové modely. Nový telefon Iphone taktéž slaví úspěchy. Applu se opravdu daří budovat silnou komunitu, občas snad i trochu fanatickou. Spokojenost 98 procent zákazníků je důvod, proč se vedení Applu zatím moc neobává čínské konkurence, především Huawei. Apple o své věrné zákazníky přichází pouze výjimečně. Zdálo by se, že Apple nemůže nic ohrozit.

Velmi zajímavou informaci, kterou by dlouhodobý investor neměl ignorovat, byl nárůst prodejů iPhonu v Indii, Vietnamu, Thajsku a Latinské Americe. To jsou regiony, které i v současném ekonomickém marasmu prosperují. Pokud jim kvete ekonomika, je velmi pravděpodobné, že jim poroste i akciový trh. Jde tedy o země, kde i dnes existuje značný potenciální růst.

Stabilní finance

Jedním z pádných důvodů, proč investovat do akcie Apple, zůstává finanční zdraví firmy. Přítok i odtok peněz k investorům je obrovský. Apple vyplatil investorům již 29 miliard, z toho 3,7 miliard formou dividendy, která se pohybuje čtvrtletně na úrovni 0,23 USD, což představuje roční výnos 0,66 %. Dalších 25,3 miliard dolarů si Apple nechává na zpětný odkup svých vlastních akcií. I celkové je hospodaření Applu v kladných číslech. Společnost má k dispozici hotovost 169 miliard dolarů. Výška dluhů dosahuje 120 miliard dolarů. Z pohledu účetní bilance je tak Apple v kladných číslech 49 miliard dolarů. Investor si nákupem akcie Apple, kupuje firmu ve velmi dobré finanční kondici.

Jaký je výhled pro akcie Apple?

Avšak ne vše je u Applu růžové. Společnost nedala jasný výhled pro čtvrté čtvrtletí s tím, že se vymluvila na nepředvídatelnost makroekonomické a geopolitické situace. Avšak víme, že prodeje počítačů Mac budou slabší, protože odezní efekt novinky. Apple naznačil, že očekává tržby stejné nebo horší jako poslední měsíc kvartálu. V září růst zpomalil o 8 %.

Kritici akcií Applu upozorňují na to, že akcie je často bezdůvodně milována investory. Lesk a legendu Applu jako stabilní investice podporuje především Warren Buffet. Také spousta fyzických osob obdivujících duch Steva Jobse, dodnes vlastní akcie Applu. Avšak realita již je trochu jiná. Apple už nepřichází s novými produkty, „pouze“ si drží určitý náskok před konkurencí. Ale i tento náskok je především marketingový. Ne všechny modely Applu jsou technicky o třídu lepší než jejich konkurence. Výhoda Applu je především v maržích a schopnosti prodat širším masám drahý produkt. Apple tak vzbuzuje u chudých lidí pocit, že mají stejný luxusní telefon jako má Ronaldo nebo jiná celebrita.

Co se týče nových výrobků uvedených na trh, Apple si dává horizont výhledu do roku 2026. Tehdy bychom se mohli dočkat prvních výsledků a produktů pro virtuální realitu nebo na poli elektroaut v podobě Apple Car. Avšak to jsou ještě minimálně čtyři roky, které má Apple před sebou. Do té doby si bude muset vystačit pouze se zlepšováním současných modelů různých zařízení.

Apple ale má i palčivější problémy, například dění v čínských továrnách. Existuje značné geopolitické riziko, že se továrny, kde se telefony vyrábí, mohou stát předmětem čínsko-americké obchodní války. Jelikož Apple drží velkou hotovost, může si dovolit přesměrovat výrobu z Číny do politicky klidnější Indie. Samozřejmě by šlo o velkou investici, kterou by Apple jistě zaplatil poklesem hodnoty akcií.

Závěr pro Apple: Na konečné soudy je ještě velmi brzy

Akcie Apple už nebude sázka na jistotu. Cena akcií již nebude růst pravidelně 10 až 15 % ročně, ale možná nás čeká doba delší stagnace. Je pravděpodobné, že pokud by se cena akcie Applu dostala pod 100 dolarů, přilákala by mnoho investorů k otevření pozic. Avšak na druhou stranu není v současné konstelaci velký prostor pro růst. Určitě se vyplatí počkat na čísla z dalšího čtvrtletí.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jetotak

Apple nahrává to, že je to národní produkt USA a veškerý ten “plebs” mimo USA si to kupuje i když na to nemá, protože si uživatelé namlouvají, že díky Apple budou “něco extra” jakož NADLIDI…., hrajou si na snoby a chtejí se předvádět, to a samé se značkovýma hadrama. Tihleti duševní mrzáci jsou ochotní dát za tričko i několik tisíc, jen kvůli logu, co na tom, že je to to a samé tričko, jako bez loga za 200Kč…. Samotný systém je žalostně zaostalý, hlavně Mac OS, který vykrádá nejen Windows, ale dokonce i Linux a mění se nám v infantilní splácaninu, podobnou spíš nějakému mobilnímu systému…. iOS se trošičku vzchopil, do verze cca 10.3.3 to byl totální odpad a hlavně v Appstore chaos a zmar, nemožné tam něco najít, nechápu, že to lidi používali, pak od verze 11 to přepracovali, pardón spíš komplet vykradli nápady a vše z Google play a nebýt Androidu, dávno by iOS, potažmo Apple krachl, jak Nokie, neměl by kde vykrádat.
Apple je prostě mnoho let jen trendy značka a čím víc je společnost zaměřena na konzum, tím více táhne i finančně slabší, aby se “předvedli” jací jsou zazobanci….. zapomínají, že jsme jen východní blok evropy, nesaháme třeba Němcům ani po spodek chodidel, co se týká snad všeho, zejména tedy výplat….
Apple to dobře ví a proto pořád jede tu svou hru, kde si u Apple nemůžete vyměnit ani blbej SSD disk, nebo RAMku, proč! Protože to vám rád Apple udělá za 400% příplatek, oproti PC světě…

spot_img