Slabší hospodářské výsledky Googlu, investiční příležitost?

5
(1)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Hospodářské výsledky akcie Google, a hlavně reakce na ně (bezprostřední ztráta 9 %), potvrzují tendenci, že investoři se odvrací od akcií GAFAM, které byly investorskou jistotou v minulých letech. Tak jako v životě, tak i na burze je velmi těžké a časově náročné získat důvěru investorů, ale ztráta důvěry je dílo pár okamžiků. Nyní investoři pochybují o tom, jestli je GAFAM je dobrý model na to, abychom propluli recesí v roce 2023. Na druhou stranu je potřeba říct, že společnost Alphabet má pořád velmi silné zisky, generuje hotovost a má v mnoha oblastech kvazimonopol.

Slabé výsledky akcie Google za 3Q 2022

Zatímco výsledky Mety nebo Microsoftu předčily očekávání analytiků, v případě Googlu to bylo naopak. Tržby a zisk na jednu akcii zůstaly pod jejich očekáváním. Tržby dosáhly 69,05 miliard amerických dolarů, což bylo o 1,56 miliard méně, než se předpokládalo. Zisk na jednu akcii byl 1,06 dolarů, což je o 0,19 méně, než se očekávalo. Příčiny špatných výsledků by se daly shrnout následovně: pokles výdajů na reklamu, silný dolar a zvýšené investice. Investovalo se do jak vývoje, tak i do náboru nových zaměstnanců. Masivní investice si vyžádaly cloudové služby, to způsobilo pokles marže z 29 % na 23 %. Počet pracovníku Googlu za třetí čtvrtletí rekordně vzrostl o 12 000. Důvodem bylo nábor inženýrů do divize cloudu, který má zajistit diverzifikování aktivit Alphabetu. Avšak nábor zaměstnanců se má zastavit v čtvrtém čtvrtletí. Firma už nebude masivně nabírat zaměstnance, ale pouze se bude zaměřovat na hledání technických talentů. Marže by se tedy znovu mohla vrátit na lepší čísla.

Příjmy z reklamy

Alphabet má i velkou výhodu oproti Metě – snaží se svoje aktivity diverzifikovat. I přesto však příjmy z reklamy hrají prim a jsou hlavním tahounem tržeb Googlu. Youtube a vyhledávač Google jsou placeny z reklamy. Právě příjmy ze služby Youtube klesly z 7,37 miliard na 7,07 miliard. Odliv inzerentů logicky přichází od finančních služeb. Jelikož nás sužuje už deset měsíců medvědí trend, je přirozené, že lidé nemají důvěru a zájem o investování. Další pokles inzerentů přichází z oblasti poskytovatelů hypoték. To je taktéž v souladu s ekonomickými ukazateli. V prostředí, kdy se zvedají úrokové sazby, zájem o půjčky klesá.

V konferenčním hovoru ke zveřejnění výsledků byl velmi zajímavý moment. Jeden z tázajících, chtěl vědět, jestli se snižují příjmy z inzerce od automobilových výrobců. Vedení Alphabetu na to neodpovědělo. To je opravdu škoda, protože pokud by významně poklesly výdaje na inzerci z toho segmentu, mohli bychom být svědky opakování podobného scénáře jako v roce 2008. Krize automobilového průmyslu je především krizí středních vrstev.

Diverzifikace aktivity

Google se v posledních letech nespoléhá pouze na YouTube a na vyhledávač Google. Velkou diverzifikovat jsou právě cloudové služby. Ty vykazují silný dynamický růst 38 %. Pokud výpočet očistíme od negativních kurzových vlivů, tak by růst byl ještě větší a dosahoval by 45 %. Otázkou však zůstává, jak moc se tento byznys model rozjede, když u lídra cloudových služeb Microsoftu vidíme zpomalení růstu tržeb.

Další divizí je vývoj vlastního hardwarů a smartphonu. Na trh by se v současné době, anebo v blízké budoucnosti dostanou smartphony Pixel 7 a Pixel 7 Pro, smartwatch Pixel watch. Vedení Googlu chce po třech letech obnovit výrobu tabletů. Alphabet se taktéž pouští do rozvoje služby, která by doručovala balíky pomocí dronů. Zkušební provoz má být testován po Austrálií i v Irsku.

Google, stejně jako ostatní kolegové z GAFAM vidí budoucnost v rozvoji umělé inteligence. Ta se i přes obrovské investice však podílí na tržbách zanedbatelně. Příjmy z umělé inteligence dosahují v současnosti jen 209 milionů amerických dolarů. V nejbližších letech investoři budou čím dál víc netrpěliví a budou očekávat mnohem lepší výsledky u těchto futuristických projektů.

Rizika investic do akcie Google

Velkým rizikem zůstává makroekonomická rizika. O recesi, která by vedla nevyhnutelně k poklesu inzerce, anebo o velmi silném dolaru, který by ještě víc zmenšil marže, jsme již mluvili. Specifičtějším problémem je čínská konkurence Tik Toku. Tik Tok se totiž rozhodl prodloužit délku videa na 10 minut. Vstupuje tak do přímého souboje o mladého diváka, protože mladí lidé si jen zcela výjimečně na YouTubu pouštějí desetiminutová videa a delší. YouTube tak odpovídá na čínskou konkurenci zavedením formátu Shorts, tedy krátká videa. V budoucnu nás čeká litý souboj.

Ještě jednu poznámku k vývoji služby YouTube. Vedení Alphabetu vidí jako hlavní rozvoj podnikání ve streamech. YouTube se tedy rozhodl zlepšit monetizaci streamovacích služeb, aby se do tohoto stylu podnikání zapojilo co nejvíce tvůrců.

Dobrá cena okolo 95 dolarů

Na rozdíl od akcií Mety, má společnost Alphabet pořád silný růstový potenciál. Alphabet má rozběhnutý štědrý program odkupu vlastních akcií. Za třetí čtvrtletí nakoupil své vlastní akcie za 15,4 miliard amerických dolarů, s tím, že vedení firmy má na rok 2022 odhlasovaný odkup akcií za 70 miliard dolarů. Takže současnou nízkou cenu mohou využít k vlastnímu odkupu akcií.

Firma má na účtech volných 101 miliard, to znamená v přepočtu přes 7,76 dolarů na jednu akcii. Ukazatel PE se nyní pohybuje mezi 19 až 20. Takže vzhledem ke svému postavení na trhu nejde o předraženou akcií.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ivan

Dobrá rada, budu o ní uvažovat. Nevíte někdo ještě o něčem lepším?

spot_img