Trhy pod lupou: Pivotování aneb hra kočky s myší

5
(6)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Jak se dalo předpokládat, hlavním aktérem dění na finanční trzích byl znovu americký Fed. Ten podle očekávání zvedl úrokové sazby o 75 bazických bodů na 3,75 – 4 %. Nebylo to žádné překvapení, protože trh už dlouho dopředu věděl, že se tak stane. Mnohem důležitější byla tisková konference šéfa americké centrální banky Jeroma Powella. Informace z ní nám umožní připravit si investiční strategii pro další týdny až měsíce.

Vše při starém

Důležitý poznatek, jehož ignorování nás může připravit o značnou část těžce vydělaných peněz, je jistota, že na příštím zasedání Fedu v prosinci se úrokové sazby budou zvedat, pouze není známo o kolik. Tato skutečnost bude platit minimálně pro další tři nebo čtyři zasedání. Na přerušení zvyšování sazeb je ještě velmi brzo, jen nyní možná nebudou růst tak rychlým tempem. Můžeme se spíše dočkat zpomalování růstu. To by bylo velmi dobré rozhodnutí, protože v USA dosahuje inflace 8,2 %. Většina analytiků se shoduje, že inflační „peak“ je buď za námi, anebo jsme právě na jeho vrcholu. Není proto důvod i nadále šlapat prudce na plyn a sazby rychle zvedat. Ty současné už dosahují restriktivních úrovní – sice ještě nejsou dostatečně vysoko, aby byla reálná úroková sazba vyšší než inflace, ale zpomalovací efekt pro ekonomiku již mají.

Nyní se odhaduje, že ty nejvyšší možné sazby by měly dosáhnout hladiny 5 – 5,25 %. Je-li tento předpoklad správný, mají před sebou ještě růst o dalších 200 bazických bodů. Jerome Powell může od příště zvedat o 50 bazických bodů, takže máme před sebou minimálně čtyři další zasedání, kdy sazby porostou. Pokud se tempo zpomalí ještě víc, bude Fed utahovat měnovou politiku dalšího půl roku, což je horizont, se kterým bychom měli počítat. Americká měnová politika se tak změní nejdříve ve druhém čtvrtletí 2023.

Dvě reakce na inflaci

Dalším jasný poznatkem z tiskové konference je, že recese již klepe na dveře. Americký HDP v září konečně po dvou měsících poklesu vzrostl o 2,6 %. To však neznamená, že se tamní ekonomika nadechla k růstu. Výsledková sezona v USA naznačuje jasné zpomalení tržeb ve třetím čtvrtletí a odhady na to čtvrté jsou velmi opatrné. Firmy jako Meta nebo Apple dokonce odmítly poskytnout přesnější výhled. Spokojily se s konstatováním, že nás čeká zpomalování růstu tržeb. Recese bude, je jen otázka, jak silná.

Její příčinou bude inflace. Pokud je vysoká, vytváří u lidí dva typy reakcí. Širší vrstva populace, ta nízkopříjmová, si uvědomí zdražování a začne šetřit. Buď sníží objem nakupovaného zboží nebo si bude pořizovat levnější značky. Menší spotřeba pak žene ekonomiku do recese. Druhý typ reakce se týká lidí, kteří mají úspory. Ti si každým dnem uvědomují, že jejich peníze na účtech ztrácejí kvůli inflaci hodnotu. Musejí tudíž hledat způsob, jak je investovat. To je v současnosti velmi obtížné, protože všechno od akcií přes dluhopisy až po bitcoin klesá. Na druhou stranu právě díky těmto investorům trhy nepadají dolů vertikálně.

Jak obchodovat v medvědím trendu?

Důležité je nezapomínat, že se nacházíme v sestupné tendenci trhů. To ovšem neznamená, že neexistují investiční příležitosti. Trhy postupují jakoby cik cak. Z toho plyne jedna zásadní věc: pro obchodování na burze, a to zejména na amerických trzích, je nejvhodnější strategie intradenní trading. S tím, že nejlepší strategie je vybrat si případný zisk dnes, protože zítra již může být pozdě.

Pro dlouhodobé investory je to jiné. Jelikož Fed bude zvedat sazby ještě několikrát, je jisté, že dno na světových trzích zatím nenastalo. V ideálním případě je vhodné nastoupit do dlouhodobých pozic po zasedání Fedu, kdy se sazby zvednou naposledy. Přestože nikdo samozřejmě neví, kdy ta chvíle nastane, neznamená to, že bychom měli přistoupit na hru na kočku a myš. Trhy vždy před každým zasedáním Fedu sázejí na změnu měnové politiky, která ale pokaždé nepřijde. Reakcí je spuštění výprodejů. Protože se jedná již o několikátý výprodej v řadě, schází mu potřebná síla. Většina velkých hráčů již do svých projekcí započítala 4,5% úrokovou sazbu. Nejdůležitější však je, že s každým zasedáním Fedu se blíží očekávaný pivot. Pro dlouhodobé investory tak bude zajímavé začít na jaře po každém z nich pomalu nakupovat akcie.

Americký Nasdaq v problémech

Čínským akciím se podařilo po posledním propadu výrazně vyrůst. Investoři přehodnotili katastrofické scénáře, které počítaly se znárodněním úspěšných čínských firem. Hongkongský index Heng Seng zaznamenal velký skok dopředu a přidal 8,73 %. Solidně rostla i burza v Šanghaji, kde růst dosáhl 5,94 %. Oproti tomu japonský index Nikkei čínské akcie napodobit nedokázal a skončil s hubeným růstem 0,35 %.

Evropským akciím se naopak dařilo. Britský FTSE je pod vlivem nového britského premiéra, který chce řešit ekonomické problémy v souladu s finančními trhy, tento index tak vzrostl o 4,07 %. Německý Dax přidal 1,63 %. O něco lépe se vedlo francouzskému CAC 40, který povyskočil o 2,29 %. Investoři do evropských akcií můžou být s uplynulým týdnem spokojení.

Americká burza byla po zasedání Fedu jak na houpačce. Průmyslový Dow Jones výprodejním náladám odolával relativně dobře a odepsal 1,39 %. Indexu S&P 500 se nedařilo a šel dolů o 4,66 %. Nejhůře dopadl podle očekávání technologický Nasdaq, který se propadl do ztráty 5,65 %. Index táhly dolů tyto firmy: Airbnb -16,6 %, PayPal -12,83 %, Adobe -12,26 %, Amazon -12 %, Netflix -11,81 %, Apple -11,15 % a Alphabet -10,23 %.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Překvapení u bitcoinu

Málokdo čekal takový vývoj. Nejdřív se podle předpokladů cena bitcoinu po oznámení o zvýšení sazeb propadla. Vysoké sazby na dolaru mají na kurz této kryptoměny negativní vliv, protože investoři oceňují sílu dolaru. Bitcoin se tak dostal až k hranici 20 000 dolarů. Už to vypadalo, že se vrátíme do nudného pásma mezi 18 000 až 20 000 dolary, jenže bitcoin se vydal na cestu vzhůru a lehce přeskočil na 21 000 dolarů. Optimisté začínají mluvit o tom, že by se mohl pokusit překonat i hladinu 26 000 dolarů. Jelikož však není příliš jasné, proč bitcoin roste, je předčasné jásat nad jeho zmrtvýchvstáním.

Týdenní vývoj na bitcoinu

Závěr: I přes recesi se sazby budou zvedat dál

Na konec třešnička z Powellovy tiskové konference. Recese bude, ale šéf Fedu se jí nebojí. Nyní všichni spekulují nad tím, kdy poklesne inflace či stoupne americká nezaměstnanost. To však za pár měsíců nebude hlavní téma, kterým se stane právě recese. Hlavní otázka bude znít, zda bude lehká, nebo pořádně hluboká. Zatím to vypadá, že v USA půjde o recesi mírnou, zatímco v Evropě daleko hlubší.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Roland Spanik

Doktore , díky za analýzu.

AjRep

nebyla to spíš diagnóza? :D:D

AjRep

Moje teorie o důvodu vzestupu btc: nenápadně ho nakupují státy jako Rusko a Irán, aby mohly obcházet sankce, zejména takové, které se vztahují na pokročilé technologie. (Ale je to jen dohad a mohu se mýlit.)

Fantom

BTC není anonymní a Chainanalysis a některé další analytické firmy dokážou identifikovat podezřelé adresy a administrativa USA je může odstřihnout je od finančního systému. Neříkám že to vůbec nejde, ale muselo by to být relativně málo peněz (pro stát nedostatečné) nebo spolupráce s nějakou větší burzou. A do toho se burzy budou bát jít. Viz nedávné obvinění Binance ze spolupráce i Iránem. Můj tip je další Bull trap, nějaký velký hráč neměl zájem o pád pod 19k, ale to se teď může změnit. Navíc je možné, že přijde další “černá labuť”- FTX. Ale podle mne to není žádná labuť ale dopředu připravený podvod od SBF, stejně jako LUNA – podvod a žádná černá labuť.

Roman
Hodnocení článku :
     

Aktuální úrokové sazby jsou v USA 3,75 – 4 %.V článku se však píše…
“Nyní se odhaduje, že ty nejvyšší možné sazby by měly dosáhnout hladiny 5 – 5,25 %. Je-li tento předpoklad správný, mají před sebou ještě růst o dalších 200 bazických bodů. Jerome Powell může od příště zvedat o 50 bazických bodů, takže máme před sebou minimálně čtyři další zasedání, kdy sazby porostou.”
Řekl bych, že si pan doktor zapomněl po FOMC přepočítat údaje 🙂

spot_img