Zachrání Binance krach druhé největší burzy FTX?

4.9
(10)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Poslední dva dny trh kryptoměn trh kryptoměn jasně provází strach ze situace týkající se FTX a Alameda Research. Ač se mohl krach FTX zdát na první pohled vysoce nepravděpodobný, ukazuje se, že druhá největší kryptoměnová burza opravdu nemá dostatečný kapitál na vyplacení uživatelů vybírajících své kryptoměny! Zachránit FTX se poté aktuálně snaží největší burza kryptoměn, Binance, která plánuje akvizici FTX. Jak situace vypadá aktuálně?

Co se na FTX stalo?

V neděli začaly přicházet první zprávy, které vycházely z leaku dokumentu ukazujícího prostředky Alameda Research. Alameda je největší market maker na burze FTX (a jako market maker fungovala i na mnoha dalších burzách a platformách) a je s touto společností značně spjatá. A to jak z pohledu vlastnictví určitých oddělení, tak i v kontextu s tokenem burzy FTX, FTX tokenem. Z uniklé rozvahy Alamedy totiž vyplývalo, že společnost drží značné prostředky v FTT (až 5 miliard dolarů), pro které neexistuje dostatečně likvidní trh, a dále mnoha dalších nelikvidních spekulací jako např. uzamčené Solany. K situaci chybělo oficiální vyjádření, ale představitelé Alamedy na Twitteru komunitu uklidňovali.

Changpeng Zhao však na svém Twitteru prohlásil, že Binance, která byla investorem FTX a stále držela značné množství FTT (v hodnotě 600 milionů až 2 miliard dolarů) ze své investice, chce z FTT vystoupit. To znamená, že jej bude postupně prodávat. Strach na trhu způsobil, že lidé začali vystupovat z FTT i samotné burzy FTX. A kvůli strachu z prodejního tlaku Binance a potažmo Alamedy nebylo, kdo by FTT nakupoval. Po zkušenostech z Celsiu, Luny a mnoha dalších projektech současného bear marketu poté lidé nechtěli riskovat a radši převáděli své prostředky pryč z FTX. To způsobilo masivní odliv, kdy analytici uvádí, že se za poslední dva dny pokusili lidé vybrat z FTX přes 6 miliard dolarů.

Krach FTX

I přes několik zpráv na Twitteru od FTX a jejího CEO Sama Bankman-Frieda se ukázalo, že FTX není připraveno vyplatit svým klientům takovou částku. A to jen den poté, kdy CEO uvedl, že FTX zásadně neinvestuje vklady svých klientů. FTX tedy reagovala pozastavením výběrů na své burze, a to několik hodin bez jakéhokoliv oznámení. Oficiální důvod neschopnosti vyplácet ještě není znám. Spekulací je spousta od nelikvidních investic napříč (nejen) kryptoměnovým odvětvím, snahu o záchranu neúspěšné Alameda Research a vlastního tokenu FTT, až po masivní ztráty při investicích do amerických akcií. Pravdu ale ještě neznáme.

Binance kupuje FTX?

První oficiální zprávy k pozastavení výběrů jsme se dočkali až několik hodin poté, co problémy začaly. A zpráva to byla pro obrovskou část komunity opravdu nečekaná. CEO FTX totiž na Twitteru napsal, že oslovili Binance a domluvili se na “strategické transakci“, která umožní FTX vyplatit každého uživatele žádajícího o výběr v plném rozsahu. Pár minut poté vydal své prohlášení i CEO Binance, Changpeng Zhao. Ten rovnou uvedl, že v současnosti s FTX jednají o plné akvizici druhé největší burzy. To by jen prohloubilo dominantní postavení Binance na trhu.

Ve stejném vlákně však CZ uvedl také to, že nákup FTX ještě není jasný, že se cokoliv může v průběhu změnit. Sociálními sítěmi tak kolují spekulace o tom, jestli se akvizice vůbec uskuteční. Zmiňuje se i např. možnost, že by se jednalo o snahu o zisk času pro FTX pro získání vlastního či externího kapitálu od úplně jiné společnosti.

Spousta lidí také nevidí jako náhodu to, že burza Binance z ničeho nic (mluví se i o rozporech mezi CEOs FTX a Binance – SBF a CZ – kvůli lobbyingu SBF napříč americkými regulátory) chtěla vystoupit z FTT v dobu, kdy situace s Alameda Research vypadala bledě a hned dva dny poté nabídla nákup FTX (které mimochodem při dohodách o akvizici pravděpodobně nahlédne i do mnoha citlivých dokumentů nezávisle na výsledku). A spousta lidí již dnes přesunula své prostředky z FTX právě na Binance jako největší burzu současnosti.

Propad cen kryptoměn

Ač na oznámení reagovaly kryptoměny prudkým růstem ceny, neschopnost vyplácet klienty druhou největší burzou na trhu, způsobila po úvodní pumpě masivní propad na trhu. Nejvíce situace samozřejmě zasáhla FTX Token, který za posledních 24 hodin ztratil na ceně přibližně 75 %. Problémy se ale jasně dotýkají celého trhu, což dokazuje i bitcoin, jehož cena klesla až jen těsně nad 17 000 USD. To značí minima za poslední téměř dva roky. Trh tak provází extrémní volatilita na většině kryptoměn a určitě je třeba vysoké opatrnosti.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

SBF je podvodník stejně jako Kwon. Je dobře když se jich krypto zbaví. Ale rozhodně to není žádná čená labuť, těchto podvodníků je plný Coinmarketcap. Cenu kvalitních coinů by to ale nemělo ovlivnit. Je to naopak vhodná příležitost na nákup. Ale s rozvahou, neboť dno je ještě daleko.

Martin Burdik

Myslím Fantome,že SBF zdrhne před interpolem do Singapuru jak ten korejec a pak na twitteru bude chatovat já nic,ja muzikant….To je něco strašného,lidi díky těm “UŽASNÝM,,projektům přichází o své peníze,majetek,několik bankrotářu spachalo sebevraždy a jak ty píšeš,tohle jistě není poslední krach na kryptu🤮

Fantom

Uvidíme. Možná to má právně pořešené. Krachují jeho firmy, osobní majetek má oddělený. Jestli Binance převezme FTX, tak lidi asi část prostředků dostanou zpět. FTT asi ale smůla 🙁 On se bude vymlouvat na “špatné tržní podmínky apod.”. Možná z toho vyvázne s nějakou pokutou a z miliardáře bude chudý milionář 😀 Donald Trump také několikrát zbankrotoval. Kdyby někam zdrhnul, tak by udělal chybu. Nakonec by ho našli. Kwona nakonec stejně chytí. Bude to ještě zajímavé.

Libor

no, solana je nějak na ten možný krach navázaná ? z výstřelu na 37 je pád na 18.5

Jack

Na SOL se Google jeste pekne spali… FTX drzi zamcenych spoustu SOL.

Fantom

Ano. Solana je přímo provázaná s SBF. Spolupodílel se na uvedení na trh a je jedna ruka s Yakovenkem (financoval ho). FTX drží spoustu mincí SOL. Od počátku to byl silně centralizovaný a podezřelý projekt.

Lukas22

A este viac Sol drzi Alameda, ktore defacto vcera zkrachovala. Priblizne o 23 hodin sa odomkne obrovske mnozstvo tokenov Sol z defi stakingu. Je dost pravdepodobne ze sa dostanu na trh a budu rozpredane. Cena pojde eate dolu

Fantom

Díky za info. Jinak Alameda Research – pamatujete na ty jejich predikce? Byly často i uváděné zde na serveru. Vždy býčí – očekávali růst až do nebe a blockchain info bylo taky vždy pozitivní. A nyní jsou tam kde jsou… .

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Solana byla od začátku ten nejhorší centralizovaný scam, který si ovšem oblíbily instituce, aby ten shit následně nakálely holotě na hlavu. Kuba s Anče už se viděli jako chalupníci a teď mají ještě větší howno než předtím.

Rennoire

Fantome, líbí se mi Vaše názory..
Co si myslíte o ethw? Je to scam ..?

Fantom

Díky. Jestli je ETHW scam nevím, ale neinvestoval bych do něj. Připadá mi zbytečný – tak trochu jako ETC. Těžko bude konkurencí pro ETH a navíc tu jsou jiní velcí hráči na poli smart platforem – DOT a ADA. Zejména DOT je můj současný favorit. Cena už hodně spadla a i když může jít ještě hodně dolů, tak si myslím že už stojí za úvahu.

Poslední editace 1 rok před přes Fantom
Jack

Kdyz uz jsme otevreli Fantomovo okenko kryptomen, zajimal by me Vas nazor na POLYGON/MATIC. Pominu-li ten hype kolem META, ktery ted FTX srovnalo zpet na vychozi stav, porad je to token, ktery za posledni rok celkem pekne roste, a zrejme bude profitovat i z merge ETH, ackoliv jako laik bych cekal, ze se po nem stane nepotrebny. Vypada to, ze v kontextu sazky na DeFi by to mohla byt dobra investice. Diky.

Poslední editace 1 rok před přes Jack
Fantom

Tyto technické záležitosti bohužel nedokážu posoudit, lepší zeptat se Roba jistě tomu rozumí víc. MATIC není v mém zorném poli už jen z toho důvodu že se jedná o 2-layer ETH. Domnívám se že je extrémně závislý na samotném ETH a nevím jestli je vůbec možné či reálné, aby se z něj stal plnohodnotný samostatný blockchain. Předpokládám že je rovněž velice centralizovaný. ETH samo o sobě má veliký problém ve škálovatelnosti a drahých poplatcích. Současně cena ETH je stále extrémní, čekám určitě propad pod 1000 usd. Zkuste si sami odpovědět na otázky: dokáže MATIC fungovat bez ETH ? řeší nějaký důležitý problém (jasně – škálovatelnost ETH, ale je to k něčemu dobré?) je dost lidí kteří budou mít o něj zájem (nejen z důvodu spekulace na vyšší cenu) ?, nehrozí že majitel velkého množství tokenů (centralizace) rozhodne pro “exit strategy” a najednou hodně prodá a cena spadne? Nevím, ale za mně MATIC ne. Preferuji samostatné blockchainy. Ale určitě uvítám do Roba nebo od někoho jiného jeho pohled. Třeba si rozšířím obzor i počet sledovaných coinů 😀

Jack

Moc dekuju Fantome za (jako vzdy) erudovanou odpoved! Tvoje duvody naprosto chapu. Chces investovat do neceho, co ma dlouhodobe smysl. Pravdou je, ze MATIC je spise servisni zalezitost pro ETH. Na druhou stranu, domnivam se, ze v ramci DeFi zustane ETH jeste dlouho kralem, i kdyz dlouhodobe je to jako s BTC neudrzitelne. Navic to propojeni s Metou a jejimi sluzbami – jakkoliv nejsem zastancem NFT, ale sve lidi si to najde – dava zajimavy prostor pro spekulaci. Muzu se jen zeptat, v cem vidis jedinecnost Polkadot? Pro me je to totiz taky spis takovy ,,servisni” token (vlastne jako MATIC), sice se sirsim vyuzitim, ale porad stejne postradatelny.

Poslední editace 1 rok před přes Jack
Fantom

Polkadot mi připadá jako takové “vylepšené ETH”, bývalý CEO Gavin Wood byl původně v core týmu ETH. Líbí se mi ten jejich systém parachainů a jejich propojení do jedné sítě. Myslím že takhle by mohl fungovat blockchain budoucnosti. Současně mají silnou komunitu. Možná ne tak silnou jako Cardano, ale i tak to má svou váhu. Ostatně Cardano patří také k zajímavým coinům. Nikdo samozřejmě nevidí do budoucnosti, ale tohle by mohly být nadějné projekty.

Jack

Díky, nějaké ADA dlouhodobě držím, stejně tak mám i něco málo DOT. Bohužel všechno nakoupeno vloni před bear-marketem, takže aktuálně hodně v červených číslech. Ještě si to nastuduji, pamatuji si, že ve 2019 to byly hodně mince budoucnosti, ale mám pocit, že pak to nějak ztratilo drive. 🙂

Rennoire

Děkuji 👍👍👍👍👍

spot_img