Trhy pod lupou: Inflace uklidnila trhy a meme akcie opět na scéně. Bitcoin a čínské akcie na silné růstové vlně

5
(7)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Nejsledovanějším údajem uplynulého týdne byla samozřejmě inflace. Investoři se obávali především nepříjemného překvapení v podobě jejího rychlejšího růstu. To se však nestalo. Dubnová inflace dosáhla v USA 3,4 %. Je to o trochu méně než předchozí měsíc (3,5 %). Výsledek byl samozřejmě přijat s velkým optimismem. Nejhorší varianta v podobě utahování měnové politiky je zažehnána.

Na druhou stranu je tempo poklesu inflace zanedbatelné. Znovu jsme se ocitli před problémem, jelikož velmi slabý pokles znamená, že měnová restriktivní politika tu s námi může být ještě několik let. Právě pomalost klesání inflace vyvolává nejvíc otázek, protože dvouprocentní inflační cíl je pořád velmi daleko.

I představitelé Fedu, kteří tyto výsledky komentovali, se prakticky shodli v jedné věci. Je zapotřebí delší doby pro sledování makroekonomických dat. Minimálně ještě tří měsíce, abychom získali důvěru, že inflace směřuje k nižším hodnotám. Tato vyjádření si trh optimisticky přebral po svém tak, že první snížení sazeb se plánuje na začátek září. Jenomže „zaručených“ dat, kdy Fed měl sazby snížit, jsme zažili tento a minulý rok již několik. Tyto spekulace se ovšem vždy ukázaly marné.

To potvrdilo i několik dalších vystoupení členů Fedu. Jejich obsah lze shrnout tak, že inflace je daleko větší a dlouhodobější problém, než si trhy připouštějí.

Proč je inflace pořád problém?

Prakticky už více než rok vidí Fed hlavní potíž v inflaci ve službách. Právě tuto složku se mu nepodařilo zkrotit. Je to logické, protože právě služby jsou na konci řetězce, který tvoří komodity a následně pak průmyslová výroba. Hlavní inflační tlak ve službách je mzda. Jelikož jsme tu měli silnou inflační vlnu, je zcela logické a očekávané, že se zaměstnanci budou snažit tlačit na zvýšení mezd. Cílem je vykompenzování poklesu kupní síly.

Velmi zjednodušeně řečeno, inflace v podstatě běhá do kolečka. Na začátku je nárůst cen komodit. Drahé komodity donutí zvednout ceny také průmyslníky. Následně začnou zvyšovat ceny i lidé ve službách, aby mohli dál konzumovat. Právě zvedání cen ve službách by mělo být posledním stadiem, po němž inflace odezní a na pár let se odmlčí.

Co nám říká CRB index

Nesmí ovšem dojít k tomu, že komodity mezitím začnou růst, protože se inflační spirála znovu roztočí. A toho jsme právě svědky. Osobně velmi rád sleduji CRB index, který odráží vývoj cen napříč komoditami. Když se na něj podíváme, vidíme, že je od poloviny ledna v silné růstové tendenci. To znamená, že rostou nejdůležitější komodity a je tedy silná poptávka po surovinách.

CRB index
CRB index (Commodity Research Bureau Index) je index, který sleduje ceny komodit. Tento index je jedním z nejznámějších a nejuznávanějších měřítek výkonnosti komoditních trhů. Byl vytvořen v roce 1957.
CRB index je složen z několika komodit, které jsou rozděleny do různých kategorií. Tyto kategorie zahrnují energie, zemědělské produkty, kovy a další.

Díky tomu v dohledné době stoupnou i průmyslové ceny a následně se vše znovu propíše do růstu mezd ve službách. Jedinou útěchou nám může být skutečnost, že indexu CRB nejvíc pomohla k růstu cena zlata, která není vyloženě průmyslovou surovinou. Ale i tak lze tuto skutečnost interpretovat tak, že problémy s inflací se nevyřeší v dohledné době. Ceny komodit nám říkají opak.

Česká inflace chytá druhý dech

Obdobný problém jsme mohli pozorovat i u nás. Dubnová inflace se již přibližuje horní hranici tolerančního pásma ČNB. Podle statistického úřadu dosáhla 2,9 %. Premiér Petr Fiala i guvernér ČNB Aleš Michl si ještě před dvěma měsíci blahopřáli k tomu, že je inflace pod kontrolou. Rychlé snižování sazeb se již nyní ukazuje jako ukvapené. Pojďme si však přiblížit ještě jednu velmi důležitou skutečnost, která ukazuje, proč je problém inflace opravdu složitý.

Milton Friedman velmi rád opakoval krátkou poučku, že inflace je měnový fenomén. Nechme stranou kritiky, kteří říkají, že existují situace, kdy to tak není. Člověk nemusí být velký ekonomický expert, aby pochopil základní Friedmanovu myšlenku. Inflace souvisí s objemem peněz v ekonomice. Když se podíváme na jeho vývoj v posledních pěti letech, vidíme strmý růst, který právě ukazuje jádro problému inflace. Dokud bude peněžní zásoba stoupat, inflace se nezbavíme.

Je tedy dobré ptát se po tom, jak lze peněžní zásobu zmenšit. Centrální banka se jistě může snažit pomocí svých instrumentů peníze stahovat, ale je to velmi pomalé. K poklesu může dojít jen v případě, že necháme pracovat schumpeterovskou destrukci. Zde se dostáváme k jádru problému.

Teorie měkkého přistání fungovat nebude. Aby byla inflace poražena, musí dojít buď ke korekci na akciových trzích, splasknutí nemovitostní bubliny, nárůstu nezaměstnanosti nebo k velkým odpisům ztrát v bankách. Dokud se tento bolestivý mechanismus nespustí, inflace tu stále bude.

Meme akcie opět na scéně

Trhy se dostaly do přechodné fáze, kdy prakticky skončila výsledková sezona v USA a zároveň nemáme dostatek makroekonomických dat, abychom určili vývoj sazeb. Důležité jsou nyní tendence, a tak se trh nemá čeho konkrétního chytnout. Jako dávný přízrak se znovu objevily na scéně tzv. meme stock, meme akcie.

Pro připomenutí: tento fenomén vznikl v roce 2021, kdy se lidé na sociálních sítích (a to především na síti Reddit) spojili a začali ve velkém nakupovat firmy, které byly odepsané. Velké investiční skupiny využívají prodeje nakrátko, aby na těchto skomírajících firmách před jejich krachem ještě vydělaly obrovský balík peněz. Nečekaný růst akcií však tyto investory donutí své shorty uzavřít, čímž ještě přidají ceně akcií na dynamice.

Meme akcie tak investorům pomohly jednak vytrestat tyto spekulativní fondy a k tomu ještě vydělat velký balík peněz. Investoři si vybrali tyto akcie: GameStop, AMC a Bed Bath & Beyond. Velmi rychle se ukázalo, že se investic do meme akcií chytli protřelí burzovní obchodníci jako například Michael Burry. Tento fenomén se vysvětloval především masivním nárůstem chuti investovat způsobený covidovou pandemií a levnými penězi. Po opadnutí zájmu ze strany investorů a sociálních sítí se zdálo, že meme akcie byly časově omezená záležitost.

Avšak na začátku minulého týdne, v pondělí, získaly akcie GameStop 74,3 % a následující den přidaly ještě 60 %. Rostly i přesto, že společnost vydala profit warning. Stejně tak druhá nejznámější meme akcie AMC začala týden skvěle, kdy nejdřív přidala 78,4 % a následně 32,6 %. Jak je možné, že byly meme najednou v kurzu?

Kdo odstartoval zájem o meme akcie?

Příčinou tohoto zájmu byl jeden tweet na účtu „Roaring Kitty“ ukazující obrázek člověka hrajícího počítačovou hru, který pomalu vstává. Uživatelé sociálních sítí si ho vysvětlili jako návrat meme akcií do hry. Tweet zhlédlo přes 27 milionů uživatelů a spustila se typická růstová euforie.

Jak vidíme, pro růst nebyl žádný racionální důvod a v podstatě ani argument. Jen jeden obrázek, který navíc nesliboval nic konkrétního. Právě nedostatek racionality poukazuje na to, že trhy jsou dnes možná už za zenitem. Z hlediska fundamentů totiž nikdo rozumný nemůže investovat do akcií typu GameStop. Když se totiž vztáhne jejich cena na jeden vydělaný dolar, dojdeme k poměru 1250 dolarů. Investor do GameStop je ochoten zaplatit 1250 dolarů za jeden dolar zisku. Hodně se nyní spekuluje, zda společnost Nvidia není předražená. Zde je tento poměr asi 34 investovaných dolarů na dolar zisku.

Růst meme akcií je tak spíše další varovný signál než investiční příležitost. Konec týdne už ukázal, že tyto akcie nemají stejný potenciál jako v předchozích letech.

Čínské akcie jsou v kurzu

Hlavním zdrojem růstu ve světě byly čínské akcie, a to zejména v důsledku schválení intervence čínské vlády ve prospěch finančních trhů. Peking by měl spustit stimulační balíček ve výši 140 miliard dolarů, což je největší pomoc trhům od doby covidu. Investoři oceňují především skutečnost, že osud finančních trhů je v centru zájmu čínské vlády. Další vzpruhou pro čínské akcie bylo povinné hlášení americkému regulátorovi trhu, z něhož jsme se dozvěděli, že Michael Burry do čínských akcií masivně investuje.

Hongkongský index Hang Seng vyrostl o 2,95 %, zatímco burza v Šanghaji přidala jen mírně a připsala si skromný zisk 0,14 %. Japonský Nikkei přidal solidní 1,41 %.

Evropským trhům se moc nedařilo. Německý Dax ztratil 0,35 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,63 %. Londýnská burza zaznamenala lehkou ztrátu (-0,16 %).

Zámořským trhům pomohla čísla dubnové inflace. Průmyslový Dow Jones si během týdne polepšil o 1,24 %. Díky tomu se dokázal během týdne posunout nad psychologickou hranici 40 000 bodů. Index S&P 500 přidal 1,54 %. Technologický Nasdaq byl znovu nejvýkonnějším americkým indexem a přidal 2,11 %.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Bitcoin znovu na silné pozitivní vlně

Bitcoin má skvělou schopnost být naprosto nepředvídatelný. Už se zdálo, že bude znovu živořit pod hranicí 60 000 dolarů a my se staneme svědky delší cenové stagnace. To se však nestalo a bitcoin tento týden znovu silně rostl. V době psaní článku jeho hodnota dosahovala 66 900 dolarů, což představuje silný týdenní růst o 8,86 %.

Bitcoinu pomohla zpráva o dubnové inflaci. Její míra nenaznačuje, že by americký Fed musel znovu zvyšovat sazby. Bitcoinu hodně pomáhají spekulace na jejich brzké snížení.

Druhou zprávou, která bitcoinu pomohla k jeho růstu, byla zpráva prestižního magazínu Financial Times, který tvrdí, že komoditní burza v Chicagu zvažuje obchodování bitcoinu na své platformě. To by znovu pomohlo jeho většímu rozšíření mezi institucionální investory.

V neposlední řadě bitcoinu jistě napomohlo i dění okolo meme akcií. Jejich růst totiž ukazuje, že mezi investory je pořád silná chuť riskovat. Mezi riziková aktiva patří samozřejmě i bitcoin. Další dny budou tedy velmi zajímavé. Jestli se u bitcoinu potvrdí silná růstová tendence, mohli bychom být svědky dalšího růstu akciových trhů.

Závěr: Dodají výsledky akcií Nvidia trhům další důvod k věčnému růstu?

Nadcházející týden nás seznámí s podrobným zápisem z posledního zasedání amerického Fedu. Stejně tak se můžeme těšit na několik vystoupení jeho členů, kteří budou komentovat současnou ekonomickou situaci v USA. Dozvíme se taktéž, jak je na tom inflace v Kanadě, Velké Británii a Japonsku. Z výše uvedeného však vyplývá, že makroekonomické údaje nebudou hrát hlavní roli.

Všichni investoři budou netrpělivě očekávat výsledky akcie Nvidia, které se odtajní 22. května. Tato akcie se zatím chová velmi klidně, za poslední týden přidala pouhých 2,2 %. Výsledky nad očekávání analytiků a s dobrým výhledem by tuto akcii posunulo nad symbolických 1000 dolarů za kus. Naopak každé zaváhání může připravit společnost Nvidia o miliardy z tržní kapitalizace. Výsledky akcie Nvidia tak budou hlavní událostí nadcházejícího týdne.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img