Trhy pod lupou: Cesta k 2% inflaci bude dlouhá, jak trhy ovlivní konflikt v Izraeli? Proč se zbavit akcií Coca-Cola?

4.8
(16)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Uplynulý týden na akciových trzích nám ukázal, jak se investoři chytli do vlastní pasti. Dnes v podstatě nikdo neví, kam se burza vydá další den. Doposud platilo pořekadlo „špatná zprava, dobrá zpráva“. Ukazovalo postoj investorů ve stylu „čím víc ekonomika zpomalí, tím lépe pro trhy, protože to bude znamenat dlouho očekávanou otočku Fedu“. Nyní tento vzorec již neplatí, a to hned ze dvou důvodů.

Jednak se dostáváme do doby, kdy je těžké jednoznačně interpretovat makroekonomické údaje. Inflace zpomaluje, ale ne již dostatečně rychle. Trh práce je v pohybu, avšak ne dostatečně rychle. Americká ekonomika zpomaluje, ale taktéž ne dostatečně rychle. Trhy se tak nemají čeho chytnout. Cesta k dvouprocentní inflaci bude dlouhá. Znát měsíční údaje nepostačí, na ekonomiku se budeme muset dívat ze čtvrtletní perspektivy. Jenomže ta je současným akciovým trhům pod vlivem rychlo tradingu naprosto cizí.

Zadruhé je tu aktuální politika Fedu. Představa o rychlé otočce, jakmile se ekonomický stroj zadrhne, se dnes zdá být již jen zbožným snem investorů. Daleko realističtější je scénář vysokých sazeb po celý rok 2024, o němž uvažovalo jen málo investorů. Nebude jednoduché najít pro příští rok dobrou strategii, protože vše je značně nečitelné.

Kdo dokáže porozumět americkému trhu práce?

Trhy sleduji pravidelně přes 15 let, avšak současná tendence pitvat všechny makroekonomické údaje je naprostou novinkou. Ačkoliv jsou data o trhu práce a nezaměstnanosti důležitá, jejich vliv by se neměl přeceňovat. Lze samozřejmě namítnout, že jsou to klíčové údaje k pochopení toho, co Fed udělá. Jenomže už André Kostolany správně říkal, že do rozhodování centrálních bankéřů nikdo nevidí. Ani samotný guvernér ráno neví, jak vysoké sazby budou večer. Jakkoliv je toto tvrzení přehnané, neměli bychom na ně zcela zapomínat, protože tím relativizujeme dopad makroekonomických statistik na rozhodování Fedu.

Na začátku týdne byla oznámena statistika volných pracovní míst v USA. Jedná se o tzv. United States Job Openings. Čísla nebyla dobrá, protože počet neobsazených míst za srpen vzrostl. To trhy vyhodnotily negativně a začaly klesat. Jelikož pokles trval již několik dní, hodně akcií prorazilo dlouhodobé rezistence a celý pohyb směrem dolů začínal nabírat na otáčkách. Přesto mohlo být na konci týdne ještě hůř.

INFO
United States Job Openings je měsíční průzkum prováděný americkým Úřadem práce (BLS) za účelem měření počtu volných pracovních míst v USA. Průzkum zahrnuje všechny nezemědělské podniky a vládní agentury, s výjimkou armády. BLS definuje volné pracovní místo jako „pozici, která je neobsazená a kterou zaměstnavatel snaží obsadit“. To zahrnuje pozice, které jsou nové, pozice, které se staly neobsazené v důsledku odchodu zaměstnanců, a pozice, které byly dočasně obsazeny smlouvou nebo dočasnými pracovníky. Zde leží kámen úrazu jak tyto čísla interpretovat, protože velkou část mohou tvořit místa, o které není dlouhodobě zájem. Většinou se jedná o velmi těžké pracovní pozice za malý plat.

Důležité je správně interpretovat čísla z pracovního trhu

Americký úřad práce v pátek zveřejnil svoji pravidelnou statistiku Nonfarm Payrolls, která sleduje počet zaměstnanců ve všech nezemědělských odvětvích kromě veřejného sektoru. V září číslo vzrostlo, což znamená, že americký pracovní trh je v dobré kondici.

Pro Fed je to ovšem špatná zpráva. Už se zdálo, že by se trhy mohly dostat do velkých problémů, jenomže investoři se shodli v tom, že tento stav způsobil především nárůst pomocných pracovních pozic, které jsou špatně placené. Nízkopříjmové skupiny nemají na inflační spirálu velký vliv. Páteční seance byla zachráněna a trhy rostly, čímž pomohly umazat značné týdenní ztráty.

Čísla lze samozřejmě interpretovat i jinak. Například nárůst pracovních míst v gastronomii se může jevit jako známka dobré kupní síly těch, kteří se pravidelně stravují v restauracích. Jinak řečeno, trhy jsou značně nepředvídatelné. Záleží pouze na umění intepretace. Každý, kdo na ně dnes vstupuje, by si měl být tohoto nebezpečí vědom.

Nástup uvolňování měnové politiky

U monetární politiky ještě chvíli zůstaneme. Přestože americký Fed i ECB počítají s ještě jedním zvednutím úrokových sazeb, existuje několik centrálních bank, které zavelely k obratu. Zajímavé pro nás je, že se jedná o centrální banky a ekonomiky, které se nacházejí v obdobné situaci jako Česká republika. Inflace zde byla daleko větší než v USA a utahování sazeb probíhalo o mnoho rychleji než v západních ekonomikách. Stejně tak inflace v těchto zemích není pod inflačním cílem 2%, ale je již na ústupu.

Svoje sazby snížila polská centrální banka, a to o 25 bazických bodů na 5,75 %. Polský zlotý oslabil, což jistě potěšilo Čechy nakupující v Polsku. Krok centrální banky se však setkal s kritikou, že jde hlavně o předvolební tah. Ovšem vzhledem k tomu, že se důsledky projeví zhruba za šest měsíců, bude v tu dobu dávno po volbách. Spíš jde o to, že Polsko chce být v čele jak ve zvedání sazeb, tak v jejich uvolňování.

O 25 bazických bodů na 7,25 % sazby snížilo i Peru, Uruguay pak o 50 bazických bodů na 9,5 %. Právě s touto jihoamerickou zemí se Česko v utahování měnové politiky dlouho přetahovalo. Uruguay však vyšroubovala sazby mnohem výše. Tato strategie se ukázala ve vzájemném srovnání mnohem úspěšnější, inflace v Uruguayi dosahuje 3,87 %. Nezvedáním sazeb udělala ČNB chybu.

Propad ceny Coca-Coly

Tento týden byl zajímavý i pro akcie Coca-Coly. Za měsíc se propadly o 5,25 dolarů, což představuje zhruba 9% pokles. Během týdne se daly tyto defenzivní akcie pořídit dokonce za 51,6 dolarů. Pád Coca-Coly je opravdu překvapením. Jedná se totiž o dobrý defenzivní titul, který se hodí jako klidný přístav pro rozbouřenou dobu, která nás jistě čeká.

Navíc je Coca-Cola učebnicovým příkladem akcie se silným power pricingem, tzn. schopností přenést nárůst nákladů na výrobu na koncového zákazníka. Plechovku Coca-Coly si každý dopřeje, i když zdraží o 10 %. Proto je takový pokles ceny akcie, kterou má v oblibě Warren Buffett, velkým překvapením.

Jistě za ním stojí výprodej pozice u některého většího hráče. Důvod tohoto prodeje se nedozvíme, a tak můžeme jen spekulovat. První možné vysvětlení se nachází v defenzivní povaze Coca-Coly. Její akcie patří mezi dividendové aristokraty, což jsou firmy, které investor drží kvůli zvyšující se dividendě. Takový investor typicky drží pozice Coca-Coly dlouhodobě a získané dividendy většinou reinvestuje znovu do jejích akcií.

Proč se zbavit akcií Coca-Coly

Problém je však v tom, že současný dividendový výnos (3,46 % ročně) stále nepokryje inflaci v USA. Racionálně a konzervativně uvažující investor má v současnosti možnost investovat do amerických dluhopisů s daleko vyšším výnosem a nadějí na růst ceny obligací, pokud Fed ve své měnové politice otočí.

Akcie Coca-Coly tak mohou představovat předěl, kdy dividendoví investoři začnou opouštět stabilní tituly ve prospěch dluhopisů. Byl by to do jisté míry paradox a znovu by se potvrdilo, jak je těžké předpovědět, odkud přijde krize. Všichni by čekali, že se investoři začnou ve velkém zbavovat titulů GAFAM nebo Nvidie, a ne defenzivních akcií zavedených společností.

Druhé vysvětlení může být taktéž prozaické a pro firmu v podstatě mnohem horší. Tradiční značky a symboly Ameriky ztrácejí na své atraktivitě. Mladé už Coca-Cola neoslovuje v takové míře. Mladí lidé se řídí trendy na sociálních sítích Instagram a TikTok. Segment nealkoholických nápojů je pod nadvládou různých influencerů a teenageři dnes mají v oblibě „energeťáky“. Tento trend lze sledovat i na burze. Akcie společnosti Celsius, jež energetické nápoje vyrábí a sází především na mladé influencery, mají za sebou velmi dobrý rok. Od jeho začátku vzrostla akcie Celsius o 72 %.

Lze samozřejmě namítnout, že Coca-Cola si koupí vlastní značku energetického nápoje, který zrovna letí. Nebo může dokonce uvažovat o fúzi s Celsiusem. To však nic nemění na tom, že celý segment vlivem sociálních sítí a filozofie mladé generace změnil svoji povahu. Dnešní mladý člověk neustále mění trendy, stejně tak rychle jako vyprchá účinnost a zásah jednoho postu napsaného na sociálních sítích. Nákup energetické značky, která teď letí, totiž nezaručuje, že ji budou spotřebitelé znát i za několik měsíců. Investovat do něčeho tak pomíjivého musí být proti duchu vedení Coca-Coly, kterou si lidé kupují právě proto, že se její složení moc nemění.

Mezi světovými indexy vítězem znovu Nasdaq

Ani příznivá páteční seance obchodování nezachránila. Absence plně pozitivní seance se projevila na asijských trzích. Japonský index Nikkei výrazně klesl o 2,6 %. Stejně tak se nedařilo hongkongskému Hang Seng, který odepsal 1,93 %. Burza v Šanghaji byla vůči negativnímu kontextu odolnější a uzavřela bez výrazné změny.

V Evropě kraloval pesimismus. Britský FTSE odepsal 1,49 %, francouzský CAC 40 se zmenšil o 1,05 % německý Dax o 1,02 %. Posledně jmenovaný index se s dalším týdenním poklesem dostává do problémů. Sestupnou tendencí se blíží k pověstnému death crossu. Jelikož ani vyhlídky na příští týden nejsou zrovna růžové, může se stát, že nastoupí dlouhou medvědí cestu.

Správně interpretovaná čísla z amerického trhu práce pomohla finančním trhům. Průmyslový Dow Jones ztratil pouhých 0,30 %. Oproti tomu index S&P 500 byl v zeleném a vyrostl o 0,48 %. Nasdaq byl znovu velmi odolný a přidal 1,6 %. Nic na tom nezměnila skutečnost, že CEO nejdůležitější firmy Apple prodal půl milionu akcií. To pro budoucí růst akciového trhu není obecně příliš nadějné.

Překvapivě odolný bitcoin

Nejznámější kryptoměna znovu dokázala překvapit, v době psaní článku přidala 1,44 %. Což je v kontextu klesajících akciových trhů výborný výsledek, jenž ukazuje, že bitcoin si žije svým vlastním životem. To by byla velmi pozitivní známka. Ani zveřejnění čísel z amerického pracovního trhu na něj nemělo vliv.

Z pohledu technické analýzy se schyluje k velkému boji o rezistenci na 28 037 dolarů, která je 200 denní klouzavý průměr a 28 090 dolarů, která MM 100 dní. Překonání této hodnoty by otevřelo cestu k 30 000 dolarům. Opačný vývoj by mohl bitcoin poslat ke spodní klíčové rezistenci 24 920 dolarů.

Závěr: Jak ovlivní trhy konflikt v Izraeli?

Úvod týdne bude velmi rušný. Konflikt v Izraeli světové bezpečnosti nepřidá. Vzrůstající nejistota se bezpochyby projeví na akciovém trhu, očekává se, že ceny ropy znovu porostou. Z tohoto pohledu se může zdát silný pokles ropy v závěru týdne jako zázrak. Cena na komoditních trzích výrazně klesala bez nějakého zvláštního důvodu. Mluvilo se pouze o tom, že je to kvůli obavám ohledně vývoje poptávky po černém zlatě. Avšak i čísla z amerického pracovního trhu potvrdila, že pokles poptávky je v nedohlednu.

Cena ropy nicméně prudce klesala. Proč je to zázrak? Protože lze očekávat silný růst v příštím týdnu. Kdyby byla ropa na hodnotě 95 dolarů za barel, dočkali bychom se na 100 dolarech za barel paniky. To se ještě může stát, avšak cesta k tomu potrvá delší dobu a investoři se budou moci připravit.

Příští týden by byl nabitý i bez násilností v Izraeli. V úterý 10. října se dozvíme číslo ostře sledované jádrové inflace v USA. V pátek budeme vědět, jaká je úroveň inflace ve Velké Británii. A stejný den odstartuje v zámoří výsledková sezona za třetí čtvrtletí. Začíná vždy stejně, a to hospodařením amerických bank, kdy nás čekají JP Morgan, BlackRock, Cititgroup a Wells Fargo.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Torňa

Konečně dobrý článek tady, pane doktore!

Petr Hejlek

Za mě tady má autor řadu velmi kvalitních článků 😉

Jizvax
Hodnocení článku :
     

U toho propadu KO hrají roli i produkty na hubnutí a zdravá výživa.

spot_img