Trhy pod lupou: Americké akcie zatím mají důvod k růstu i přes pokles Tesly

4.9
(9)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

V zámoří se již naplno rozjela výsledková sezona. Na dobré výsledky JP Morgan z předchozího týdne navázaly další americké banky. Prakticky všechny velké peněžní instituce jako Bank of America, Morgan Stanley či Charles Schwab zveřejnily lepší výsledky, než očekávali analytici. Tržby i zisky byly nad odhady. Americké banky tak těží především ze dvou věcí. Svým klientům, kteří u nich mají uložené peníze, dosud nedávají žádné velké úroky. Zato však razantně zvedly úroky na úvěrech, zejména hypotečním, i na kreditních kartách. Na celé situaci tak nekřesťansky rýžují.

Riskují sice v tom, že se jejich střadatelé rozhodnou odejít k jiné instituci, která za vklady úroky nabízí jako například Apple. Anebo si koupí americké krátkodobé dluhopisy, které již dávají úrok převyšující současnou americkou inflaci. Druhý důvod, proč je hospodaření amerických bank stále dobré, jsou nízké odpisy, tedy peníze, které banky ztratí, protože se dluh stane nevymahatelný. Odpisy sice rostou, ale nijak závratně.

Banky taktéž zaznamenávají nižší aktivu na poli hypoték, což ale není nic neočekávaného. Na druhou stranu ani neroste počet nezplacených hypoték. Jen se potvrzuje skutečnost, že dokud bude držet americký pracovní trh, neděje se nic, co by ohrožovalo fungování amerického bankovního sektoru. Finanční krize tudíž ještě nehrozí. Je samozřejmě otázkou, jak to bude v dalším čtvrtletí. Situace se totiž může rychle měnit.

Jak to bylo s regionálními bankami?

Výsledky velkých i regionálních bank ukázaly, že krize těch druhých byla do jisté míry bouří ve sklenici vody. Nebo ještě lépe, velkou příležitostí vydělat. Ve chvíli, kdy se za regionální banky postavil americký Fed, bylo jisté, že celý systém udrží, protože chyběl důvod k dalším krachům. Po pádu Silicon Valley Bank totiž Fed garantoval, že v případě potřeby nakoupí americké dluhopisy ne za cenu tržní, ale nominální. Jinak řečeno, dodá bankám v potížích dostatečnou likviditu výměnou za starší státní dluhopisy. Bankovní systém tím byl zachráněn. I nadále sice existovalo jisté riziko, že kdyby spadla velká banka nebo několik menších, bylo by to pro Fed složitější. Příčinu krize svým rozhodnutím nicméně odstranil.

Zkušení burzovní hráči se na banky vrhli. Bylo to velmi riskantní, ale kdo měl informace a věděl, jak funguje americký bankovní trh, mohl si to dovolit. Typickým případem byl Michael Burry, který hojně nakupoval akcie amerických banky. Dobrou příležitostí se stala například Zions Bank, která má své hlavní sídlo v Salt Lake City a velká část její klientely patří k mormonům.

Jelikož byly problémy regionálních bank způsobeny především odlivem jejich klientů k jiným subjektům, u Zions Bank se dalo předpokládat, že ti její budou věrnější. Během krize se navíc její vedení snažilo zastavit pád akcií insider nákupy, které se velmi vyplatily. Banka dosáhla tržby 780 milionů dolarů oproti očekávaným 757 milionům. Zisk na akcii pak byl 1,11 dolaru. Díky tomu má Zions Bank zatím do krachu daleko. Cena akcií směruje zpátky k 45 dolarům, což by v současnosti mělo být její férové zhodnocení.

Nižší marže Tesly zaskočily investory

Největším trhákem sezony se však stalo zveřejnění hospodářských výsledků Tesly. Jejich přijetí ukázalo, jak těžké je být v roli světového lídra. Samotné výsledky totiž nedopadly vůbec špatně. Jak tržby, tak i zisk totiž výrazně překonaly očekávání analytiků. Tržby dosáhly 24,93 miliard dolarů oproti očekávaným 24,29 miliard. Zisk na jednu akcii představoval 91 centů namísto 79.

Meziročně tržby zaznamenaly velký skok, oproti druhému čtvrtletí 2022 vzrostly o 47 %. Tesla tím jen potvrzuje svoji dynamiku. Přestože v dalším roce růst nebude tak veliký, měl by zůstat pořád dvouciferný. Je trochu paradox, že investoři začali pochybovat o Tesle v době, kdy má společnost velmi slušné fundamenty. Tržby, zisk a počet dodaných vozů jsou na rekordních hodnotách. Co tedy investory vyplašilo?

Byl to vývoj marží. Hrubá marže Tesly poklesla na 18,2 % a provozní 9,6 %. Investoři jsou jejich sestupnou tendencí znepokojení. Vedení společnosti pokles vysvětlilo strategií snížení cen. Tesla svá elektroauta zlevnila hlavně proto, aby v USA dosáhla na státní podporu. Na maržích se také negativně podepsaly náklady na zahájení výroby nové baterie 4680. Elon Musk na tiskové konferenci tento pokles a následnou investorskou paniku označil za nepodstatné. V kontextu dlouhodobé obchodní strategie společnosti to podle něj není nic důležitého.

Protože chce Musk snižovat ceny vozidel i nadále, můžeme se dočkat dalšího poklesu marží. Pokud se však bude pohybovat řádově v desetinách procent, má Musk pravdu. Není to velký problém. Hrubá marže Tesly je oproti masovým automobilkám prakticky dvojnásobná a nachází se na úrovni výrobců luxusních vozů jako například Ferrari. Jelikož má Tesla ambici udržet si pozici světové jedničky, nemůže zůstat v kategorii luxusního zboží. Mě osobně spíš překvapuje, že jsou investoři trpěliví ohledně oddalování projektu autonomního řízení a cybertrucku. Jakkoliv Musk nikdy nedodržoval termíny, může neustálé odkládání vzbudit pochybnosti a otázky, zda se dočkáme výsledků v těchto projektech letos, příští rok anebo až za pět let?

Stoupající ceny komodit: velmi drahá pšenice

Trochu mimo hlavní pozornost médií se ocitl nárůst cen komodit. Ty jsou velmi dobrým ukazatelem k ohodnocení celkové ekonomické kondice. Právě cena komodit může být indikátorem, zda se svět blíží do recese, anebo máme naopak šanci na další ekonomický růst. Pojďme se tedy podívat, jak se komodity vyvíjely za poslední měsíc.

Nejvíc zdražila pšenice, jejíž cena vzrostla o 15,69 %. Na vině je především napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Moskva neprodloužila smlouvu o vývozu ukrajinské pšenice. Konflikt na Ukrajině totiž neovlivňuje pouze ceny ropy a zemního plynu, ale i obilí. Problém je v tom, že rostoucí ceny pšenice nejen znesnadňují boj centrálních bank s inflací, ale mají vliv i na migraci a hlavně politickou stabilitu rozvojových zemí.

Velký růst zažil i zemní plyn, který za měsíc posílil o 13 %. Pomalu se totiž blíží doba, kdy státy začnou plnit své zásobníky na zimní sezonu. Sice už jako loni nehrozí, že plyn nebude vůbec, avšak jeho cena může růst. Vše bude záležet na poptávce a počasí. Minulá zima byla velmi mírná, což se nemusí opakovat. Připomeňme, že problém ceny elektřiny vázané na ceny plynu nebyl v EU vyřešen.

Pokud skokově vzroste plyn, můžeme se znovu dočkat opakování energetické krize. Stejně tak ropa za měsíc podražila o 10 %. To je zajímavý signál. Stojí za tím především rozhodnutí Saúdské Arábie snížit těžbu na historická minima. I tak ovšem stoupající cena ukazuje, že poptávka po černém zlatu je stabilní. Jde o velmi dobrý indikátor příchodu recese. Podle ceny ropy to na ni zatím nevypadá. Spíše naopak.

Drahý pomerančový džus a stabilní měď

Komoditou, která zažívá strmý růst, je pomerančový džus. Za poslední měsíc zdražil o 13 %, od začátku roku pak o 45 %. Způsobily to především špatné klimatické podmínky pro pěstování pomerančů. Pomerančový džus nám připomíná, že dění na trzích může být ovlivněno i takovými faktory jako počasí. To znamená těmi, s nimiž nepočítáme každý den.

Na závěr našeho rychlého komoditního přehledu se podíváme na velmi důležitou surovinu, jíž je měď. Ta kupodivu neroste. Za měsíc zaznamenala nepatrný přírůstek 0,63 %. Od začátku roku taktéž prakticky nerostla a přidala pouhých 0,83 %. Z pohybu ceny vidíme, že oživení Číny je problém.

Právě Čína je totiž největším spotřebitelem mědi. Přestože její HDP nominálně roste, cena mědi zůstává stabilní. Vysvětluje se to tím, že Čína ještě žije ze zásob nashromážděných během covidu a dosud nevyužitých. Jakkoliv je toto vysvětlení přijatelné, i tak se snáší nad čínskou ekonomikou mračna pochybností. Pokud cena mědi nezačne do konce roku růst, jde o další ze signálů, že se čínskému hospodářství nedaří. Bylo to do jisté míry překvapení, protože zpomalení světové ekonomiky se očekává spíše z USA než z Číny.

Čína v červených číslech

Obavy o čínskou ekonomiku začínají být vážné, což se projevuje i na burzovních indexech. Zatímco si svět užíval pozitivního průběhu americké výsledkové sezony, čínské akcie padaly. Burza v Šanghaji odepsala 2,16 %, hongkongský Hang Seng ztratil 1,74 %. Negativní nálada se tentokrát přenesla i do Japonska, tamní Nikkei oslabil o 0,24 %.

V Evropě byla nálada o poznání lepší. Německý Dax vzrostl o 0,45 %, francouzský CAC40 dokonce o 0,79 %. Po delší době jsme zaznamenali silnější oživení britského FSTE, který přidal solidních 3,08 %. Indexu pomohly především banka Berkeley se ziskem 7,86 % a Rolls Royce s 6,79 %.

V zámoří se dařilo průmyslovému Dow Jones, který vzrostl o 2,08 %. Index S&P500 taktéž zůstal v zelených číslech a přidal 0,69 %, zatímco technologický Nasdaq utrpěl ztrátu v hodnotě 0,57 %. Dolů ho stáhly především Tesla se ztrátou 7,59 %, ASML se ztrátou 8,04 % a Meta s poklesem 4,73 %.

Prázdninová bitcoinová nuda

Bitcoin se dostal pod psychologickou hranici 30 000 a v době psaní článku se jeho cena pohybovala kolem 29 931. Pokles je však psychologický, protože týdenní pohyb byl pouze 1,27 %.

Bitcoin by mohlo dát do pohybu nadcházející zasedání Fedu 26. července. Všichni očekávají, že americká centrální banka zvedne znovu sazby o 25 bazických bodů. Přestože to nemá na bitcoin příznivý vliv, je za současné situace takto malé zvýšení jen kosmetická úprava. Daleko důležitější bude, co řekne Jerome Powell na tiskové konferenci. Pokud by Fed zůstal nadále silně jestřábí, musel by se bitcoin vyrovnávat s negativními tlaky. Existuje ovšem jistá pravděpodobnost, že Powell oznámí, že úrokové sazby dosáhly vrcholu. To by mohlo na bitcoin naopak zafungovat jako živá voda.

Závěr: Fed a výsledková sezona

V následujícím týdnu se ke slovu znovu dostanou centrální banky, protože Fed i ECB budou mít své zasedání. Obecně se čeká nové zvýšení sazeb, avšak mnohem důležitější bude výhled na nadcházející měsíce. Výsledková sezona zatím probíhá dobře. Fed ji tak může použít jako argument pro další zvedání sazeb. Podle hospodaření velkých firem to alespoň vypadá, že recese v USA ještě není na pořadu dne.

Uvidíme, zda tendenci dobrých výsledků potvrdí i následující týden. Své výsledky představí tyto firmy: Microsoft, Google, LVMH, Meta, Coca-cola, Amazon, Mastercard a Exxon Mobil. Týden tedy bude opravdu nabitý.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img