The Merge a dluh, který vás může čekat

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Podle daňových expertů mohou mít držitelé etherea (ETH), kteří po The Merge nebudou hrát správně, v době zdanění vysoké výdaje.

Cíl The Merge

Kolem 15. září má blockchain Ethereum přejít ze současného konsensuálního mechanismu proof-of-work (PoW) na proof-of-stake (PoS), jehož cílem je zlepšit dopad sítě na životní prostředí.

Existuje možnost, že The Merge vyústí ve sporný hard fork, který způsobí, že držitelé ETH obdrží duplicitní jednotky hard forknutých tokenů ETH, podobně jako tomu bylo při hard forku etherea a etherea classic v roce 2016.

Miles Fuller, vedoucí oddělení vládních řešení společnosti TaxBit uvedl, že v případě, že dojde k hard forku, vyvolává The Merge zajímavé daňové důsledky, a prohlásil:

“Největší otázkou pro daňové účely je, zda The Merge vyústí v hard fork, který rozdělí řetězec. Pokud k tomu nedojde, pak to opravdu nebude mít žádné daňové důsledky.”

Fuller dodal, že ze současného PoW ETH se prostě stane nový PoS ETH “a všichni si půjdou vesele dál svou cestou”.

Pokud dojde k hard forku

Pokud však dojde k hard forku, což znamená, že držitelům ETH budou zaslány duplicitní tokeny PoW, pak mohou odpadnout různé daňové dopady “v závislosti na tom, jak dobře je řetězec PoW ETH podporován” a kde je ETH držen, když dojde k forku.

V případě ETH držených v on-chain peněženkách ve vlastnictví uživatelů Fuller poukazuje na pokyny IRS, podle kterých budou všechny nové tokeny PoW ETH považovány za příjem a budou oceněny v době, kdy uživatel získal tokeny do vlastnictví.

Fuller vysvětlil, že situace může být odlišná pro ETH držené v úschovných peněženkách, jako jsou burzy, v závislosti na tom, zda se platforma rozhodne podporovat rozvětvený řetězec PoW ETH, a poznamenal:

“Pokud si nejste jisti, měli byste si o tom něco přečíst. To, jak se správci a burzy chovají k forkům, je obvykle uvedeno ve smlouvě o účtu. Pokud custodian nebo burza forkovaný řetězec nepodporují, pak pravděpodobně nemáte žádný příjem (a možná jste přišli o bezplatnou službu). Tomu se můžete vyhnout tak, že před rozštěpením řetězce přesunete své podíly do nehostované peněženky, abyste si zajistili, že získáte všechny coiny (nebo tokeny), které jsou výsledkem případného rozštěpení řetězce,”

Podle středečního příspěvku ředitele pro strategii společnosti CoinLedger Milese Brookse na Twitteru může výkonnost tokenu PoW ovlivnit i případný dluh:

“Pokud hodnota tokenů po forku PoW (a poté, co nad nimi získáte kontrolu) výrazně klesne – což by mohlo být pravděpodobné – můžete mít dluh k zaplacení, ale potenciálně nebudete mít dostatek aktiv k jeho zaplacení.”

Brooks navrhl, že může být v nejlepším zájmu investora prodat část tokenů po obdržení forknutého coinu, což může zajistit alespoň pokrytí dluhu.

Těžaři, burzy a hard fork

Těžaři etherea a některé burzy stále více prosazují, aby došlo k hard forku PoW, protože bez hard forku budou tito těžaři nuceni přejít na jinou kryptoměnu s PoW. Vitalik Buterin na 5. konferenci komunity etherea, která se konala v červenci, navrhl, že by se tito těžaři mohli místo toho vrátit k ethereum classic.

Na rozdíl od toho, co se naznačuje v souvisejícím článku na serveru CoinLedger, se ethereum po The Merge nebude jmenovat ETH 2.0, ale jednoduše ETH nebo ETHS, přičemž případný forknutý token bude označován jako ETHW. Kryptoinvestoři by se měli mít na pozoru před jakýmikoli tokeny, které o sobě tvrdí, že jsou ETH 2.0.

Kryptoburza Poloniex, která o sobě tvrdí, že byla první burzou, která podporovala jak ethereum, tak ethereum classic, poskytla hard forku svou podporu a již přidala obchodování pro ETHW.

Kryptoburza Bybit sdělila, že v případě forknutých tokenů mají týmy řízení rizik a bezpečnosti burzy Bybit zavedena kritéria, podle kterých určí, zda bude token PoW na jejich burze kótován.

Bybit tvrdí, že burzy, které již tokeny ETHW zařazují, upřednostňují zisky před bezpečností uživatelů, a varuje obchodníky před přesunem jejich ETH na burzy, které tokeny PoW podporují, kvůli volatilitě a bezpečnostním rizikům:

“Upozorňujeme obchodníky, že potenciální forky Etherea PoW mohou být extrémně volatilní a znamenat zvýšená bezpečnostní rizika. Burzy, které již kótovaly tokeny pro potenciální forky PoW, upřednostňují zisky před bezpečností uživatelů.”

Závěr

The Merge je velká a očekávaná událost, ale, jak je vidět, nese s sebou i jistá nebezpečí. Jako investoři si dávejte pozor, kam budete investovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
20 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ivan

Takze je lepší si ETH nechat v peněžence nebo přesunout na burzu?

Felix

A nebo vsecho prodat tesne pred merge? Tot dilema trilema.

Poslední editace 1 rok před přes Felix
Lhts

Pokud nemáte 1000 ETH. Nechte na burze (strategie hodl). Existují weby s API napojením napr. Na Binance a daně vám spočítaji.

Kenny

Mam cca 5 ETH v Trezoru, mam to ponechat tam? Nebo se toho radsi zbavit, hodit na burzu a pretavit zatim na USDT? Jako priznam se ze jsem zcela nepochopil z ruznych zdroju co ten Merge s mymi ETH presne udela a rekl bych ze nejsem jediný…

Fantom

Co se stane se teprve uvidí a s úplnou jistotou to asi neví nikdo. Nejpravděpodobnější je, že ETH budou pořád stejné ETH jen budou PoS. Pokud se o ně bojíš, nech je v Trezoru, tam se jim nic nestane. Možnost že by vývojáři Merge tak pokazili, že by ohrozili budoucnost ETH je velmi malá. Z toho co tu píšeš si myslím že jsi hodler, tak ho klidně drž. Já bych ho ale prodal. Očekávám že celý trh půjde ještě dolů a bude dost nákupních příležitostí. Pak je tu ještě Dual investment na Binance. Je to i možnost pro ty co je trápí nerozhodnost. Zadáte ordery, pěkné APY berete vždy a trh rozhodne za vás 😀

Kenny

O prodeji z uvedenych duvodu premyslim, samozrejme bych chtel vychytat nejaky lokalni strop. Mozna onech nedavno lokalnich 2k uz se nebude opakovat a mozna i nynejsich 1,5k je stale aktualne dobra cena na prodej a vyckavani…?

Pepíno

Ja si přetavím polovinu

Kenny

Jojo taky varianta pulku hodit na USDT a pulku si ponechat a pak vyckavat co z toho vznikne.

Lhts

Jak píše Fantom, ETH se vydalo na tenký led. Po Merge by se z nej mohla stát deflacni měna (tlak na růst ceny ETH/BTC). A muze to také skončit prusvihem. Ale co po něm ? Budou opravovat PoS nebo se vrátí k PoW? Je to naprostý experiment. Držím podobne jako vy. V portfoliu by ETH nemělo chybět. Podívejte se jakou raketu udělalo ETH od 1/21 do 5/21. (Opět poměr ETH/BTC) muze a nemusí se to opakovat. Prodávat do cash muze “intradenni” obchodník. Pokud jste dlouhodobý investor držte a sledujte cenu ETH/BTC. Pod cca 0.065 bych sel do BTC.

Rob

V peněžence.

Poslední editace 1 rok před přes Rob
Mamlasman

Záleží jestli chceš nový tokeny, nebo se vyhnout placení daní….

Lukáš
Hodnocení článku :
     

Mám to na coinbase. Ale jsem z toho teď nějak zmaten

Mamlasman

Nemělo by se spíš danit ETH 2.0, když ETHW je defakto původní ether? To vůbec nedává smysl. Kolikrát si ani nevšimnete, že fork proběhl. Mimochodem forknuty už to je…

Mamlasman

A nebo to danit až při prodeji, jakoby to byl růst ceny… Jinak to prakticky nejde. Váš majetek v držení se vlastně nezměnil.

Poslední editace 1 rok před přes Mamlasman
Pavel

Jedine tak jak pisete to dava smysl. Danit az pri prodeji. Kdyz prodate za 5 let, tak dani za pet let. To jedine mi dava smysl. Nejsem si ale jisty jestli to tak ale je.

Libor

To chcete Mamlasi radšej daniť príjem z aktuálnej ceny ETH / cca 1550 USD /, než príjem z novo forknutej ETH, ktorá bude mať inú a podstatne nižšiu burzovnú cenu / možno iba cca 155 USD / ? Proces je taký, že súčasné ETH s PoW sa UGRADUJE na ETH s PoS. A ETH ktoré sa odmietne upgradovať ostáva na PoW, teda sa oddelí od UPGRADU na PoS, teda sa forkuje od UPGRADU na PoS.

Rob

Kdo neví a zajímá se, není idiot. Určitě také nebudete ohledně forků kryptoměn vědět všechno. Nebo se pletu?

FC Slaboj Višněhrad

Celý ten koncept zdaňování “virtuálních” zisků je absurdní…

Pavel
Hodnocení článku :
     

Cely clanek mi pride absurdni. Pokud tomu dobre rozumim, tak pokud dojde k forku a vzniknou nove mince, tak kazdy kdo mince obdrzi, bude je muset zdanit a pouzit takovou cenu, ktera byla v dobe, kdy tokeny obdrzel? Co kdyz ale mince neproda? To prece financak nemuze vymahat dan po nekom, kdo nerealizoval zisk. Kdyby cena spadla a nepokryla by ani dan, tak prece by to ani nikdo prodat nechtel. Prijde mi logicke dan platit az po prodeji minci. Tzn kdyz je nekdo proda za 10 let, tak mi prijde logicke dan platit az za deset let (a vychzet tedy z ceny, ktera byla v dobe obdrzeni minci). Aboslutni nesmysl je podle me automaticky pozadovat zaplaceni dane ihned v danovem priznani za rok, kdy mince clovek obdrzel i kdyz je neprodal. Zajimalo by me jaky na to mate nazor.

Fantom

Viz moje odpověď v článku o Saylorovi. Pokud neprodáte nemusíte platit daň. Pokud to není firemní majetek. Tam platí Zákon o účetnictví.

spot_img