Švédští centrální bankéři kritizují těžbu bitcoinů

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Další den, další ekologický útok na těžbu metodou proof-of-work (PoW). Zpráva sdílená švédskou centrální bankou tvrdí, že energeticky náročná těžba bitcoinů (BTC) a kryptoměn by měla být zakázána.

Zákaz PoW

Švédská centrální banka, známá jako Riksbank, je nejstarší centrální bankou na světě. Ve zdrcující zprávě s názvem “Kryptoměny a jejich dopad na finanční stabilitu” se banka pustila do těžby kryptoměn PoW. Těžba PoW využívá energeticky náročná datová centra, která řeší hádanky pro zabezpečení blockchainu. Ve zprávě se uvádělo:

“Nedávno byla zavedena určitá těžba kryptoaktiv v severním Švédsku, kde spotřebuje tolik elektřiny, kolik ročně spotřebuje 200 000 domácností.”

Knut Svanholm, autor knihy “∞/21M” o BTC, totiž nedávno uvedl:

“Centrální banka nemá co lidem říkat, co mohou a nemohou dělat se svou elektřinou. Kdyby jim opravdu záleželo na životním prostředí, tak by zítra ráno nadobro vypnuli svůj vlastní provoz.”

Článek se při zkoumání spotřeby energie bitcoinu odvolává na kolegy z agentury pro životní prostředí a švédského úřadu pro finanční dohled, což je obdoba americké Komise pro cenné papíry a burzy:

“Metoda proof of work, která se používá k potvrzování transakcí a získávání nových kryptoměn, by měla být zakázána ve prospěch jiných, energeticky méně náročných metod.”

Svanholm má jiný názor:

“Těžba bitcoinů je hádání čísla stále dokola. Stejně jako mnoho jiných švédských institucí před nimi se rozhodli komentovat něco, čemu nerozumí a k čemu nemají ani co říct.”

Zpráva nepřekvapuje vzhledem k tomu, že banky a vlády si pravidelně berou na mušku spotřebu energie v PoW. Zpráva také odporuje přijetí bitcoinu ve Švédsku. Švédsko, které je domovem řady začínajících společností zabývajících se Bitcoinem, je z hlediska přijetí Bitcoinu v Evropě pokročilé.

Nejčistší průmysl

Významní švédští bitcoináři včetně Svanholma, stejně jako Christian Ander, zakladatel švédské bitcoinové burzy BTX, zprávu na Twitteru rychle vyvrátili. Svanholm sdílel video na Youtube, které tvrdilo, že “žádná energie použitá pro těžbu bitcoinu nepřijde nazmar”.

Ander označil zprávu za “velmi nevhodnou”. Na Twitteru napsal:

“Spotřeba energie musí být neutrální, výroba musí být regulována. Ne regulovat to, co s ní jednotlivci dělají.”

Zatímco přátelé banky z Mezinárodního měnového fondu pochodují s digitální měnou centrální banky, protože by spotřebovala méně energie, čísla o těžbě bitcoinů jsou zarážející. Koncem roku 2021 se bitcoin umístil na prvním místě v kategorii nejčistší průmysl na světě pro svůj vysoký podíl obnovitelných zdrojů energie. V sousedním Norsku využívají těžaři bitcoinu 100 % obnovitelné energie, zatímco těžaři bitcoinu po celém světě se snaží udělat svět lepším místem.

Navrhovaný zákaz ze strany švédských centrálních bankéřů přistál také v den, kdy byla zveřejněna zpráva zkoumající energetickou účinnost krypto transakcí. Ve zprávě se uvádí:

“Při srovnání vrstvy Bitcoin Lightning se schématem okamžitých plateb získává Bitcoin exponenciálně na škálovatelnosti a efektivitě a ukazuje se, že je až milionkrát energeticky efektivnější na jednu transakci než okamžité platby.”

Síť Lightning Network nedávno dosáhla milníku 4 000 BTC, což ukazuje její slibný potenciál jako platebního řešení. Platby Lightning probíhají mimo řetězec a spotřebovávají podstatně méně elektřiny než těžaři bitcoinu, kteří zajišťují první vrstvu sítě.

Nicméně výzkum cambridgeského Centra pro alternativní finance uvádí, že bitcoin spotřebuje každý den odhadem 15 GW elektrické energie. Nicméně, jeden tweet tvrdí, že sušičky prádla v USA spotřebují více energie:

Zpráva Our World in Data ukázala, že globální sportovní průmysl vypouští třikrát více emisí než BTC síť.

Závěr

Nabízí se otázka, proč centrální banky nadále útočí na spotřebu energie PoW? A která finanční instituce vystřelí příště? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img