Startupy, které dělají Bitcoin ekologičtějším

5
(2)

Dopad těžby bitcoinů na životní prostředí byl v posledních několika týdnech opět v kurzu kvůli návrhu zákona v Texasu (který má za cíl omezit podíl Bitcoinu na energetické síti) a také kvůli článku v New York Times, který krypto odvětví ostře odsoudil.

Podle údajů Centra pro alternativní finance při Cambridgeské univerzitě (Cambridge University’s Centre for Alternative Finance) se při těžbě bitcoinů spotřebuje ročně asi 145 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je podle Mezinárodní energetické agentury přibližně tolik, kolik spotřebuje Švédsko.

Podle kritiků bitcoinu je algoritmus proof-of-work nehospodárný už ze své podstaty, protože jeho spotřeba elektrické energie neustále roste. Pro zastánce bitcoinu to však není žádnou vadou ale právě nevyhnutelnou vlastností Bitcoinu jako takového, jelikož rostoucí energie zabezpečuje síť a zároveň zajišťuje decentralizaci dané kryptoměny.

Existuje i třetí tábor, který vidí energetickou náročnost bitcoinu jako příležitost. Řada nových produktů a společností se snaží zmírnit dopad těžení kryptoměn na životní prostředí pomocí několika inovativních řešení, která navazují na to, co již existuje, a pomáhají těžařům stát se více udržitelnými.

Některé z těchto projektů vytvářejí nebo využívají tržní nástroje, které motivují k větší ekologizaci bitcoinů, zatímco jiné jsou spíše o něco techničtějšího rázu a zaměřují se na zvyšování efektivity a synergie při opětovném využívání tepla generovaného datovými centry.

Úvěry na obnovitelné zdroje energie

Jeden z těchto produktů, který nabízí krypto úvěrová společnost BlockFills a fond Isla Verde Capital, má za cíl pomoci nejen těžařům, ale i investorům najít “zelené” řešení pro jejich spotřebu energie.

Jeho podstatou je nabídka obchodovatelných ekologických aktiv ve formě kompenzací emisí uhlíku a kreditů obnovitelné energie (Renewable Energy Credits, REC). Uhlíkové kredity, aktiva, která představují zachycené skleníkové plyny prostřednictvím projektů, jako je například zalesňování, jsou nejen dobře známé, ale i často kritizované.

Renewable energy credits (REC) představují něco jako “vlastnictví udržitelnosti vyrobené elektřiny”. Tyto certifikáty představují 1 megawatthodinu (MWh) elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné, vodní a solární elektrárny. Obvykle jsou nezávislé na jakýchkoli smlouvách o nákupu elektřiny a obvykle se s nimi obchoduje mimo regulovaný trh (OTC).

Společnosti BlockFills a Isla Verde Capital např přizpůsobují nákup REC a uhlíkových kreditů potřebám těžařů a později je stahují z trhu tak, aby mohli uplatňovat nároky na obnovitelné zdroje energie.

Motivace k udržitelnosti

Dalším projektem, který se snaží motivovat k udržitelné těžbě prostřednictvím decentralizovaného úvěrového protokolu, je švýcarská společnost Block Green. Na jejich platformě mohou poskytovatelé likvidity, kteří shánějí bitcoinové investice, nakupovat budoucí hashrate za určité časové období nebo výpočetní výkon.

Platforma obsahuje informace “know-your-miner” (poznej svého těžaře) o financích společnosti, provozních údajích, zdrojích energie a strategii. Block Green věří, že tržní mechanismy platformy budou motivovat k udržitelné těžbě, neboť poskytovatelé likvidity si budou vybírat těžaře s udržitelným provozem, což sníží jejich kapitálové náklady.

Tokenizace čistých bitcoinů

Další řešení, které využívá finančních pobídek, nabízí Clean Incentive a Sustainable Bitcoin Protocol (SBP). Tyto společnosti se snaží podpořit investice do “čistého” těžení bitcoinu vytvořením nových aktiv založených na blockchainu, s nimiž mohou těžaři obchodovat, aby vydělali na využívání obnovitelných zdrojů energie. Investoři, kteří chtějí prokazatelně vlastnit bitcoin šetrný k životnímu prostředí, jsou pro tato aktiva vhodnými kandidáty.

Díky SBP mohou těžaři ověřit své využívání čisté energie u nezávislých auditorů a být zařazeni do registru. Poté za každý obdržený bitcoinový blok získají tzv. Sustainable Bitcoin Mining Certificate, aktivum založené na blockchainu, které mohou prodat institucionálním investorům. SBP dokončila první transakci s certifikátem udržitelné těžby bitcoinů v únoru letošního roku.

Podobně se společnost Clean Incentive snaží “shromažďovat, ověřovat a tokenizovat ESG [environmentální, sociální a správní] atributy” od sítě těžařů, jak uvedl její zakladatel a generální ředitel Casey Martinez, datový vědec s dlouholetými zkušenostmi v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Startup je zatím v utajeném režimu, ale podle Martineze již přijal několik těžařů. Clean Incentive v listopadu např. navázal spolupráci s malým těžařem z Kanady, společností Ocean Falls Blockchain.

Efektivní chlazení

Některá z více technických řešení, které firmy poskytují, zahrnují produkty související s hardwarem i softwarem.

Firma LiquidStack, která se specializuje na tzv. “immersion cooling”, nabízí hardwarové chladicí řešení, které dokáže snížit spotřebu energie počítačů těžících bitcoin o 40 % a snížit jejich spotřebu o třetinu, jak uvedla společnost v březnu.

Na každý megawatt (MW) energie spotřebované na vlastní výpočetní výkon v datovém centru spotřebuje systém LiquidStack 0,02 MW na chlazení, zatímco jiné varianty spotřebují 0,1 MW až 0,7 MW.

Firma, která je v této oblasti jednou z prvních, získala v březnu finanční prostředky od společnosti Trane Technologies (TT), 150 let staré firmy působící v oblasti vytápění a chlazení, jejíž tržby v roce 2022 dosáhly 16 miliard dolarů.

“To, co společnost LiquidStack zaujalo, byl její potenciál zlepšit udržitelnost datových center, včetně těžby bitcoinů, a její inovace,” uvedla Amber Mulligan, viceprezidentka pro strategický prodej a marketing, Commercial HVAC Americas ve společnosti Trane.

Technologie LiquidStack také usnadňuje a zefektivňuje znovuvyužití tepelné energie, čímž otevírá dveře k řadě synergických přínosů pro těžaře. Díky tomu, že se s teplem skutečně hospodaří pomocí kapalin namísto tradičního chlazení vzduchem, je jeho zachycení a nasměrování k dalšímu využití o to snazší.

Na straně softwaru vyvinula vancouverská společnost Lincoin program, který mohou těžaři využívat k efektivnějšímu a ziskovějšímu řízení svých provozů, včetně účasti na programu odezvy na poptávku a aktivitách spojených s opětovným využitím tepelné energie.

Reakce na poptávku spočívá konkrétně ve vypnutí provozu těžaře nebo jiného spotřebitele energie v dobách nejvyšší poptávky (energetické špičky) tak, aby rozvodná síť mohla pokrýt spotřebu. Těžaři za to často dostávají zaplaceno. Opětovné využití tepelné energie se vztahuje na praxi využití přebytečného tepla z těžebního provozu pro jinou činnost, například pro skleníkové hospodářství.

Závěr

Ať už jste ekologický aktivista, který se snaží bitcoin zastavit, nebo toxický maximalista, který doufá, že bitcoin bude spalovat stále více energie, aby byl bezpečnější a decentralizovanější, pravdou je, že poptávka po ekologii bude přinášet stále více startupů, které se budou snažit bitcoin ekologizovat.

Je však zásadní si uvědomit, že budoucnost vývoje v tomto odvětví nebude záviset jen na konkurenčních společnostech, které se budou snažit překonat jedna druhou, aby přinesly na trh co nejefektivnější a nejekologičtější bitcoinové řešení, ale bude záviset i na vládách a jejich snaze případný pokrok zakázat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img