Rusko by mohlo povolit obchodování s kryptoměnami – kdy?

0
(0)

Ruská Státní duma by mohla do dvou týdnů přijmout úpravu zákona o digitálním majetku. Ta by mohla povolit obchodování s kryptoměnami v Ruské Federaci.

Rusko: “Kryptoměny představují hrozbu pro ekonomiku”

Rusko prozatím nepatří mezi ty země, které by vycházely kryptu zrovna vstříc. Důkazem může být například stále platný zákon, který zakazuje používání kryptoměn jako platebního prostředku na území Ruské federace, nebo nedávná zpráva o tom, že Rusko nemá v úmyslu legalizovat kryptoměnu Libra. Za tou stojí Facebook a má vyjít příští rok. Podle některých státních činitelů může totiž decentralizovaná kryptoměna s takovou uživatelskou základnou, jako má Facebook, představovat vážnou hrozbu pro domácí finanční systém.

Mohlo by vás zajímat: Rusko nemíní tolerovat “kryptoměnu” Libra od Facebooku

Nyní se však z Ruska ozývají zprávy o tom, že ministerstvo financí zvažuje povolení obchodování s kryptoměnami. V současnosti mohou ruští občané kryptoměny obchodovat, ne však na domácí půdě, ale pouze na mezinárodních burzách. Tohle by mohl připravovaný zákon o pohybu kryptoměn a digitálním majetku změnit. Nastínil to Alexei Moiseyev, náměstek ministra financí.

Co se týče kryptoměn, zůstává k vyřešení posledních pár záležitostí. Dnes jsme měli schůzku, které se zúčastnila jak centrální banka, tak také FSB (bezpečnostní služba Ruské federace). V současnosti již řešíme otázku, jak moc lze kryptoměny využívat“ uvedl náměstek ministra financí Moiseyev

Dodává také, že s největší pravděpodobností budou kryptoměny postaveny na úroveň cizích měn. Bude je možné nakupovat, prodávat, ale nepůjde s nimi na území Ruské Federace platit.

Malými krůčky vstříc pokroku

Ačkoliv podle slov Moiseyeva se ministerstvo prozatím neusneslo na žádném definitivním rozhodnutí, Anatoly Aksakov, ředitel výboru Státní dumy pro finanční trhy, považuje současnou diskuzi o kryptoměnách za kompromis. Poukazuje také na to, že Finanční pracovní skupiny (FATF) doporučila Rusku, aby projednala přijetí zákona o regulaci kryptoměn do konce letošního roku.

Nová, nebo spíše upravená, legislativa o kryptoměnách by tak měla být součástí původního zákona, který zakazuje použití kryptoměn jako platebního prostředku. Ten byl přijat v květnu minulého roku v prvním čtení. Druhé čtení bylo naplánováno na 19. března, nakonec však bylo jednání odloženo. Nyní by podle serveru Cointelegraph mohla Státní duma zákon o digitálním finančním majetku (Digital Finance Assets – DFA) projednat a přijmout do dvou týdnů.

Zároveň s tím se podle Moiseyeva ministerstvo financí rozhodlo pro přijetí nové legislativy o ICO, která bude součástí nového zákona o skupinovém financování, tedy takzvaném crowdfundingu. A jakoby toho nebylo málo, politička a současná guvernérka ruské centrální banky (TSB) Elvira Nabiullina prohlásila, že jako regulátor je stále proti zavedení kryptoměn v Ruské federaci. Avšak podle ní jsou ochotní kryptoměny, a především stablecoiny nadále studovat. Rozhodně by podle ní však neměly nahrazovat tradiční platební metody.

Rusko se zdá být pro kryptoměny stále dosti nepřátelské. Podobný postoj zastávají i některé další velmoce, jiné se přinejmenším drží zkrátka. Většina z nich se bojí, že by decentralizovaná měna mohla uvést jejich tradiční finanční systém, a spolu s ním i celou ekonomiku země, do úpadku. Na druhou stranu, Bitcoinu se podle všeho prozatím velmi daří. Nedávno se stal osmou největší měnou na světě.

Doufejme tedy, že se tyto problémy a regulace podaří vyřešit a úředníci nebudou nijak omezovat jejich vývoj. Naopak blockchainu, zdá se, věří svět daleko více.

Co číst dál

Jak na kryptoměny – 1. část

Zdroj: interfax.ru, cointelegraph.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mantinel

Rusaci vidí že bitcoin se dal do pohybu a sankce usa jsou čím dál větší tak se budou chtít svést .

spot_img